Rodzaje pożyczek dla firm – zainwestuj w swój biznes!

pozyczka dla firmy - przedsiebiorca podpisujący kontrakt gotówkowy

Rynek kredytów i pożyczek dla firm jest bardzo zróżnicowany, co doskonale odpowiada ukształtowaniu sektora prywatnego w Polsce. Jesteś przedsiębiorcą i szukasz sposobu na zewnętrzne finansowanie dla swojej firmy? Oto przekrój rozwiązań, z których możesz skorzystać.

Kredyt dla firm na start – rozkręć swój biznes

Masz plan na biznes, ale nie udało Ci się otrzymać żadnej dotacji na jego rozkręcenie? Możesz zrobić to przy użyciu własnych środków – o ile je masz – albo wziąć pożyczkę dla firm. Oferta produktów kierowanych do świeżo upieczonych przedsiębiorców może nie jest największa, ale można wybrać z niej coś dla siebie.

Szukając takiego kredytu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakiego stażu wymaga dany bank. Niektóre udzielają go nawet tym przedsiębiorcom, którzy są na rynku od 3 lub 6 miesięcy. Zdecydowaną większość stanowią jednak rozwiązania dla firm działających od co najmniej 12 miesięcy, a nierzadko nawet od 24 miesięcy.

 

Zanim weźmiesz pożyczkę sprawdź, czym jest BIK!

 

Czy banki chętnie udzielają pożyczek dla małych firm?

Wcale nie musisz być przedsiębiorcą generującym miliony przychodów i zatrudniającym setki osób, by móc liczyć na dodatkowe finansowanie. Rynek mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce jest bardzo rozwinięty, a banki doceniają osoby samozatrudnione. Znalezienie instytucji chętnej na udzielenie małej pożyczki dla firm nie stanowi zatem trudności.

 

W przypadku mikroprzedsiębiorców korzystnym rozwiązaniem okazuje się chociażby limit w rachunku bieżącym. To rozwiązanie znane również z segmentu bankowości dla osób fizycznych. Polega na udzieleniu odnawialnego kredytu na określoną kwotę, która powiększa saldo. Jeśli na koncie są środki własne, korzystasz z nich. Jeśli nie ma, możesz wykonywać transakcje do wysokości limitu.

 

Takiego kredytu nie trzeba spłacać w standardowy sposób, czyli w kolejnych ratach. Każda wpłata na rachunek stanowi częściową spłatę, a wraz z nią następuje odblokowanie części limitu do wykorzystania. Jest to zatem bardzo elastyczne rozwiązanie, które dopasuje się do tempa prowadzenia Twojego biznesu. Jeśli czekasz na wpłynięcie pieniędzy z zaległych faktur, możesz wspomóc się limitem. Gdy kontrahenci w końcu zapłacą, spłacasz go i masz do dyspozycji swoje środki.

 

Przeczytaj, czym różni się pożyczka leasingowa od leasingu!

 

Pozostałe pożyczki dla firm – dużych i małych

Segment pożyczek dla firm obejmuje szereg rozwiązań, spośród których warto wyróżnić m.in.:

  • kredyt obrotowy – pomaga w utrzymaniu płynności finansowej. Możesz spłacać nim raty innych kredytów i pożyczek, realizować z niego wypłaty dla załogi, a także kupować to, czego potrzebujesz do prowadzenia biznesu na co dzień. Dzięki temu chwilowa niewypłacalność nie stanowi problemu, bo możesz kontynuować działalność i zarabiać;
  • kredyt inwestycyjny – ma na celu rozwój przedsiębiorstwa, aby mogło generować większe zyski w przyszłości. Uzyskane w ten sposób środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, który zaprocentuje większymi zarobkami. Może to być np. zakup nowych maszyn lub pojazdów, nieruchomości, a także opłacenie szkoleń pozwalających na rozszerzenie działalności o nową dziedzinę;
  • kredyt pomostowy – pomaga utrzymać płynne działanie firmy aż do momentu, w którym dostaniesz przyznane dotacje i granty;
  • kredyt technologiczny – specyficzna forma kredytu inwestycyjnego, przy użyciu którego możesz unowocześnić swoją firmę, aby bardziej odpowiadała wymaganiom współczesnego rynku i tym samym generowała wyższe zyski,
  • kredyt konsolidacyjny – jeśli spłata wszystkich zaciągniętych zobowiązań zacznie coraz bardziej ciążyć, rozwiązanie to pomoże zapanować nad problemem zanim przerodzi się w znaczne opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek. Dzięki temu unikniesz związanych z tym problemów, które mogłyby kosztować Cię utratę zdolności kredytowej na kolejne lata.

Większość tego rodzaju produktów bankowych jest dostępna jedynie w stacjonarnych oddziałach. Mimo wszystko możesz spotkać się też z pożyczkami dla firm online, choć często na mniejszą kwotę.

Pamiętaj o tym, żeby przy zaciąganiu pożyczki dla firm uwzględniać swoje rzeczywiste możliwości i potrzeby. Dzięki temu nie tylko spełnią swoją funkcję i przyczynią do rozwoju Twojego biznesu, ale też ich spłata nie nastręczy żadnych problemów.