Konto dla seniora za 0 zł – czy na pewno? Sprawdź ukryte opłaty!
Oferty banków często skupiają się na określonych grupach docelowych. Stąd mamy chociażby konta dla młodych. Na drugim biegunie znajdziemy konto dla seniora, które często reklamowane jest jako darmowe – czy na pewno? Sprawdź, za co bank może naliczyć dodatkowe opłaty.
Niestety osoby po 60. roku życia nadal bywają celem manipulacji czy wręcz oszustów. Z najnowszego raportu „InfoSenior 2023” wynika, że 62% seniorów miało styczność bezpośrednio lub w swoim otoczeniu z próbami wyłudzenia pieniędzy w internecie. A jak jest z transparentnością ofert banków? Czy promowane konta dla seniora faktycznie są darmowe?[1]
Bezpłatne konto bankowe dla emerytów – okazja czy haczyk?
Banki próbują przyciągnąć do swoich placówek klientów na różne sposoby. Jednym z nich jest tworzenie produktów, które w założeniu mają być atrakcyjne dla wybranej grupy społecznej. Zarówno w Polsce, jak i w Europie rośnie liczba seniorów i to właśnie oni stają się coraz częstszym celem różnych instytucji finansowych.
W przypadku tzw. konta dla seniora banki w pierwszej kolejności próbują zachęcić osoby starsze niskimi opłatami, a wręcz ich brakiem. Stąd slogany w stylu „darmowe konto bankowe dla seniora”. Warto jednak przypomnieć, że banki nie są organizacjami charytatywnymi, zatem każdy produkt powinien wiązać się z zyskiem dla instytucji finansowej.
Sprawdź, jak zarabiać na koncie oszczędnościowym →
Ukryte opłaty
W efekcie samo prowadzenie konta faktycznie w tego typu produktach jest pozbawione opłat. Uprawnia to więc banki do reklamowania się jako darmowe konto dla seniora. Nie oznacza to jednak, że opłaty w ogóle nie są naliczane. Dobrym przykładem jest karta debetowa.
W tym przypadku również możemy spotkać się z ofertami, które mówią o bezpłatnej karcie do konta. Jednak dopiero po wczytaniu się w umowę rachunku dowiemy się, że opłata za kartę owszem, może być umorzona, jednak tylko pod warunkiem dokonania w okresie rozliczeniowym określonej liczby transakcji lub płacenia kartą minimalnej kwoty.
Podobne pułapki czekają na osoby starsze w placówkach banków. Konto dla seniora często zakłada pobieranie opłat za zlecenie przelewów w placówce bankowej. To wyjątkowo częsta praktyka, gdyż część osób w podeszłym wieku stroni od przelewów przez internet.
Konto bankowe dla emeryta – gdzie je założyć?
Czy zatem warto w ogóle weryfikować oferty kont dla seniora? Oczywiście, że tak, jednak dobrze zachować czujność, kiedy pracownik banku będzie opowiadał o zaletach otwarcia rachunku. Mimo wymienionych wcześniej przykładów, nadal część banków oferuje bardzo dobre warunki konta bankowego dla emeryta, zwłaszcza jeśli ten korzysta z rachunku sporadycznie.
Poczytaj o kapitalizacji odsetek →
Co więcej, co jakiś czas można natknąć się na atrakcyjne oferty, które poza samym założeniem konta oferują także kursy obsługi bankowości internetowej. Według przywołanego wcześniej raportu „InfoSenior 2023” ponad 70% ankietowanych seniorów czuje się w sieci bezpiecznie i jest otwarta na możliwości, jakie oferują zakupy online czy dostęp do konta online. Na pytanie o poziom wiedzy na temat korzystania z bankowości internetowej tylko 2% badanych odpowiedziało, że nie korzysta z internetu i taka wiedza jest im niepotrzebna. 55% zna podstawy internetowej higieny, natomiast 33% określa swoją wiedzę jako dużą i aktualizowaną na bieżąco.
Konto dla seniora nie jest więc pomysłem chybionym, jednak istotne jest, żeby warunki korzystania z takiego rachunku były przejrzyste dla obu stron.
Najlepsze konto dla seniora – czyli jakie?
Na koniec warto zastanowić się, jakie warunki powinno spełniać najlepsze konto dla seniora. Przede wszystkim określenie „darmowe” nie powinno być jedynie sloganem reklamowym. Brak opłat za prowadzenie czy przelewy to standard, a jeśli bank jednak pobiera prowizje za niektóre operacje, do seniora powinna trafić przejrzysta tabela opłat i prowizji.
Osoby w podeszłym wieku nie zawsze chcą lub potrafią obsługiwać rachunek przez internet. Dlatego dobre konto dla seniora powinno być bezpłatne także w przypadku operacji zlecanych w oddziałach banków, a nie tylko bankowości internetowej. Wówczas emeryci nie będą ponosić dodatkowych kosztów w związku z tym, że mogą być osobami wykluczonymi cyfrowo.
[1] https://zbp.pl/getmedia/6a0c1d08-5230-4530-a390-84da0ece2797/Prezentacja_InfoSenior_2023