Podatek od kupna samochodu – ile wynosi i kto musi go zapłacić? Sprawdź!
Zanim zaczniesz cieszyć się nowo kupionym samochodem, zadbaj o to, by dopełnić wszystkich urzędowych formalności. Poza wykupieniem OC i zarejestrowaniem auta trzeba też pamiętać o opłaceniu podatku od kupna samochodu, jeśli zachodzi taka konieczność. Sprawdź, kiedy trzeba to zrobić!
Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC od zakupu samochodu?
Jeśli kupujesz samochód od osoby, która nie zajmuje się profesjonalnie sprzedażą pojazdów (czyli od właściciela prywatnego), masz obowiązek zapłacenia tzw. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W tym przypadku taką czynnością jest podpisanie umowy między stronami takiej transakcji.
Jak opłacić podatek od kupna samochodu? Druk deklaracji PCC-3 znajdziesz na stronie urzędu albo też bezpośrednio w jego siedzibie, jeśli zdecydujesz się na załatwienie sprawy osobiście. Deklarację możesz równie dobrze wysłać pocztą, a nawet złożyć przez Internet. Po wysłaniu dokumentu kwota w nim podana powinna od razu trafić na konto bankowe urzędu.
Obowiązek podatkowy nie występuje wtedy, gdy kupujesz pojazd od osoby prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na obrocie samochodami. Z opłaty są również zwolnione osoby niepełnosprawne, które zamierzają korzystać z auta na własny użytek. Nie trzeba też płacić podatku od kupna samochodu, jeśli jego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł albo został kupiony za granicą.
Kalkulator podatku od kupna samochodu – zobacz, jak z niego korzystać!
W 2023 roku wysokość podatku skarbowego od kupna samochodu wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze jest ona tożsama z kwotą widniejącą na umowie kupna-sprzedaży. Obowiązująca wartość powinna zostać oszacowana na podstawie analizy rynkowej uwzględniającej ceny konkretnego modelu w Twojej okolicy.
Wysokość opłaty należy wyliczyć samodzielnie. Możesz wspomóc się przy tym specjalnym kalkulatorem podatku od kupna samochodu, który bez problemu znajdziesz w Internecie. Jeśli kwota okaże się zbyt niska, Urząd Skarbowy upomni się o ewentualną dopłatę.
Od tej decyzji można się oczywiście odwołać, ale szansa na wygraną nie jest zbyt wysoka. Co więcej, zostaniesz obciążony kosztami dodatkowej ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowego, która może zostać orzeczona na Twoją niekorzyść. Warto dobrze przemyśleć, czy na pewno opłaca się składać odwołanie, czy też lepiej od razu dopłacić brakującą kwotę.
Nieopłacenie podatku od kupna samochodu – kara dla kierowcy
Tak jak w przypadku każdego innego uchybienia względem skarbówki, tak i tutaj nieopłacenie podatku od kupna samochodu wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli przekroczysz 14-dniowy termin na uiszczenie opłaty, możesz liczyć się z koniecznością zapłacenia kary, której wysokość zależy od płacy minimalnej w danym roku.