Bierzesz kredyt na samochód używany? Sprawdź to przed zakupem!

kredyt na samochód używany - auta z drugiej ręki

Kredyty samochodowe to niekiedy atrakcyjna alternatywa dla pożyczki gotówkowej. Środki na zakup auta można pozyskać zarówno w przypadku nowych, jak i używanych pojazdów. Jeśli jednak kupujesz samochód z drugiej ręki, o warunkach kredytowania będzie decydować więcej czynników.

W przypadku kredytu na samochód używany bank ponosi większe ryzyko niż gdyby kredytobiorca chciał nabyć auto z salonu. Wynika to chociażby z faktu, że pojazd będzie coraz bardziej tracił na wartości. To z kolei może przełożyć się na jakość warunków umowy. Co zrobić, żeby uzyskać korzystny kredyt na samochód używany?

Kredyt na zakup samochodu używanego – co wpływa na przyznanie pożyczki?

Część osób, które chcą wziąć kredyt na samochód używany zabierają się za poszukiwanie auta od złej strony. Najpierw przeglądają serwisy ogłoszeniowe, a dopiero potem szukają finansowania z myślą, o konkretnym modelu. Wówczas mogą spotkać się z odmową lub niekorzystnymi warunkami kredytowania, bo wymarzony pojazd w oczach banku nie stanowi solidnego zabezpieczenia kredytowego. Jaki zatem powinien być samochód, na który warto zaciągnąć pożyczkę?

  • rok produkcji – wiek to kluczowy aspekt dla warunków oferty banku. Zasada jest w tym przypadku prosta – im młodsze auto, tym lepiej dla kredytobiorcy. Jeśli chcesz wziąć kredyt na samochód używany powyżej 10 lat, szansa na atrakcyjne oprocentowania znacząco maleje. Podobnie jest w przypadku leasingu.
  • pochodzenie – jeśli liczysz na korzystne oprocentowanie kredytu na samochód używany, lepiej zawęzić poszukiwania do salonów, oferujących auta z drugiej ręki lub inne firmy, które sprzedają pojazdy z gwarancją i w dobrym stanie technicznym. Kupowanie samochodu od osoby prywatnej, na dodatek bez udokumentowanej historii serwisowania bez wątpienia przełoży się na gorsze warunki kredytu lub odmowę.
  • wartość – chociaż każdy chce kupić nowe auto w jak najlepszej cenie, warto mieć świadomość, że bank może odmówić finansowania zakupu pojazdu, którego cena nie będzie odpowiadać wartości rynkowej. Dlatego lepiej nie przepłacać, nawet jeśli planujesz rozbić koszt na raty.

 

Poczytaj o pożyczce leasingowej →

 

 

Jaki kredyt na samochód używany wybrać?

Załóżmy, że masz na oku auto, które spełnia powyższe wymagania i praktycznie każdy bank przyzna Ci kredyt na samochód używany. Jaka oferta będzie dla Ciebie optymalna? Z pewnością warto zwrócić uwagę na wymagania banku, np. w kwestii ubezpieczenia. Mitem jest twierdzenie, że każdy kredytodawca wymaga od klientów wykupienia drogiego ubezpieczenia AC. W przypadku starszych pojazdów tego rodzaju polisa często jest nieadekwatna do wartości samochodu, dlatego po co niepotrzebnie ponosić dodatkowe wydatki?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, warto sprawdzić czy korzystniejszą opcją nie byłby kredyt na samochód używany na firmę. Tego typu rozwiązania to kolejny sposób na sfinansowanie zakupu, natomiast może przynieść Ci więcej korzyści w kwestii podatkowej.

Jeśli interesuje Cię kredyt na samochód używany, warto przy wyborze pojazdu kierować się zdrowym rozsądkiem. Wówczas możesz liczyć nie tylko na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego, ale również korzystniejsze warunki kredytowania.