Ubezpieczenie samochodu w leasingu – to musisz wiedzieć!

ubezpieczenie samochodu w leasingu - białe samochody

Jednym z aspektów leasingu, który nierzadko wymaga wyjaśnienia, jest kwestia ubezpieczenia. Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie samochodu w leasingu, a także do kogo trafią pieniądze z ewentualnego odszkodowania.

Leasing jest specyficznym rodzajem umowy, w którym pojazd zostaje użyczony leasingobiorcy przez podmiot leasingujący. Przedsiębiorca lub osoba prywatna, która decyduje się na takie rozwiązanie, może stać się właścicielem auta dopiero po wygaśnięciu umowy. Niemniej oprócz opłacania rat leasingowych, leasingobiorca ma również szereg innych obowiązków. Jednym z nich jest ubezpieczenie samochodu w leasingu.

Ubezpieczenie OC AC leasing – czyj to obowiązek?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dokładnie ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy zarejestrowany w kraju pojazd musi mieć ważną polisę OC. Dotyczy to oczywiście także aut w leasingu. W myśl prawa to właściciel pojazdu jest odpowiedzialny za zakup ubezpieczenia. Jeżeli zatem w trakcie trwania umowy leasingowej to leasingodawca pozostaje formalnym właścicielem auta, to firma leasingowa powinna zadbać o ubezpieczenie samochodu w leasingu.

 

Zobacz, co obejmuje ubezpieczenie OC!

 

W praktyce jednak obowiązek ubezpieczenia auta w leasingu spada na użytkownika, czyli leasingobiorcę. W tej sytuacji ma on dwie możliwości:

  • skorzystać z oferty leasingodawcy, który przeważnie ma dla klienta gotową ofertę ubezpieczenia,
  • poszukać oferty towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Wybór polisy, której pośredniczy firma leasingowa jest wygodna i zazwyczaj kompleksowo zabezpiecza zarówno właściciela pojazdu, jak i użytkownika. Minusem jest jednak przeważnie wysoka cena takiego ubezpieczenia. Z kolei jeśli chcesz poszukać tańszej alternatywy, musisz przygotować się na spełnienie nierzadko wyśrubowanych kryteriów leasingodawcy względem polisy. Firmy leasingowe często zabraniają klientom m.in. pomniejszania składki OC i AC poprzez udział własny w szkodzie lub franszyzę integralną.

Dlatego jeśli decydujesz się na samodzielne poszukiwanie polisy, przed zawarciem umowy lepiej przedstawić jej warunki leasingodawcy i sfinalizować ubezpieczenie dopiero po uzyskaniu akceptacji firmy leasingowej (najlepiej w formie pisemnej).

 

kobieta biorąca samochód w leasing

AC i NNW, czyli dodatkowe ubezpieczenie samochodu w leasingu

Leasingobiorcy powinni również przygotować się na to, że oprócz obowiązkowej polisy OC, firma leasingowa zobliguje ich również do wykupienia autocasco oraz NNW. Pamiętaj, że nawet w przypadku leasingu aut używanych, ich wiek to najwyżej kilka lat, zatem zakup AC i NNW jest jak najbardziej uzasadniony. Jednocześnie jako osoba ubezpieczona zapewniasz sobie ochronę na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Kolejny aspekt, który warto mieć na uwadze to koniec leasingu a ubezpieczenie. Jeżeli zdecydujesz się na wykup pojazdu na własność po wygaśnięciu leasingu, tak jak przy każdej umowie kupna-sprzedaży, na nabywcę przechodzi jedynie ważność polisy OC. AC, NNW, Assistance czy GAP wygasają i najlepiej jak najszybciej zadbać o tę ochronę.

ubezpieczenie AC samochodu w leasingu - światło samochodu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty

Z leasingu korzystają najczęściej przedsiębiorcy, dla których samochód jest nie tylko ważnym narzędziem w biznesie, ale również kosztem prowadzenia działalności, który wpływa na wysokość podatku dochodowego. Właściciele firm zazwyczaj wybierają między leasingiem operacyjnym, a finansowym. Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu w obu przypadkach?

  • Leasing operacyjny – wydatki związane z autem można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, jednak trzeba pamiętać, że 100% wydatków uwzględnić można tylko w przypadku korzystania z auta wyłącznie do celów służbowych. Jeśli pojazd wykorzystywany jest także prywatnie, jako koszt wpisać można 75% wydatków. Limity te jednak nie dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia OC, które w pełni można potraktować jako koszt uzyskania przychodu.
  • Leasing finansowy – przy tym rodzaju leasingu ubezpieczenie również można uznać za koszt prowadzenia działalności gospodarczej, jednak należy pamiętać o limicie 150 000 zł wartości leasingowanego pojazdu. Jeśli przedsiębiorca ubezpiecza auto warte 300 000 zł, jako koszt uzyskania przychodu może potraktować tylko 50% ceny polisy.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu to nierzadko zawiły obowiązek, dlatego warto znać dokładnie przepisy, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie dla leasingowanego auta.