Tokeny NFT – co to jest i czemu kosztują aż TYLE? Sprawdź, jak stworzyć NFT taniej!
Jak w przypadku wielu gorących nowości w historii, popyt oraz ogólne zainteresowanie tokenami NFT gwałtownie wzrosło, co wpłynęło na wysokie ceny. Dla inwestorów poruszających się na co dzień w ekosystemie blockchain, istota NFT nie była zagadką. Niemniej wiele osób, która zdecydowała się na zakup, nie zdawała sobie do końca sprawy, co właściwie nabywa. Rozwiej swoje wątpliwości i poznaj fenomen niewymienialnych tokenów!
Tokeny NFT – unikatowe aktywa o horrendalnie wysokiej cenie
Kluczowym pojęciem dla zrozumienia sensu popularności tokenów NFT jest unikatowość. Oryginalność i niepowtarzalność to cechy, które od zawsze interesowały ludzi. To właśnie dlatego od wieków tak dużym zainteresowaniem cieszy się handel dziełami sztuki. Wbrew pozorom tokeny NFT oraz obrazy malowane na płótnach mają ze sobą wiele wspólnego.
Sztuka ma wiele walorów, a jednym z nich jest aspekt finansowy. Inwestorzy już od wielu lat wiedzą, że za prestiż związany z posiadaniem unikatowego dzieła sztuki, niektórzy gotowi są zapłacić krocie. Dlatego rzeźby, obrazy czy innego rodzaju instalacje artystyczne wystawiane są w domach aukcyjnych i licytowane za miliony. Czasami chodzi o samo posiadanie, innym razem o możliwość inwestycji w rzecz, która będzie tylko zyskiwała na wartości.
Świat sztuki i nowych technologii także przenikają się od lat. Stworzona w programie graficznym sztuka trafia do świata materialnego, a fizyczne dzieła zyskują swoją cyfrową postać. Równocześnie cały czas wokół tych zagadnień obecny jest świat pieniądza, czego efektem jest dziś NFT. Tak jak akcje przestały obowiązywać w formie fizycznej i stały się wyłącznie zapisami w wirtualnych portfelach, tak sztuka czy szeroko rozumiane kolekcjonerstwo także przeniosło się do wirtualnego świata. Wiele osób dostrzegło w NFT sztukę nowoczesną, która podobnie jak obrazy czy rzeźby, również będzie zyskiwać na wartości. W taki sposób bardzo szybko napędził się rynek, na którym tokeny NFT osiągają zawrotne ceny.
Zobacz, jak zrobić własny token NFT!
Środowisko blockchain świetnie sprawdziło się w przypadku kryptowalut, internetu rzeczy czy chociażby do bezpiecznego przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów. Cyfrowe sejfy od razu stały się również idealnym sposobem do zabezpieczenia w sieci tokenów NFT, jednocześnie zapewniając im transparentność i trwałość. Jednak zanim NFT obraz czy inne dzieło trafią do bloków, jak w ogóle powstają?
Warto zacząć od tego, że tokenizacji może ulec prawie wszystko. Oprócz powszechnie znanych grafik jak słynne małpy NFT, mogliśmy już obserwować m.in. sprzedaż w postaci NFT animacji, modeli 3D, wpisów na Twitterze, NFT w grach, a nawet licytację wirtualnych fragmentów ludzkiego ciała czy emocji. Za przekształcenie czegokolwiek na tokeny NFT odpowiedzialna jest giełda, np. OpenSea, Rarible, SuperRare czy Nifty Gateway. To tam pliki, zdjęcia czy nawet najbardziej abstrakcyjne pomysły przepisywane są na unikatowe linijki kodu. Wystarczy mieć wirtualny portfel na jednej z platform oraz środki na opłacenie tworzenia NFT (zazwyczaj kryptowaluty), aby po chwili cieszyć się własnym tokenem.
Giełda tokenów NFT
Wielkie sumy płacone za tokeny NFT szybko zainteresowały inwestorów. Czas więc przejść do odpowiedzi na pytanie, jak zarabiać na NFT? Tutaj ponownie najskuteczniejsze będą odniesienia do rynku dzieł sztuki. Jako że tworzenie NFT nie jest kosztowne, aukcja NFT może łatwo przynieść ogromne przebicie, a co za tym idzie – zysk.
Niemniej analogicznie jak w handlu sztuką, warunkiem koniecznym jest znalezienie chętnych na nasz obraz NFT. Dlatego też głośno jest przede wszystkim o sportowcach, aktorach, muzykach czy szeroko rozumianych celebrytach, którzy zarobili krocie na produkcji i sprzedaży NFT. Influencerzy błyskawicznie potrafią dzięki temu sprzedać tak abstrakcyjne NFT jak swoja przyjaźń czy miłość. Z kolei nawet utalentowany, ale nieznany grafik będzie miał problem ze spieniężeniem swojej twórczości NFT. Kurs poszczególnych tokenów zależny jest też od innych czynników, jak chociażby PR danego twórcy.
Najdroższe NFT w historii
O NFT zrobiło się głośno ze względu na popularność osób, które zaangażowały się w tworzenie tokenów, a także sum, jakie płaci się za najdroższe NFT na świecie. Dzieła jednego z cyfrowych artystów, Beeple’a, kosztowały w pewnym momencie ponad 270 mln zł. W milionach liczono również ceny aukcji NFT wspomnianych wcześniej grafik, przedstawiających znane osobistości jako sympatyczne małpy
Sceptycy twierdzą, że to chwilowa moda, która niebawem pęknie, pozostawiając wiele osób z tokenami o niewielkiej wartości. Jednak w przeciwieństwie do kryptowalut, NFT nie jest elementem burzliwego świata finansów. Takim tworom jak słynne w Polsce misie NFT bliżej raczej do nowej gałęzi handlu dziełami sztuki.
Początkowo owszem, nastąpił przesadny entuzjazm, który w wielu przypadkach wywindował ceny stron z NFT na niewyobrażalny poziom, ale kiedy emocje opadną, tokeny NFT mogą stać się takim samym przedmiotem handlu i inwestowania jak obrazy czy rzeźby. Warto więc monitorować tego typu przedsięwzięcia, aby być może wykorzystać NFT jako obiecującą formę inwestycji.