Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży? Sprawdź!

ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - kobieta planująca podróż

W dobie płatności online i rozbudowanych systemów rezerwacyjnych, koszty związane z podróżą potrafią mnożyć się jeszcze na długo przed faktycznym jej rozpoczęciem. Czasami, z losowych przyczyn, plany się zmieniają. Czy w takiej sytuacji musisz liczyć się stratami? Niekoniecznie.

Nikt z nas nie może mieć pewności, co wydarzy się następnego dnia. Niemniej jak każdy możesz planować wyjazd nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Bez względu na to, czy korzystasz z oferty biura podróży, czy też osobiście opłacasz przelot, przejazd albo nocleg, możesz narazić się na straty w przypadku anulowania. Sposobem na uniknięcie wydatków może być ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Ile może wynieść Cię koszt rezygnacji z wycieczki?

Zacznijmy od uzmysłowienia sobie, ile możesz stracić, jeżeli po wykupieniu wycieczki w biurze podróży albo noclegu w hotelu, na krótko przed terminem musisz anulować wszelkie rezerwacje. W przypadku biura podróży sytuacja jest najbardziej transparentna. W przypadku każdej oferty organizator wycieczki zastrzega, jakie są koszty rezygnacji. Zazwyczaj głównym czynnikiem, który wpływa na wysokość kosztów jest moment, w którym zrezygnujesz.

Jeżeli niedługo po wykupieniu wycieczki w biurze podróży okaże się, że jednak nie dostaniesz w tym terminie urlopu, anulowanie umowy może odbyć się bezkosztowo lub w postaci symbolicznej kary umownej. Jeśli jednak o tym, że nie możesz jechać dowiesz się tydzień przed terminem, możesz stracić nawet 90% kosztu wycieczki.

Z podobnym zjawiskiem można spotkać się nie tylko w biurze podróży. Kary umowne za odwołanie udziału w ostatniej chwili dotyczą także różnego rodzaju szkoleń czy kursów. Takie rozwiązania dopuszczają przepisy prawa, które zastrzegają jedynie, że kara umowna za rezygnację nie może przewyższać całościowego kosztu wycieczki.

 

Zadbaj o ubezpieczenie w podróży! Zobacz, jak wyrobić kartę EKUZ!

 

Przygotuj się na każdy scenariusz, czyli ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

W wielu przypadkach przed ewentualnymi kosztami odwołanej podróży może uchronić Cię ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wycieczki. Jest to rodzaj polisy skierowany do osób, które ponoszą znaczące wydatki związane z organizacją wyjazdu z wyprzedzeniem. Chodzi o takie koszty jak kara za rezygnację z wycieczki zorganizowanej, ale również indywidualne wydatki jak anulowanie rezerwacji noclegu czy lotu samolotem. I tu warto zaznaczyć, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie działa w każdej sytuacji. Na wypłatę pieniędzy nie można liczyć, jeśli dzień przed wylotem pokłócisz się z małżonkiem i z tego powodu zrezygnujesz z udziału w wycieczce.

Kiedy ubezpieczyciel zwróci Ci koszty wycieczki?

Jak można przeczytać w większości Ogólnych Warunków Umowy (OWU) takich polis, roszczenia uzasadnione są jedynie wtedy, gdy powodem rezygnacji będzie sytuacja „nieprzewidziana i niezależna od ubezpieczonego”. Co można zaliczyć do takich przypadków? Na wypłatę środków można liczyć m.in. gdy:

  • zachorujesz lub przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek (dotyczy zazwyczaj zarówno uczestnika wyjazdu, jak i najbliższej rodziny),
  • jesteś w ciąży i pojawią się komplikacje,
  • pojawi się reakcja alergiczna po szczepieniu związanym z podróżą,
  • dojdzie do śmierci ubezpieczonego,
  • skradziono Ci dokumenty niezbędne do wyjazdu, np. paszport,
  • dojdzie do poważnego zdarzenia losowego (tutaj zaliczyć można m.in. klęski żywiołowe jak pożar, powódź czy huragan),
  • stracisz pracę (z wyjątkiem złożenia wypowiedzenia przez pracownika).

rezygnacja z podróży - kobieta na lotnisku, patrząca na samolot

 

Co ważne, powody do rezygnacji nie muszą wiązać się jedynie z negatywnymi zdarzeniami w życiu. Do skorzystania z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży uprawniają również takie zdarzenia jak: otrzymanie wezwania do sądu, ustalenie przez szkołę lub uczelnię terminu egzaminu warunkowego, wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy, a nawet wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium w ramach NFZ.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży może uchronić Cię przed poważnymi wydatkami, które nie będą wiązać się ze wspaniałymi wakacjami czy wiedzą zdobytą podczas kursu. Warto rozważyć ubezpieczenia od rezygnacji z wycieczki, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że wystąpi jeden z wymienionych wcześniej czynników (jesteś alergikiem, w ciąży lub przewlekle chorujesz). Wówczas możesz uratować swoje pieniądze i zaplanować wyjazd w innym terminie.