Ubezpieczenie mieszkania od zalania – wszystko, co musisz wiedzieć!

ubezpieczenie mieszkania od zalania - salon po zalaniu przez sąsiada

Wystarczy chwila nieuwagi lub odrobina pecha i już – zalane mieszkanie. Konsekwencje mogą się okazać poważne, zwłaszcza jeśli woda nie rozleje się jedynie po Twojej posadzce, ale też spłynie do sąsiadów z dołu. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania i jakie wybrać, by czuć się bezpiecznie.

Zalane mieszkanie – definicja ubezpieczyciela

Zalanie mieszkania to zdarzenie losowe, którego nie zawsze można uniknąć. Do niekontrolowanego wypływu wody dochodzi najczęściej na skutek:

  • awarii lub zamarznięcia instalacji wodociągowej, również tej przynależącej nie do konkretnego mieszkania, a do zarządcy budynku (zalanie mieszkania z winy spółdzielni),
  • awarii urządzeń AGD – pralki czy zmywarki,
  • awarii domowej armatury skutkującej nieskutecznym spływaniem wody do ścieków,
  • cofnięcia się wody z sieci,
  • silnych opadów atmosferycznych,
  • pęknięcia dużego zbiornika wodnego, np. akwarium,
  • akcji ratowniczej z użyciem środka gaśniczego.

Jak widać, spora część tych przyczyn jest zupełnie niezależna od Ciebie, zatem nie jesteś w stanie im zapobiec. W związku z tym warto wykupić ubezpieczenie mieszkania od zalania i cieszyć się spokojną głową.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Najważniejszą kwestię stanowi oczywiście suma ubezpieczenia, która powinna być jak najwyższa. Dzięki temu pokryje wszystkie szkody – i w Twoim mieszkaniu, i u sąsiada z dołu, do którego spłynęła woda.

Warto też zwrócić uwagę na to, co dokładnie obejmuje polisa. Może np. chronić same mury i elementy stałe. Jeśli jednak uszkodzone zostaną meble czy sprzęty AGD, ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania ze względu na to, że są elementami ruchomymi. Część towarzystw umożliwia ubezpieczenie ich przy użyciu dodatkowej opcji. Warto rozważyć dopłacenie za nią, jeśli tylko jest taka możliwość.

Do osobnej kategorii należą przedmioty o wyjątkowej wartości. Mogą być one cenne ze względów finansowych albo dlatego, że zawierają ważne dane (np. dokumenty). Zazwyczaj polisy ubezpieczeniowe nie obejmują takich rzeczy. W niektórych towarzystwach można jednak wykupić dodatkową opcję na taką ewentualność.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie – ile Ci się należy?

To, jakie odszkodowanie za zalane mieszkanie otrzymasz, zależy od konkretnej oferty i tego, jaki jest rozmiar szkód spowodowanych przez wodę. Jeśli to tylko plama na suficie czy ścianie, najpewniej skończy się na wypłacie kilkuset złotych – w sam raz na szybkie odmalowanie.

Równie dobrze szkody mogą okazać się poważniejsze. Woda może np. uszkodzić drogie urządzenia elektryczne, zniszczyć drewniany parkiet czy meble, a nawet zalać cenne dzieła sztuki lub inne przedmioty o znacznej wartości. W tym przypadku odszkodowanie za zalane mieszkanie może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, a w zasadzie tyle, ile wynosi maksymalna suma ubezpieczenia. To od rzeczoznawcy przysłanego przez ubezpieczyciela zależy to, czy zostanie ona przyznana w 100%, czy też w jakiejś części.

Konsekwencje zalania mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia

Chociaż większość osób ceni sobie spokój, jaki niesie za sobą posiadanie ubezpieczenia mieszkania od zalania i innych nieprzewidzianych zdarzeń, to jednak nie wszystko decydują się na jego zakup. Co możesz zrobić w sytuacji, gdy Twoje mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada niemającego polisy? Masz prawo domagać się od niego zrekompensowania wszystkich wyrządzonych szkód.

Jeśli odmówi pokrycia kosztów remontu, możesz wystąpić na drogę sądową. Zadbaj tylko o odpowiednie udokumentowanie tego zdarzenia – nie tylko sam opis szkody ( zalania mieszkania i jego późniejszych skutków), ale też obrazujące to wszystko fotografie. Z takimi dowodami masz wysokie szanse na wygranie sprawy i odzyskanie nie tylko środków przeznaczonych na naprawę szkód, lecz również tych wydanych na proces sądowy.

Jeśli jednak to Ty zalejesz swoje mieszkanie i nie masz ubezpieczenia, nie otrzymasz żadnego odszkodowania. Wszystkie koszty przyjdzie Ci zatem pokryć z własnej kieszeni.

Najważniejsze wskazówki

Ustal źródło awarii i zakręć zawory, minimalizując dalsze zniszczenia. Skontaktuj się z sąsiadem, a następnie w jego obecności zrób zdjęcia strat i spisz protokół zdarzenia – opisz w nim szkody i przyczynę zalania.
Do ubezpieczyciela winowajcy – czyli sąsiada. Jeśli sąsiad nie ma polisy, zgłoś szkodę do swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Średnio koszt takiego ubezpieczenia wynosi około 200-400 złotych rocznie. Cena zależy m.in. od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, roku budowy mieszkania, piętra czy metrażu.