Ubezpieczenie szkolne czy NNW prywatne – co wybrać dla dziecka?

ubezpieczenie szkolne - mama z dzieckiem idąca ze szkoły

W momencie, gdy wypuszczasz dziecko spod swoich skrzydeł i rozpoczyna się jego szkolna edukacja, nie możesz chronić go przed wszystkim. Dla większego poczucia bezpieczeństwa warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie szkolne dziecka. Zobacz, co opłaca się bardziej: wykupić je w szkole czy indywidualnie.

Jak działa NNW szkolne?

Ubezpieczenia NNW szkolne to specjalna oferta skierowana do żłobków, przedszkoli i szkół, która jest oferowana przez ubezpieczyciela mającego podpisaną umowę z tą konkretną placówką. Umowa jest zawierana na rok, a jej podpisanie następuje zwykle wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Mimo że szkolne NNW to produkt powiązany w pewnym sensie ze szkołą, to obowiązuje również poza nią – na boisku, w domu, a nawet na wakacjach. Ze względu na specyfikę tej polisy, zazwyczaj cechuje się przystępną ceną, korzystniejszą niż rynkowa.

Wielu rodziców decyduje się na to właśnie z tego powodu oraz ze względu na wygodę – nie trzeba samodzielnie szukać oferty ani podpisywać umowy z agentem, bo we wszystkim pośredniczy szkoła.

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie szkolne NNW ma wiele zalet. Warto być jednak świadomym jego ograniczeń. Polisa NNW ma dobrowolny charakter, a to daje zakładowi ubezpieczeń pełną swobodę w kształtowaniu oferty. Trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na zapewniany zakres ochrony w ramach tego produktu.

NNW szkolne – zakres ochrony

Choć nie jest to zasadą, to jednak ubezpieczenie szkolne zwykle chroni w podstawowym zakresie. Niska składka często idzie też w parze z niskim odszkodowaniem, jeśli dojdzie do jakiejś szkody – co okazuje się dopiero później. Choć nie należy mieć od razu czarnych myśli, to warto być świadomym tego, że dzieci w wieku szkolnym stosunkowo często doznają urazów w szkole i podczas zabawy.

Z tego powodu nie warto traktować zakupu tej polisy jako obowiązku, który trzeba wypełnić i tyle. Polisa dobrana z głową nie jest niepotrzebnym dodatkiem, lecz prawdziwym wsparciem w nieprzewidzianych sytuacjach.

 

Sprawdź, ile zapłacisz za okulistę dziecięcego prywatnie!

 

Indywidualne ubezpieczenie dziecka szkolnego – zalety i wady

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Możesz je kupić, jeśli zadowala Cię konkretna oferta, ale nie musisz. Jeśli zależy Ci na indywidualnym zakresie ochrony przed szerszym wachlarzem zdarzeń, dobrym pomysłem może okazać się znalezienie polisy na własną rękę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szereg rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom tak małych klientów, jak ich zatroskanych rodziców. Ubezpieczenie ucznia może kosztować od kilkudziesięciu do ponad stu złotych i obejmować różne zdarzenia. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych opcji:

  • ubezpieczenie od hejtu, obejmujące pomoc psychologiczną i prawną w przypadku krzywdzącego zachowania rówieśników,
  • ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka, np. na narty albo jazdę konną,
  • ubezpieczenie okularów korekcyjnych na wypadek uszkodzenia, o co nietrudno podczas świetnej zabawy,
  • ubezpieczenie na wypadek różnych urazów, również zwichnięć, utraty zębów czy nawet ukąszeń kleszczy,
  • ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania i pobytu w szpitalu.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie NNW dziecka?

Jeśli cenisz sobie wygodę, oszczędność czasu i przystępną cenę, ubezpieczenie szkolne będzie dobrą opcją. Zakupu takiej polisy dokonasz albo na pierwszym zebraniu rodziców w szkole, albo później – za pośrednictwem dziecka. Chociaż zakres ochrony będzie na średnim poziomie, to jednak zapewni ją w kluczowych, nieprzewidzianych sytuacjach. Musisz mieć jednak świadomość tego, że ewentualne odszkodowanie z takiego ubezpieczenia będzie relatywnie niskie.

Dla osób korzystających z produktów ubezpieczeniowych bardziej świadomie więcej zalet będzie mieć indywidualne ubezpieczenia ucznia. Dopasowując pakiet ochrony do czynników istotnych z Twojego punktu widzenia, zyskujesz wsparcie w znacznie szerszym zakresie sytuacji.

 

Wakacje z dzieckiem? Zobacz, jak wyrobić mu EKUZ!

 

W rezultacie NNW pozwala dziecku być dzieckiem i korzystać w pełni z tego najpiękniejszego okresu w życiu. Ty z kolei możesz cieszyć się wraz z nim, wiedząc, że polisa zapewnia ochronę na wypadek tego wszystkiego, czego nie możesz przewidzieć.

NNW szkolne a OWU

Warto zwrócić uwagę m.in. na całkowitą sumę ubezpieczenia. Im będzie wyższa, tym większe będzie również odszkodowanie. Wskazówka: zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, przejrzyj umowę OWU, a w szczególności sekcję „Wyłączenia z odpowiedzialności”. Koniecznie zerknij też na tabelę oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu – to podstawa do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia.

W tabeli znajdziesz listę różnych urazów i przypisanych do nich procentowych wartości, które określają stopień uszczerbku. Przykładowo, jeśli według ubezpieczyciela złamanie kości udowej to 5% uszczerbku na zdrowiu, to otrzymasz 5% z całkowitej sumy ubezpieczenia.

 

Najczęściej zadawane pytania

Nie. Ubezpieczenie szkolne jest polisą dobrowolną.
Ubezpieczenie szkolne może obejmować różne rodzaje ochrony, w tym koszty leczenia, rehabilitacji, a także ubezpieczenie od stałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ochrona działa zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią, również w okresie wakacyjnym.
NNW szkolne to dobrowolne ubezpieczenie oferowane przez szkołę lub towarzystwo działające w jej imieniu. Pokrywa część kosztów leczenia urazów, które powstały na skutek nieszczęśliwego wypadku, np. złamania, stłuczenia, ukąszenia, pogryzienia itd.
Jeśli dziecko nie ma ubezpieczenia w szkole lub prywatnego NNW, to koszty leczenia i rehabilitacji ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni. Szkoła może zapłacić odszkodowanie tylko jeśli wypadek lub szkoda wynikały z braku należytej ostrożności ze strony szkoły lub nauczycieli.