Altcoin – co to za kryptowaluta i w jakie altcoiny warto inwestować?

altcoin w kolorze złotym

Gdyby ktoś chciał dziś spisać historię kryptowalut, zacząłby z pewnością od bitcoina. Słynna już waluta dostępna jest w obrocie już od przeszło dekady, a na fali jej popularności na rynku pojawiły się także inne kryptowaluty, czyli tzw. altcoiny.

Altcoin to ogólna nazwa dla alt kryptowalut, czyli walut innych niż bitcoin. Jego fenomen odcisnął na rynkach finansowych tak duże piętno, że także dziś używa się takich określeń jak alt token, czy właśnie altcoin, do zdefiniowania produktów pokrewnych do kultowego już bitcoina. Zanim zaczniesz inwestować na rynku kryptowalut, koniecznie dowiedz się, w jakie altcoiny inwestować.

Co to są altcoiny?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, altcoin to zbiorcze określenie. Można więc stwierdzić, że altcoiny to wszystkie kryptowaluty z wyjątkiem bitcoina. Stosowanie takiej nomenklatury wynika również z tego, że obecnie praktycznie tylko jedna z później powstałych kryptowalut doczekała się podobnej popularności do bitcoina. Chodzi o ether dostępny na platformie Ethereum.

Z czasem coraz więcej osób i firm chciało skorzystać z rosnącego zainteresowania kryptowalutami, co zaowocowało nowymi coinami. Niektóre z nich były przemyślanymi projektami, które mogą z czasem powtórzyć sukces bitcoina, inne były pomysłami znacznie mniej poważnymi, czego najlepszym przykładem są tzw. Meme Coiny, czyli kryptowaluty odzwierciedlające popularne internetowe memy. Ich siłą jest społeczność, która nierzadko traktuje kryptowaluty z przymrużeniem oka. Niemniej Dogecoin czy Shiba Inu są jak najbardziej realną alternatywą dla bitcoina.

Obrót altcoinami – kurs, trwałość, ryzyko

Dla wielu inwestorów już sam obrót bitcoinem to nierzadko spora huśtawka nastrojów. Z racji faktu, że kryptowaluty powiązane są z wieloma różnymi rynkami, charakteryzuje je brak stabilności i duże skoki. Dobrym przykładem może być przywołany wcześniej Dogecoin – altcoin stworzony w sporym stopniu dla żartu, w okolicach listopada 2021 roku zyskał ponad 8000% od początku roku i zajmował jedno z czołowych miejsc pod względem kapitalizacji rynkowej na CoinMarketCap.

Niektóre projekty wychodzą nawet poza znane nam konwencje kryptowalut. Przykładem może być Meta Masters Guild (MEMAG), który proponuje system „graj aby zarabiać”. Użytkownicy platformy mogą poprzez rozgrywkę altcoiny, a następnie na nich zarobić. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem od samego początku i ma spory potencjał dla inwestorów.

Większość altcoinów charakteryzuje się silnymi wahaniami. Ceny rosną wraz z początkowym zainteresowaniem, jednak z czasem często dany altcoin notuje gwałtowny spadek. Wynika to zarówno z praw rynku, jak i powiązania z poszczególnymi branżami. Istnieją więc kryptowaluty opierające się np. na branży fitness czy odnawialnych źródłach energii.

Dlatego wybierając altcoiny, cena nie powinna stanowić głównego wyznacznika. Oczywiście często podążanie z nurtem może przynieść wymierne korzyści, nawet jeśli nie będziemy wiedzieli o danym altcoinie nic poza tym, że jego wartość zwyżkuje. Niemniej przed kupnem danej kryptowaluty warto poznać jego historię oraz związki z konkretnymi gałęziami przemysłu.

Altcoiny warte uwagi 2023

Przyczyn, które wpływają na atrakcyjność danego altcoina, może być wiele. Czasami już na początku roku można dostrzec niektóre trendy lub postawić na sprawdzone rozwiązania. Poznaj kilka prognoz, które mogą przynieść zyski inwestorom w 2023 roku:

  • Altcoiny związane z sektorem gier wideo – w branży gier już od kilku lat obserwuje się odejście od wysokich cen zakupu tytułu na rzecz mikropłatności zawartych w rozgrywce. Nowością w 2023 roku ma być możliwość zdobywania za pośrednictwem gier altcoinów. Wspomnieliśmy już o tym w kontekście Meta Masters Guild, ale to nie jedyny tego typu projekt. W sieci uwagę zwraca chociażby Metacade (MCADE), która również wykorzystuje model P2E (play-to-earn).
  • Ulepszony bitcoin – wielu inwestorów zamiast rewolucji, stawia na ewolucję. Jej symbolem może być Litecoin (LTC), która przez wielu znawców rynku kryptowalut określana jest mianem lepszego bitcoina. Wynika to przede wszystkim z lepszej skalowalności, a jednocześnie równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
  • Profesjonalne rozwiązania – na stabilność danej kryptowaluty często wpływa poziom jej profesjonalizmu. O ten aspekt nie muszą obawiać się inwestorzy, którzy posiadają w portfelu XRP. Altcoin od Ripple chwali się m.in. licznymi współpracami z instytucjami finansowymi w celu optymalizacji procesu globalnych transakcji.

 

altcoiny - infografika edukacyjna