Konto oszczędnościowe – co to za rachunek i ile na nim zyskasz?

konto oszczędnościowe - kobieta wrzucająca monety do świnki skarbonki

W większości poradników oszczędzania konto oszczędnościowe to pierwszy krok na drodze do efektywnego gromadzenia pieniędzy. Jakie korzyści wynikają z posiadania takiego rachunku oraz jakie konto oszczędnościowe będzie atrakcyjne dla oszczędzających?

Konto oszczędnościowe – co to za rachunek? Wyjaśniamy!

W najprostszym tłumaczeniu konto oszczędnościowe to nieco uproszczony wariant rachunku osobistego. Podobnie jak zwykły ROR, w przypadku konta oszczędnościowego również możesz swobodnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami. Konto oszczędnościowe posiada jednak sporo ograniczeń. Co do reguły banki nie wydają np. do takich rachunków karty debetowej. Ograniczone lub dodatkowo płatne mogą być niektóre operacje bądź usługi, np. druga i kolejne wypłaty środków. Część tego typu produktów ma przede wszystkim charakter subkonta rachunku osobistego, które jest atrakcyjniej oprocentowanie. A na jakie zyski możesz liczyć?

Zarabianie na koncie oszczędnościowym – ile zyskasz?

Uwzględniając obecny poziom inflacji, niewiele jest bezpiecznych narzędzi do oszczędzania, które pozwolą zniwelować efekt spadku wartości pieniądza. Niemniej konto oszczędnościowe to podstawowy sposób na jakikolwiek zarobek Twoich oszczędności.

W drugim kwartale 2023 roku standardowe oprocentowanie kont oszczędnościowych wahało się między 1-2%. Niemniej podobnie jak w przypadku lokat, zdecydowanie korzystniejsze warunki można znaleźć w ofertach promocyjnych. Tutaj nowe środki na koncie oszczędnościowym mogą być oprocentowane na poziomie 6-8%. Trzeba przyznać, że jak na oszczędzanie na koncie osobistym jest to atrakcyjne rozwiązanie.

Konto oszczędnościowe a lokata

Konto oszczędnościowe jako prosty sposób na oszczędzanie często bywa porównywany z lokatą. Obecnie nierzadko oprocentowanie obu produktów nieznacznie się od siebie różni, natomiast istnieją dwa istotne czynniki, które przemawiają za założeniem konta oszczędnościowego. Pierwszy argument to kapitalizacja odsetek. W przypadku wielu lokat odsetki naliczane są po kwartale, półroczu lub w ogóle po wygaśnięciu lokaty. Tymczasem kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym zazwyczaj ma miejsce co miesiąc, dzięki czemu z każdym okresem oszczędzasz więcej.

 

Zobacz, jak zarabiać na lokacie walutowej!

 

Drugi argument dotyczy dostępu do oszczędności. Konto oszczędnościowe cały czas jest otwarte dla właściciela, który może przelać z niego dowolną sumę. Jeśli z kolei zdecydujesz się zamknąć przedterminowo lokatę, odsetki przepadają. Dlatego jeśli oprocentowanie jest zbliżone, to porównując lokatę i konto oszczędnościowe, czy warto zamrażać swoje pieniądze np. na rok?

Opłaty, na które musisz uważać!

Jak już wspomnieliśmy, funkcjonalność konta oszczędnościowego może być ograniczona lub, w przeciwieństwie do rachunku osobistego, dodatkowo płatna. Żeby uniknąć dodatkowych kosztów, dobrą praktyką jest przelewanie w pierwszej kolejności pieniędzy z konta oszczędnościowego na ROR (ta usługa jest przeważnie bezpłatna), a dopiero potem wykonanie przelewu na zewnętrzny rachunek.

Właśnie przelew zewnętrzny to opłata, na którą warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy otwarcia rachunku oszczędnościowego. Dobrze wczytać się w warunki konta, gdyż nawet jeśli w ogólnej tabeli opłat i prowizji w kategorii „opłata za przelew” wpisane będzie „0 zł”, to obok może znajdować się gwiazdka, która będzie drobnym drukiem wyjaśniona w innej części dokumentu. Tam możesz znaleźć np. następujący zapis: „Pierwszy przelew w miesiącu rozliczeniowym jest bezpłatny. Koszt pozostałych to 10 zł za przelew.

Kolejny problem może pojawić się przy próbie wypłacenia gotówki w bankomacie. Część banków dopuszcza taką możliwość, nawet pomimo tego, że do konta oszczędnościowego nie jest wydawana karta debetowa. Ponownie jednak w pierwszej kolejności warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji, która pokaże Ci, ile taka operacja będzie Cię kosztować.

Inflacja a konto oszczędnościowe

Inflacja, czyli proces wzrostu cen dóbr i usług, wpływa na spadek siły nabywczej naszych pieniędzy. W tradycyjnym banku, oprocentowanie konta lokacyjnego zwykle nie dorównuje tempu wzrostu cen, co skutkuje utratą realnej wartości pieniądza. Dlatego też pojawia się pytanie, czy otwieranie konta oszczędnościowego się opłaca?

I tak, i nie. Taki rachunek wciąż może mieć sens jako miejsce do krótkoterminowego gromadzenia środków lub jako forma bezpiecznej lokaty na nagłe wydatki. Jednak, jeśli zależy nam na długoterminowym wzroście naszych oszczędności, warto rozważyć inne opcje.

Inwestowanie środków w bardziej zyskowne instrumenty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne czy giełda, może stanowić bardziej efektywny sposób na ochronę Twoich oszczędności przed spadkiem ich wartości. Oczywiście, związane jest to z pewnym ryzykiem, ale z odpowiednią wiedzą i planowaniem, można osiągnąć znacznie lepsze wyniki, niż na tradycyjnym koncie oszczędnościowym.

Konto oszczędnościowe – FAQ

W przeciwieństwie do lokaty, środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są stale dostępne. Najprostszym sposobem jest przelanie pieniędzy na konto osobiste lub wypłata gotówki w oddziale banku.
Warunki korzystania z konta oszczędnościowego są podobne do standardowego ROR. Główna różnica polega na tym, że rachunek oszczędnościowy jest oprocentowany. Do konta oszczędnościowego nie wydawana jest karta debetowa.
Konto oszczędnościowe jest przydatne na krótki okres i jako forma awaryjna, ale dla długoterminowego wzrostu oszczędności warto rozważyć alternatywne inwestycje.
Tak, środkami z konta oszczędnościowego można dysponować i przelewać je na inne rachunki.
Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym nie wiąże się z żadnego rodzaju inwestycjami. To po prostu lepiej oprocentowany rachunek, dlatego jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie.
Komornik może zająć środki zgromadzone na wszystkich kontach, których dłużnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.