Wspólne konto bankowe w praktyce. Wskazówki dla par

młoda para przy laptopie, przeglądająca stan wspólnego konta bankowego

Finanse często bywają kością niezgody w związkach. Dlatego jednym z uczciwych rozwiązań kwestii związanych z wspólnym majątkiem jest wspólne konto bankowe dla par. Jak działa taki rachunek i komu warto go polecić?

Prowadzenie domowego budżetu może mieć różną postać. Czasami małżonkowie korzystają z osobnych kont indywidualnych, innym razem jednak decydują się na wspólne konto. Takie rozwiązanie zapewnia równy dostęp do pieniędzy, jednak wiąże się też z określonymi konsekwencjami. Dowiedz się, kto może otworzyć wspólne konto i jakie prawa przysługują współwłaścicielom.

Wspólne konto bankowe bez ślubu?

Na początku warto wyjaśnić zasadniczą kwestię związaną ze wspólnym kontem. Otóż utarło się, że jest to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do par, pozostających w związku małżeńskim z wspólnotą majątkową. Najczęściej to właśnie te osoby decydują się na wspólne konto. Nie jest to jednak wymóg ze strony banków. Zgodnie z art. 51 prawa bankowego tego rodzaju rachunek mogą założyć osoby, które nie są ze sobą w żadnym względzie związane. Wymagana jest jedynie pełnoletność.

Co więcej, wspólne konto nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dwóch osób. Równie dobrze taki rachunek mogą otworzyć wspólnie np. trójka znajomych. Jedynym warunkiem jest zgoda i chęć wszystkich współwłaścicieli. Dlatego nie ma przeszkód, żeby takie konto założyła m.in. para bez ślubu.

 

Zobacz, jak działa wspólne konto oszczędnościowe →

 

Przelew z konta wspólnego na własne i inne uprawnienia

Osoby będące współwłaścicielami konta nabywają do niego równe prawa. Dlatego wspólne konto odróżnia się m.in. od sytuacji, kiedy jedno z małżonków jest pełnomocnikiem konta drugiego. Każdy z współwłaścicieli może dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na koncie. Podobnie jest w przypadku formalności urzędowych, które coraz częściej wymagają chociażby weryfikacji tożsamości przy pomocy bankowości elektronicznej.

Zazwyczaj każdy z małżonków otrzymuje swoje dane do logowania do bankowości internetowej czy mobilnej. Nie ma zatem problemu w takich kwestiach jak wspólne konto a profil zaufany. Wszyscy właściciele mogą dokonywać wypłat pieniędzy ze wspólnego konta czy robić przelewy.

 

Przeczytaj, jak podzielić majątek po rozwodzie!

 

Rozdzielność majątkowa a wspólne konto

Ciekawym przypadkiem jest kwestia rozdzielności majątkowej małżonków. Otóż w trakcie trwania związku małżeńskiego nadal wyodrębniany jest majątek indywidualny, jednak przepisy o wspólnym koncie sprawiają, że obie strony mają równe prawa do dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Co więcej, wspólne konto przy rozdzielności majątkowej to dobry pomysł na zarządzanie bądź co bądź wspólnym majątkiem.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że w przypadku ewentualnego postępowania komorniczego, zgodnie z art. 8911 k.p.c. komornik ma prawo do dokonania zajęcia komorniczego na rachunku, którego dłużnik jest współwłaścicielem. Co więcej, bez względu na liczbę współwłaścicieli, komornik może zająć wszystkie środki znajdujące się na koncie.

Wspólne konto bankowe a śmierć

Aspektem, który trzeba poruszyć jest scenariusz, w którym jedno z małżonków umiera. Co wówczas dzieje się z kontem? Wdowa lub wdowiec mogą stawić się w oddziale banku z aktem zgonu małżonka. Wówczas następuje przekształcenie konta wspólnego na indywidualne, natomiast sam rachunek dalej funkcjonuje. Obejmuje to zarówno rachunek ROR, jak i np. wspólne konto oszczędnościowe.

To jednak nie koniec wymogów, ponieważ istotna jest kwestia dziedziczenia. W przypadku majątku wspólnego połowa środków na koncie należy się żyjącemu małżonkowi, natomiast połowa podlega dziedziczeniu. Żeby zatem zgodnie z prawem zarządzać środkami zgromadzonymi na koncie, należy przedłożyć wyrok postępowania spadkowego.

Istotny jest również fakt, że zazwyczaj bank nie otrzymuje informacji o śmierci swojego klienta. Oznacza to, że teoretycznie drugi współwłaściciel może swobodnie dysponować środkami po śmierci małżonka, nie informując o tym banku. Często dochodzi do sytuacji, kiedy wdowiec lub wdowa potrzebuje pieniędzy na pogrzeb, a te zgromadzone są na wspólnym koncie. Wówczas należy wstrzymać się od wypłacania środków z rachunku, ponieważ jest to działanie bezprawne. Żyjący małżonek może formalnie zwrócić się o wypłatę pieniędzy na koszt pogrzebu, co zapewnia mu art. 55 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego.

O to pytacie najczęściej!

Każdy z współwłaścicieli rachunku może złożyć wniosek o zamknięcie konta. Druga strona ma jednak określony czas na sprzeciwienie się tej decyzji.
Możliwe jest przekształcenie rachunku ze wspólnego na indywidualny za zgodą obu współwłaścicieli. Alternatywą jest zamknięcie rachunku.
Zgodnie z art. 8911 k.p.c. komornik może dokonać takiego zajęcia.
Wszyscy współwłaściciele rachunku powinni być obecni w oddziale banku, gdzie podpiszą stosowną umowę o otwarcie wspólnego konta. Wciąż rzadkością jest możliwość otwarcia takiego rachunku przez internet.