Assistance krótkoterminowe – jak działa i gdzie ubezpieczyć samochód?

assistance krótkoterminowe - mężczyzna z zepsutym samochodem na drodze szybkiego ruchu

Zazwyczaj w przypadku polis zawierasz roczne umowy, które mają zabezpieczyć Cię na nieprzewidziane okoliczności. Dziś jednak ubezpieczenia są znacznie bardziej precyzyjne, a najlepszym tego przykładem jest assistance krótkoterminowe.

Wakacyjny wyjazd, a może zagraniczna służbowa trasa? Część kierowców dopiero w momencie, kiedy znajdzie się daleko od zaufanych mechaników, docenia wartość dobrego assistance za granicą, ale również w kraju. Fachowe wsparcie z dala od domu najlepiej zagwarantować sobie poprzez assistance krótkoterminowe. Jak działa taka polisa?

Co obejmuje assistance?

Ubezpieczenia takie jak OC, AC czy NNW kierowcy i pasażerów mają przede wszystkim zabezpieczyć Cię od strony finansowej. To dzięki odszkodowaniom w ramach tych umów możesz naprawić auto po kolizji i wyleczyć wszelkie urazy. Druga część ubezpieczeń ma zapewnić osobom ubezpieczonym komfort także od praktycznej strony każdego zdarzenia drogowego. Tutaj pierwszoplanową rolę odgrywa oczywiście assistance, czyli zbiór usług, z których możesz skorzystać w ramach przysługującego Ci ubezpieczenia. Zazwyczaj są to takie formy pomocy jak:

  • pomoc drogowa,
  • odholowanie,
  • organizacja części zamiennych,
  • pomoc w znalezieniu noclegu,
  • pojazd zastępczy,
  • serwis opon, świateł czy akumulatora.

Szczegóły tego, co obejmuje assistance zależą naturalnie od ubezpieczyciela i zakresu ochrony, jaki gwarantuje swoim klientom. Często assistance oferowany jest przy okazji corocznego przedłużenia polisy OC i nie wiąże się z dużym wydatkiem. Tymczasem korzyści mogą w dużym stopniu odciążyć Cię w przypadku kolizji.

Krótkoterminowy assistance na dłuższą trasę

Jeśli jednak na co dzień poruszasz się głównie w okolicach własnego regionu, gdzie korzystasz z usług sprawdzonych fachowców, nie masz potrzeby wykupowania dodatkowej ochrony od towarzystwa ubezpieczeniowego. To jednak zmienia się, kiedy wyjeżdżasz dalej. Czasami nawet ważne assistance okazuje się nieprzydatne, ponieważ zasięg działania polisy jest ograniczony do np. 100 km od Twojego miejsca zamieszkania.

Właśnie przy okazji dalszego wyjazdu na terenie Polski lub za granicę, sprawdza się assistance krótkoterminowe. Po pierwsze z racji znacznie krótszego okresu obowiązywania, polisa jest tańszym rozwiązaniem niż analogiczna umowa na cały rok. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają w swojej ofercie assistance krótkoterminowe, przeważnie dają możliwość zapewnienia sobie ochrony na 7, 15 lub 30 dni.

Drugi aspekt, który sprawia, że assistance krótkoterminowe może być nawet korzystniejszym rozwiązaniem niż całoroczna polisa jest zakres ochrony. Przeważnie są to bowiem produkty stworzone z myślą o wakacyjnych wyjazdach po kraju i za granicą. Dzięki temu w Ogólnych Warunkach Umowy nie znajdziesz chociażby zapisów o ograniczonym zasięgu funkcjonowania usług, zatem śmiało możesz podróżować po Polsce i Europie, jeśli masz wykupione assistance krótkoterminowe. Samochód w razie awarii zostanie odholowany zarówno pod Warszawą, jak i pod Wiedniem.

Assistance za granicą – krótkoterminowa, ale kompleksowa ochrona

Wiele rodzajów ubezpieczeń ma wyraźne ograniczenia, jeśli chodzi o wyjazdy poza granice Polski. Wynika to przede wszystkim ze znacznie większych kosztów wszelkiego rodzaju usług. Dlatego jeśli latem planujesz wybrać się na zagraniczne wakacje, upewnij się, że Twoja polisa assistance obejmuje także np. Europę, a jeśli nie – poszukaj produktu dostosowanego do Twoich potrzeb.

Przejdźmy teraz do zakresu ochrony, jaką oferuje assistance krótkoterminowe. Co w szczególności może przydać Ci się za granicą? Do najważniejszych usług należy zaliczyć m.in.:

  • auto zastępcze,
  • holowanie bez limitu kilometrów,
  • transport zepsutego samochodu do Polski,
  • pomoc medyczną dla kierowcy oraz pasażerów.

Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w kontekście wydatków, jakich możesz doświadczyć w konsekwencji np. kolizji za granicą. Koszty związane z samochodem to jeden problem, natomiast rachunek wystawiony np. przez włoski czy hiszpański szpital mogą okazać się naprawdę poważnym zobowiązaniem. Dlatego coraz bardziej świadomi podróżujący chętniej sięgają zarówno po kartę EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne, jak i takie rozwiązania jak assistance krótkoterminowe.