W co inwestować małe kwoty? Zobacz i pomnażaj kapitał!

w co inwestować małe kwoty

W co inwestować małe kwoty? Zobacz i pomnażaj kapitał!

Twoje oszczędności są niezbyt pokaźne, a Ty nieustannie zastanawiasz się, czy można je mądrze i szybko zwiększyć? A może dysponujesz niewielką kwotą, którą chciałbyś szybko pomnożyć? W co inwestować małe kwoty? Nasz artykuł przybliży tę tematykę oraz pomoże Ci znaleźć sposoby na powiększenie zasobów finansowych. Nie wierzysz? Przeczytaj i wypróbuj!

Inwestycja małych kwot – czy to ma sens?

Inwestycje z małym kapitałem wielu osobom wydają się bezsensowne. Żyjemy w przeświadczeniu, że tylko „duży pieniądz” może przynieść wysokie zyski. Często tak jest, ale nie musi. Oczywista prawda jest taka, że jeżeli nie zainwestujesz nic – zysk na pewno będzie zerowy. Jeżeli spróbujesz, dajesz sobie szansę na zarobek. Niestety, oznacza to także możliwość straty.

Badanie Oszczędzanie Polaków w inflacji przeprowadzone przez IMAS w 2022 roku wykazało, że tylko nieco ponad połowa Polaków ma oszczędności, a aż 40% z nich musiało po nie sięgnąć w ostatnim czasie. Z kolei 70% respondentów przyznaje, że coraz trudniej im gromadzić jakiekolwiek kwoty na rachunkach oszczędnościowych. W tym wypadku właśnie inwestycje małych kwot mogą być ratunkiem dla domowego budżetu.

 

Przeczytaj, jak zarabiać na koncie oszczędnościowym!

 

Jak szybko pomnożyć pieniądze? 3 przydatne wskazówki

Chcesz szybko się wzbogacić? Zastanawiasz się, jak pomnożyć pieniądze bez ryzyka? Nasza odpowiedź niekoniecznie Cię usatysfakcjonuje. Prawda jest taka, że inwestowanie nigdy nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Jednak dzięki naszym sugestiom masz szansę na zminimalizowanie potencjalnych zagrożeń.

Porady dla osób, które chcą inwestować:

  1. Każda decyzja powinna być przemyślana. Nie podejmuj działań pochopnie.
  2. Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Regularne inwestowanie przynosi cykliczne zyski – te z kolei możesz reinwestować. Dzięki temu uzyskasz jeszcze większy kapitał do ponownego inwestowania. Możesz zdecydować się na jednorazowe działanie, potrzebujesz jednak niesamowitego szczęścia, by przyniosło ono ogromne zyski.
  3. Skorzystaj z porad przeszkolonych doradców. Oczywiście ich pomoc nie oznacza, że na pewno nie stracisz swoich pieniędzy. Są to osoby doradzające w kwestiach finansowych a ostateczna decyzja i tak należy do Ciebie. Niemniej jednak – jeśli nie masz czasu na poznawanie meandrów inwestowania, takie wsparcie może być zbawienne.

A w co opłaca się inwestować? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!

Gdzie inwestować małe kwoty?

Musimy oczywiście ustalić, czym tak właściwie są niewielkie kwoty. Dla niektórych będzie to 5000 zł, z kolei dla innych nawet wygospodarowanie 100 zł w każdym miesiącu będzie stanowić wyzwanie. Przyjmijmy, że właściwie każda kwota może być zaczątkiem inwestycji. A może warto z czegoś zrezygnować i zaoszczędzone pieniądze ulokować tak, by miały szansę się pomnażać? Przeanalizuj swój budżet i sprawdź, czy możesz znaleźć choć minimalne oszczędności.

Gdzie inwestować małe kwoty? Na przykład na giełdzie – kupując akcje. Jednak nie tylko. Warto także nabywać obligacje, kryptowaluty, złoto. Opcji jest naprawdę sporo, a dowiesz się o nich więcej w dalszej części artykułu.

Jakichkolwiek działań inwestycyjnych się nie podejmiesz, pamiętaj, że zawsze ważne są: planowanie, obserwacja, odpowiednie reagowanie oraz uczenie się na własnych błędach. Nie masz na to czasu? Wykwalifikowani doradcy Ci w tym pomogą!

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o GPW →

 

Jak obracać pieniędzmi? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Wspominaliśmy o tym już w naszym artykule, ale naprawdę warto to podkreślić. Doradztwo specjalistów z zakresu inwestowania naprawdę ułatwi odnalezienie się w skomplikowanym świecie finansów. Oczywiście nie powierzaj swoich pieniędzy byle komu i zweryfikuj tożsamość potencjalnego doradcy. Postaw na sprawdzone marki i firmy, które są na rynku od lat. Nie musisz jednak wcale korzystać z pomocy innych – przy odrobinie wysiłku i chęci nauki dasz radę także sam.

Jak zainwestować 100 zł na giełdzie?

Małe inwestycje mają sens. Oczywiście nie spodziewaj się od razu spektakularnych efektów. Nim podejmiesz jakiekolwiek działania – koniecznie poznaj rynek kapitałowy. Pamiętaj, że akcje giełdowe to popularny, ale także dość ryzykowny sposób pomnażania pieniędzy.

Jak zainwestować 100 zł na giełdzie? Proponujemy następujące kroki:

  1. Wybierz odpowiednią platformę. Znajdź renomowaną platformę inwestycyjną, która oferuje możliwość wpłacania niewielkich kwot. Upewnij się, że jest bezpieczna oraz posiada dobre opinie użytkowników. Szczególnie dużym zainteresowaniem i zaufaniem cieszą się np. eToro oraz jedna z najstarszych polskich firm brokerskich – OANDA TMS Brokers.
  2. Inwestuj regularnie i bądź cierpliwy.
  3. Stale monitoruj sytuację.
  4. Nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami. Wyciągaj wnioski i działaj dalej oraz w porę reaguj na zawirowania na giełdzie.

 

Sprawdź, jak zarabiać na akcjach giełdowych!

 

Jak zainwestować 1000 zł?

Dla niektórych 1000 zł to bardzo duża kwota, dla innych wręcz znikoma. Przed jej zainwestowaniem oceń stopień ryzyka, na które możesz sobie pozwolić. Zwłaszcza jeśli należysz do pierwszej grupy osób. Na pewno w przypadku takiej ilości pieniędzy musisz zadbać o to, by nieustannie je pomnażać. Warto zarobione zyski przeznaczać na kolejne inwestycje.

Oczywiście możesz wybrać potencjalnie bezpieczną opcję, czyli kupić złoto. Prześledzenie historycznych notowań tego kruszca pokazuje, że w długiej perspektywie zawsze był to opłacalny zakup. Za 1000 zł kupisz niewielką ilość złota, ale przecież nie musisz się ograniczać i możesz sukcesywnie nabywać go więcej.

W co jeszcze inwestować małe kwoty? Doskonałym i stosunkowo bezpiecznym pomysłem jest zakup obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Możesz wybrać również inne obligacje – jeżeli cierpliwie poczekasz, istnieje duża szansa przyzwoitego zwrotu tej inwestycji z małym kapitałem.

Jak jeszcze zainwestować 1000 zł? Rozważ fundusze inwestycyjne lub ETF (fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który umożliwia inwestorom posiadanie zróżnicowanego portfela aktywów i handel nimi w czasie rzeczywistym, podobnie jak akcjami). Ostatnio coraz popularniejsze jest lokowanie kapitału w kryptowaluty (np. bitcoiny lub altocoiny) oraz NFT. To dość ryzykowne, ale na pewno interesujące opcje.

W co inwestować małe kwoty? Podsumowanie

Jeżeli masz oszczędności, staraj się nigdy nie inwestować ich w całości. Jeśli możesz sobie na to pozwolić – zachowaj tzw. poduszkę bezpieczeństwa. W co inwestować małe kwoty? Wybierz te obszary, na których choć trochę się znasz lub planujesz dowiedzieć się o nich więcej. Gdy to konieczne – skorzystać z pomocy doradców.

Masz większą kwotę do zainwestowania? Koniecznie pamiętaj o dywersyfikacji, czyli zróżnicowaniu działań. Zawsze jednak zwracaj uwagę na ewentualne prowizje biur maklerskich. Przy ograniczonych kwotach do zainwestowania czasem lepiej zlecić jedną dużą transakcję niż kilka małych.

Najlepszym podsumowaniem będzie zwrócenie Twojej uwagi na to, byś inwestował rozważnie i nie podejmował pochopnych decyzji. Pośpiech niemal zawsze jest złym doradcą, a samo inwestowanie najczęściej jest procesem długofalowym, musisz więc uzbroić się w cierpliwość.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Nie inwestuj wszystkich środków w jednym miejscu. Zadbaj o dywersyfikację, lokując kapitał w różnych aktywach: lokatach, kontach oszczędnościowych, obligacjach, akcjach i nieruchomościach.
Szybszy zysk zwykle oznacza wyższe ryzyko. Podejmuj świadome decyzje finansowe i zbalansuj liczbę inwestycji wysokiego i niskiego ryzyka.
Grać na giełdzie możesz po założeniu konta maklerskiego w swoim banku lub korzystając ze specjalnych platform do inwestowania w akcje online.
Najlepiej w aktywa obarczone niskim ryzykiem i dające wysoką szansę na zarobek. Niestety ciężko jest znaleźć takie. Analizuj sytuację na rynku i wybieraj zgodnie z trendami.
Możesz szybko zarobić podejmując inwestycje wysokiego ryzyka, ale, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się one z wysokim prawdopodobieństwem utraty pieniędzy.
Krótkoterminowy, wysoki zysk mogą przynieść instrumenty finansowe np. kontrakty CFD (Contract For Difference), ale wiążą się one z bardzo wysokim ryzykiem.