Jak inwestować w bitcoiny, by zarobić? Tylko 3 wskazówki!

jak inwestować w bitcoiny - mining bitcoina

Kupno kryptowalut należy do najpopularniejszych form inwestowania z myślą o szybkim zysku. Spore wahania kursów sprawiają, że w parze z perspektywą dużego zarobku idzie równie pokaźne ryzyko. Niemniej portfel bitcoin posiadają nawet całe państwa, dlatego dowiedz się, jak inwestować w bitcoiny.

Zarabianie na bitcoinach to trudna forma inwestowania, która wymaga dużej wiedzy oraz odpowiedniego wyczucia rynku. Ten jest niezwykle dynamiczny, zatem jako inwestor, musisz mieć również rękę na pulsie. Właściwe wyczucie będzie nieco łatwiejsze, jeśli poznasz 3 najważniejsze wskazówki, jak inwestować w bitcoiny.

1. Najlepsza giełda bitcoin, czyli gdzie kupować kryptowaluty

Chociaż obieg bitcoina trwa nieprzerwanie od przeszło dekady, załóżmy sytuację, w której pierwszy raz decydujesz się na kupno btc. Podobnie jak w przypadku wielu innych form inwestowania, w pierwszej kolejności potrzebna jest Ci platforma, która umożliwia zakup i sprzedaż bitcoina. Tego typu narzędzi, które umożliwiają handel na największych giełdach bitcoin, takich jak Binnace, jest wiele. Dlatego na początku bez zbędnego pośpiechu zapoznaj się z warunkami działania na poszczególnych platformach, a następnie wybierz tę, która w największym stopniu będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Warto w tym miejscu zauważyć, że jako nabywca nie musisz nabywać całego bitcoina, którego kurs może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Na giełdzie możliwy jest zakup setnej, tysięcznej, a nawet mniejszej części jednego bitcoina. Nie musisz więc poświęcać na inwestycję w bitcoin dużych środków. Zwłaszcza początkującym zaleca się stopniowe wdrażanie w ten dynamiczny rynek. Czasami platformy udostępniają swoim użytkownikom wersje demo, gdzie można bez ryzyka sprawdzić swoje umiejętności inwestowania.

 

Zobacz, czym różni się altoin od bitcoina →

 

2. Przyzwyczaj się do wahań

Ważnym elementem tego, jak inwestować w bitcoiny jest kwestia zachowania zimnej krwi w momentach spadków. Swój rozgłos bitcoin zawdzięcza nie tylko innowacyjnemu podejściu do pieniądza, ale również gwałtownym wahaniom, jakie zdarzają się na giełdach kryptowalut stosunkowo często. Bitcoin czy ether są ściśle związane z wieloma gałęziami gospodarki, od rynku walutowego po surowce. Dlatego intensywne wahania zdarzają się w ich przypadku częściej i inwestor musi być na to przygotowany.

W związku z tym jeśli ktoś pyta jak inwestować w bitcoiny, najlepiej odpowiedzieć – bez emocji. Paniczne pozbywanie się kryptowalut w momencie ich spadku zazwyczaj skutkuje stratą. Dramatyczne medialne doniesienia nie pomagają, jednak warto prześledzić prawa, jakimi rządzi się chociażby tradycyjna giełda. Dzięki temu łatwiej będzie podejść do ewentualnych spadków bez emocji i wyczekać ze sprzedażą na korzystniejszy moment.

3. Zabezpiecz swój portfel

W teorii wiesz już, jak zarabiać na bitcoinach, dlatego ostatnia wskazówka będzie dotyczyć równie istotnej kwestii, co sam zysk. Chodzi o bezpieczeństwo. W praktyce rozwiązania są dwa. Pierwszym jest korzystanie z wirtualnego portfela bitcoin na platformie do handlu. Kupno bądź sprzedaż odbywają się w ten sposób szybko, gdyż Twoje środki są cały czas online, gotowe do transakcji. Kryptowaluty oparte są na środowisku blockchain, które samo w sobie jest dość bezpieczne. Kradzieże kryptowalut są rzadkością, dlatego ryzyko utraty środków jest niewielkie. Ewentualne naruszenie któregoś z bloków miałoby poważne konsekwencje, dlatego wszelkiego rodzaju ataki są szybko identyfikowane.

Niemniej część posiadaczy btc preferuje tzw. portfel offline. Chodzi tu o możliwość przechowywania kryptowalut na zewnętrznych nośnikach jak dysk twardy czy pendrive, na których zapisane są unikatowe dane bitcoina. Pod względem bezpieczeństwa taka forma przechowywania jest optymalna, ponieważ nie ma możliwości, aby haker włamał się do urządzenia odciętego od sieci, do którego nie ma fizycznie dostępu. Jest w tym jednak inne ryzyko. Aby dostać się do portfela offline, potrzebny jest specjalny klucz, czyli hasło. Jeśli je zgubimy lub zapomnimy, bitcoiny zapisane na urządzeniu mogą bezpowrotnie przepaść.

Znasz już trzy kluczowe wskazówki do tego, jak inwestować w bitcoiny. Czas teraz na decyzję, czy podejmujesz ryzyko, czy też wolisz poszukać bezpieczniejszych form inwestowania.

FAQ

Możesz kupić bitcoiny na giełdach kryptowalut lub u brokerów. W Polsce popularne są m.in. Zonda (daw. BitBay) i KantorBitcoin, a globalnie Coinbase czy Binance.
Sprzedaj bitcoiny na giełdzie lub u brokera. Na platformach takich jak Zonda lub Coinbase możesz wymienić je na złotówki lub dolary.