Ile kosztuje wizyta u okulisty prywatnie? Ceny mogą szokować!

ile kosztuje okulista prywatnie

Czeka Cię spotkanie z okulistą? Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u okulisty prywatnie, czy na NFZ? Dzięki naszemu artykułowi poznasz wady i zalety każdego z rozwiązań. Dowiesz się także, na jaki wydatek musisz się przygotować.

W związku z tym, że co miesiąc odprowadzasz składki do Narodowego Funduszu Zdrowia, na pewno wolałbyś skorzystać z wizyty okulistycznej bez dodatkowej opłaty. Może się jednak okazać, że czas oczekiwania zniechęci nawet najwytrwalszych pacjentów. Są także sytuacje, w których nie możesz czekać na konsultację lekarską miesiącami, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie taki termin zaproponuje Ci placówka NFZ. Wtedy rozwiązaniem jest oczywiście prywatny gabinet okulistyczny. Nie wiesz, ile kosztuje wizyta u okulisty bez ubezpieczenia? Sprawdź tabelę i przeczytaj artykuł!

Miasto Średnia cena prywatnej wizyty u okulisty
Warszawa 250 zł
Poznań 230 zł
Wrocław 220 zł
Kraków 200 zł
Białystok 200 zł
Tarnów 200 zł
Rzeszów 180 zł
Konin 150 zł

 

Kiedy wizyta u okulisty prywatnie jest najlepszym rozwiązaniem? 

Jak już wspominaliśmy – czas oczekiwania na wizytę dla wielu osób jest kluczowym czynnikiem. Jeżeli potrzebujesz szybkiej porady, wielomiesięczne czekanie może być wręcz szkodliwe dla Twojego zdrowia. Dlatego często nie masz innego wyjścia.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy rzecz dotyczy Twojej pociechy. Jeśli okulista dziecięcy prywatnie może szybko i skutecznie pomóc Twojemu maluszkowi, na pewno zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie zważając na koszty. A te bywają zaskakująco wysokie. O jakich kwotach mówimy?

Cena wizyty u okulisty prywatnie – od czego zależy? 

Koszt wizyty u prywatnego specjalisty zależy od wielu czynników. Należą do nich: miasto/region, specjalizacja, doświadczenie lekarza oraz zakres badań. Ceny konsultacji u prywatnego okulisty zaczynają się od 150 zł i mogą sięgać 300, a nawet 400 zł. Są droższe w dużych miastach, szczególnie jest to widoczne w Warszawie.

Co ciekawe – w wielu podwarszawskich miejscowościach, takich jak Grodzisk Mazowiecki czy Piaseczno zapłacisz za wizytę średnio 70-100 zł mniej niż w stolicy. Cenniki wielu specjalistów zaczynają się od 150-180 zł za konsultację. Natomiast w Warszawie najczęściej to minimum 250 zł.

Na wyjątkowo duży wydatek musisz być przygotowany zwłaszcza w poradniach chorób siatkówki. W ich przypadku rachunek za wizytę będzie opiewał na minimum 300 zł. Wynika to między innymi z faktu, że takich placówek jest niewiele.

Warto jednak pamiętać, że wybór prywatnego okulisty to inwestycja w nasze zdrowie, a czasem jedyna opcja szybkiego wyjaśnienia nękających nas wątpliwości i przyczyn niepokojących objawów. Jeśli chodzi o prywatnych okulistów dziecięcych – ceny są podobne jak u specjalistów dla dorosłych lub – w przypadku niektórych gabinetów – 20-40 zł wyższe.

Recepta na okulary od prywatnego okulisty. Wszystko, co powinieneś wiedzieć 

Gdy lekarz stwierdzi wadę wzroku, wypisze Ci receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Może oczywiście także przepisać leki na nękające Cię dolegliwości w postaci kropli czy tabletek. Musisz jednak mieć świadomość, że w przypadku lekarstw zapisanych przez prywatnego okulistę, nie możesz liczyć na refundację. Co to oznacza? Że w aptece bądź u optyka zapłacisz 100% ceny produktu. Chyba że okulista ma podpisany kontrakt z NFZ. Możesz wtedy liczyć na dofinansowanie. Jednak nie w każdym salonie optycznym – dopytaj o szczegóły przed wizytą.

Ceny szkieł i oprawek nie należą do najniższych, dlatego warto uchronić się przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z ich zniszczeniem. Dobrze wiedzieć, że ubezpieczenia szkolne gwarantują ubezpieczenie okularów korekcyjnych. Biorąc pod uwagę to, że u dzieci uszkodzenia takie zdarzają się naprawdę często – jest to opcja warta rozważenia.

Jak widzisz, ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Ci dostęp do każdego specjalisty, jednak ze względu na długi czas oczekiwania często koniecznie okazuje się korzystanie z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Na szczęście dostęp do prywatnych okulistów jest powszechny i na pewno nie będziesz miał problemu z ich znalezieniem.