NNW kierowcy i pasażerów – co obejmuje taka polisa?

nnw kierowcy i pasażerów - szczęśliwa rodzina w samochodzie

Zgodnie z przepisami prawa, obowiązkowe jest wyłącznie ubezpieczenie OC samochodu. Niemniej wielu kierowców decyduje się również na dodatkową ochronę, np. w postaci NNW. Czym charakteryzuje się to ubezpieczenie i kiedy możesz z niego skorzystać?

Ubezpieczenie OC zdejmuje z Twoich barków odpowiedzialność za odszkodowanie związane ze zdarzeniem, którego jesteś sprawcą. Na rekompensatę mogą liczyć także osoby, które ucierpiały w kolizji i potrzebuję np. rehabilitacji. NNW kierowcy pozwala zabezpieczyć także siebie, w przypadku kiedy również ucierpisz w wyniku wypadku.

Co to jest NNW kierowcy?

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne jest rozszerzeniem ochrony, jaką zapewniają OC i AC. Dotyczy przede wszystkim kierowcy, jednak możliwe jest też wykupienie NNW dla pasażerów. Wówczas jeśli osoba, z którą podróżujesz, ucierpi w wyniku kolizji, może liczyć na odszkodowanie zarówno z tytułu OC sprawcy, jak i Twojego NNW.

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów dotyczy tzw. nieszczęśliwych wypadków, a więc nie ma znaczenia, z czyjej winy wystąpiła szkoda. Może to być zarówno efekt kolizji spowodowanej przez Ciebie, jak i drugiego kierowcę. Co obejmuje NNW kierowcy? W ogólnym założeniu ochrona dotyczy wypadków związanych z pojazdem. Może do nich dojść w trasie, ale nie tylko. Dobre NNW komunikacyjne będzie obejmować także szkody powstałe przy ładowaniu lub rozładowaniu auta, a także w czasie zatrzymania, postoju czy naprawy pojazdu.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą także ubezpieczenie NNW komunikacyjna na dwa warianty: podstawowy oraz rozszerzony. W przypadku kompleksowej ochrony ubezpieczony może liczyć m.in. na zwrot kosztów rehabilitacji, sprzętu medycznego czy niezbędnych leków.

Odszkodowanie z NNW kierowcy

W umowie ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów określana jest suma ubezpieczenia. Stanowi ona maksymalną kwotę, która zostaje wypłacona np. w następstwie śmierci ubezpieczonego. W przypadku uszczerbków na zdrowiu, przeliczany jest on na procenty, a następnie na kwotę odszkodowania. Dla przykładu jeżeli posiadasz NNW kierowcy na kwotę 10 000 zł, a efektem kolizji jest złamana ręka, towarzystwo ubezpieczeniowe może orzec, że tego typu uraz oznacza 5% uszczerbku na zdrowiu. Wówczas otrzymasz rekompensatę wysokości 500 zł.

Często w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) można znaleźć gotową tabelę norm, w której konkretne urazy posiadają ustalony z góry przelicznik. W takim przypadku nie musisz zastanawiać się, jakie odszkodowanie przysługuje za złamanie ręki, gdyż kwota znana jest już w momencie podpisywania umowy z firmą ubezpieczeniową. Jeśli takich zapisów brakuje w OWU, ocena stopnia uszkodzenia ciała odbywa się na podstawie orzeczenia wydanego przez konsultanta medycznego, którego zazwyczaj wyznacza towarzystwo ubezpieczeniowe. Analizowana jest wówczas dokumentacja medyczna, niewykluczone jest także badanie lekarskie.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jako osoba poszkodowana, możesz wnioskować o odszkodowanie zarówno z tytułu polisy OC sprawcy, jak i z własnego ubezpieczenia NNW kierowcy. Przepisy nie wykluczają w tej sytuacji kumulowania świadczeń, wobec czego rekompensata może przysługiwać Ci także z tytułu m.in. ubezpieczenia grupowego w pracy. Odszkodowania mają zazwyczaj charakter jednorazowej wypłaty.

NNW kierowcy – czy warto?

Czas zastanowić się, czy warto wykupować dodatkowe ubezpieczenie na ewentualność nieszczęśliwego wypadku. O jednoznaczną ocenę, podobnie jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, trudno. Niemniej dobrze zastanowić się, czy lepiej w momencie przedłużania polisy OC dopłacić kilkadziesiąt złotych, żeby zapewnić sobie ochronę na co najmniej kilka tysięcy złotych, czy też lepiej liczyć na łut szczęścia?

Spora część kierowców decyduje się na zakup NNW, gdyż koszt polisy oscyluje w okolicach 50 zł, tymczasem ochrona zdrowia kierowcy i pasażerów jest znacznie większa. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia szkody, należy niezwłocznie poinformować o tym ubezpieczyciela. Przedstawiciele towarzystwa ubezpieczeniowego mogą chociażby wskazać placówki medyczne, z którymi współpracują. Wówczas możesz większą pewność, że sporządzona dokumentacja medyczna będzie odpowiednia przy składaniu wniosku o odszkodowanie.