Pożyczka leasingowa na samochód – jak działa i czym różni się od kredytu?

pożyczka leasingowa na samochód - mężczyzna podpisujący umowę na auto

Sposobów na sfinansowanie zakupu auta jest kilka. Czym się od siebie różnią, a gdzie można szukać podobieństw? Dowiedz się, czym jest pożyczka leasingowa i w jakich aspektach różni się od kredytu bankowego.

Pożyczka leasingowa i kredyt samochodowy – podobieństwa i różnice

Zestawienie tych dwóch produktów finansowych nie jest bezzasadne, gdyż na wielu płaszczyznach pożyczka leasingowa i kredyt są do siebie bardzo podobne. Dzieli je jednak zasadnicza różnica, od której warto zacząć. Otóż kredytodawcą w przypadku kredytu samochodowego jest bank, natomiast w przypadku kredu leasingowego, środki na zakup pojazdu pozyskujesz od firmy leasingowej.

Tego typu przedsiębiorstwa mają spore doświadczenie w finansowaniu zakupów poprzez tradycyjny leasing operacyjny. Ponadto firmy leasingowe wymagają znacznie mniej formalności od banków, stąd cały proces przebiega zazwyczaj sprawniej. Warto jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach zakup wpływa na zdolność kredytową kredytobiorcy (inaczej niż w przypadku leasingu operacyjnego).

 

Sprawdź, czy musisz płacić podatek od zakupu auta!

 

Pożyczka leasingowa na samochód a leasing

Jednocześnie pożyczka leasingowa bardzo przypomina leasing operacyjny. Dlaczego zatem warto wziąć pod uwagę kredy leasingowy? Jeśli nie obawiasz się obciążenia zobowiązaniem kredytowym w Twojej historii kredytowej, a jednocześnie jako przedsiębiorca nie jesteś płatnikiem VAT, pożyczka leasingowa na samochód może być korzystniejszym rozwiązaniem.

Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do leasingu, jako pożyczkobiorca od razu stajesz się właścicielem auta. Możesz wówczas amortyzować koszty utrzymania pojazdu. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że jako koszty działalności firmy możesz traktować jedynie odsetki, a nie całą ratę.

 

Kupujesz auto używane? Zobacz, czy ma ważne OC!

 

Ponadto nie musisz posiadać środków na wkład początkowy. Podobnie jak w przypadku kredytu bankowego, cała kwota rozłożona jest na raty, bez chociażby raty balonowej. Firmy leasingowe są pod tym względem elastyczne i mogą zaoferować finansowanie na np. 7 lat, podczas gdy leasing udzielany jest zazwyczaj na maksymalnie 5 lat. Oprocentowanie pożyczki leasingowej jest zbliżone do warunków leasingu, dlatego często o ostatecznej decyzji decyduje forma rozliczenia podatkowego firmy bądź chęć późniejszej wymiany auta.

Plusem leasingu jest bowiem możliwość oddania auta w rozliczeniu po zakończeniu okresu spłaty. To dla wielu przedsiębiorców istotny aspekt, gdyż nierzadko auta po kilku latach są mocno wyeksploatowane. W przypadku pożyczki leasingowej takiej możliwości nie ma.

Pożyczka leasingowa a leasing – zobacz, co wybrać

Podsumowując, pożyczka leasingowa na samochód to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności:

  • nie są płatnikami VAT,
  • chcą obniżyć raty poprzez dłuższy okres spłaty,
  • planują dalej korzystać z auta po wygaśnięciu umowy.

Z kolei leasing operacyjny będzie korzystniejszy, jeśli w ramach swojego biznesu:

  • jesteś płatnikiem VAT i wartość podatku chcesz rozłożyć na raty,
  • chcesz szybko spłacić firmowe auto i wymienić je na nowe,
  • chcesz osiągać większe korzyści podatkowe,
  • nie chcesz obciążać swojej zdolności kredytowej.
Kredyt może być korzystny, gdy chcesz mieć niższe raty i stać się właścicielem auta po spłacie. Leasing operacyjny będzie lepszy, jeśli chcesz rozłożyć wartość podatku VAT na raty i szybko wymienić firmowe auto na nowe.
Tak, jak kredyt dla firm. Pożyczka leasingowa powinna być rozliczana w księgach podatkowych jako zobowiązanie finansowe, a rata powinna być rozłożona na dwie części: spłatę kapitału i odsetek.
Leasing operacyjny to forma finansowania, w której płacisz comiesięczne raty i nie możesz wykupić auta po zakończeniu umowy. W przypadku pożyczki leasingowej otrzymujesz środki na zakup auta i po spłacie ostatniej raty stajesz się jego właścicielem.