EKUZ – co to za karta i czym różni się od ubezpieczenia turystycznego?
Z pewnością wiesz, że przed wyjazdem za granicę warto wyrobić kartę EKUZ, aby bezpłatnie korzystać z pomocy medycznej w innych krajach Unii Europejskiej. Czy w takim razie warto płacić za dodatkowe ubezpieczenie turystyczne? Oto wszystko, co warto przemyśleć przed wyjazdem.
EKUZ – co to za karta?
Pod tą nazwą kryje się dokument, który upoważnia Cię do otrzymania darmowej opieki medycznej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zrzeszonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Choć jest to opieka jedynie w podstawowym zakresie, to jednak pokrywa szereg różnych sytuacji, które mogą przydarzyć się na co dzień. Z tego powodu bywa czasem wybierana jako alternatywa dla turystycznego ubezpieczenia. EKUZ stanowi jednak zupełnie inny produkt i nie należy postrzegać go w ten sposób.
Co obejmuje ubezpieczenie EKUZ?
Jak już wspomnieliśmy, EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej. Co to dokładnie oznacza? Z tą kartą możesz skorzystać z usług medycznych wtedy, gdy jest to konieczne ze względów medycznych lub doszło do nagłego wypadku. W grę wchodzą tak opieka podstawowa, jak specjalistyczna, a nawet hospitalizacja, podanie niezbędnych leków i udostępnienie potrzebnych środków ortopedycznych.
Podróżujesz samochodem? Poczytaj o NNW kierowcy i pasażerów!
Chociaż to wszystko sprawia, że karta EKUZ wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, warto być świadomym jej ograniczeń. Po pierwsze, działa jedynie w placówkach współpracujących z państwowym funduszem zdrowia w danym kraju. Za wszystkie usługi zrealizowane w prywatnych placówkach zapłacisz zatem zgodnie z innych cennikiem.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, że podczas korzystania z pomocy medycznej w oparciu o kartę EKUZ obowiązują Cię takie same zasady, jak obywateli tego kraju. To z kolei może oznaczać dopłatę do pewnych świadczeń, jeśli taka występuje w danym kraju. Otrzymanie rachunku za coś, co w Polsce jest dostępne całkowicie za darmo, może wywołać niemałe zdziwienie. Jest jednak zgodne z prawem i nie sposób tego uniknąć.
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – poznaj różnice!
Już po powyższych rozważaniach widać, że EKUZ w niczym nie przypomina ubezpieczenia turystycznego. Więcej różnic między tymi dwoma rozwiązaniami zebraliśmy w tabeli.
NFZ – karta EKUZ | Ubezpieczenie turystyczne w dowolnym towarzystwie |
ma zawsze taki sam, podstawowy zakres ochrony | samodzielnie dobierasz zakres ochrony |
działa tylko w Unii Europejskiej i krajach EFTA | działa na całym świecie, poza ewentualnymi wyłączeniami znajdującymi się w OWU |
nie obowiązuje w przypadku urazów powstałych na skutek uprawiania sportów ekstremalnych | może obejmować urazy powstałe w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych |
możesz z niej skorzystać tylko w państwowych placówkach | możesz z niego skorzystać w placówkach wskazanych przez ubezpieczyciela, także prywatnych |
inna ochrona w każdym kraju | taka sama ochrona w każdym kraju |
nie zapewnia żadnej dodatkowej ochrony | często występuje w pakiecie z NNW, OC w życiu prywatnym, a nawet z ochroną bagażu |
nie obejmuje kosztów transportu medycznego lub zwłok | obejmuje koszty transportu medycznego i zwłok |
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Zbliża się wyjazd i zastanawiasz się, jak wyrobić kartę EKUZ przez Internet? Najprościej zrobić to przy pomocy platformy ePUAP, choć oczywiście możesz też wydrukować wniose i wysłać pocztą, a nawet załatwić wszystko w najbliższym oddziale NFZ. Zamówiona karta będzie czekać na odbiór w wybranej placówce. Jeśli zamawiasz kartę EKUZ online, najwygodniejszą opcją wydaje się jednak skorzystanie z dostawy za pośrednictwem poczty. Ścieżka online zapewnia też dodatkowe opcje, jak chociażby przedłużenie karty EKUZ przez Internet.
Warto jednak mieć na uwadze, że najpewniej nie uda Ci się uzyskać od ręki karty EKUZ. Czas oczekiwania w sezonie wynosi do 10 dni roboczych i nierzadko go przekracza, ze względu na duże zainteresowanie w okresie wakacyjnym. Jeśli jednak pofatygujesz się do NFZ osobiście, otrzymasz ją pewnie od ręki.
Najlepiej załatwić to osobiście lub też poprosić o pomoc kogoś kto może odebrać za Ciebie kartę EKUZ. Wniosek i ubezpieczenie wystarczą, by została wydana wskazanej przez Ciebie osobie. Tak samo możesz zrobić w przypadku EKUZ dla dziecka.