Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje i przed czym chroni? Sprawdź!

ubezpieczenie fotowoltaiki ile kosztuje co obejmuje - panele fotowoltaiczne

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych od gradu, naporu śniegu, pożaru czy szkód elektrycznych? Czy wszystko to zabezpieczysz polisą i z jakimi kosztami musisz się liczyć? Jest to zależne od kilku czynników, a nasz artykuł przybliży Ci ten temat.

Co obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że także ubezpieczenia fotowoltaiki budzą coraz większe zainteresowanie. Na samym początku warto więc ustalić, w jakich wypadkach obejmą ochroną Twoją instalację. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty i wariantu polisy. Oto najważniejsze zdarzenia, które znajdziesz w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia):

 • przepięcia (szkody elektryczne),
 • wybuch,
 • pożar,
 • powódź,
 • zalanie,
 • grad,
 • napór śniegu,
 • lawina,
 • uderzenie pioruna,
 • osuwanie lub zapadanie się ziemi,
 • silny wiatr,
 • huk ponaddźwiękowy,
 • upadek obiektu na panele,
 • dym i sadza,
 • kradzież,
 • zdewastowanie,
 • uderzenie pojazdu.

Jak widzisz, spektrum czynników, przed którymi ubezpieczenie fotowoltaiki Cię uchroni jest naprawdę duże. Wyobraź sobie, że któreś z powyższych wydarzeń ma miejsce i musisz zapłacić pełną kwotę naprawy. W tym kontekście wykupienie polisy wydaje się naprawdę rozsądnym i niedrogim rozwiązaniem.

Cena ubezpieczenia fotowoltaiki. Ile zapłacisz?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to niemały koszt, dlatego kwestia dokupienia polisy ubezpieczeniowej to dla niektórych osób wydatek, z którego najchętniej by zrezygnowały. Spójrz jednak na to, jak na zabezpieczenie, które ochroni Twój budżet w razie wystąpienia któregoś z zagrożeń.

Jeżeli chodzi o kwoty, to musisz przygotować się na wydatek rzędu około 300-700 zł. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego pakietu i tego, co dokładnie obejmuje. Zwróć jednak uwagę, że jest to w przybliżeniu wartość 1-2% kosztu całej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli spojrzysz na to w ten sposób – cena nie wydaje się wygórowana.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nieco odmienne warunki polisy. Niektóre w ogóle nie umożliwiają ubezpieczenia paneli, które znajdują się na posesji, czyli nie stanowią integralnej części budynku.

Fotowoltaika a ubezpieczenie domu

Co ciekawe – jeżeli panele fotowoltaiczne są częścią budynku, czyli znajdują się na ścianach albo dachu – w większości towarzystw wysokość polisy jest liczona od wartości całej nieruchomości, z uwzględnieniem kosztu paneli.

Ubezpieczenie domu z panelami fotowoltaicznymi to bardzo wygodna opcja. Kupując polisę nieruchomości – od razu zabezpieczasz się przed zniszczeniem fotowoltaiki. W tym wypadku cena zależy w dużej mierze od wartości domu. Oczywiście istotny jest także zakres ubezpieczenia.

Ubezpieczenie fotowoltaiki online bez wychodzenia z domu!

Niezwykle wygodną opcją jest możliwość zakupienia polisy bez konieczności wizyty w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego. Także w przypadku ubezpieczenia fotowoltaiki masz taką możliwość. Szczególnie komfortowym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarek ubezpieczeń. Dzięki nim dowiesz się, która agencja zaoferuje Ci najkorzystniejsze warunki. Kolejnym etapem jest zakup polisy przez internet. Chyba każdy z nas ceni sobie takie praktyczne rozwiązania

Pamiętaj o tym, że w przypadku wszystkich ubezpieczeń, istnieją pewne wyłączenia od odpowiedzialności. Oznacza to, że nie wszystkie sytuacje są objęte ochroną ubezpieczeniową. Dlatego przed podpisaniem umowy przeanalizuj, co obejmuje polisa. Na pewno warto poświęcić kilka minut na dokładnie przeczytanie dokumentów i dzięki temu uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Planujesz zakup paneli, ale nie masz gotówki? W naszym artykule o kredytach na fotowoltaikę znajdziesz wszystkie przydatne informacje: Kredyt na fotowoltaikę – inwestycja w przyszłość czy strata?

Ubezpieczenie fotowoltaiki – FAQ

Tak, fotowoltaikę można ubezpieczyć. Warto to zrobić, ponieważ koszt polisy jest dużo niższy, niż naprawa potencjalnych zniszczeń.
Cena zależy od zakresu ubezpieczenia fotowoltaiki oraz towarzystwa ubezpieczeniowego. Bardzo często ma znaczenie także wartość nieruchomości. Należy liczyć się z kwotami 300-700 zł.
Fotowoltaikę ubezpieczysz w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre agencje nie ubezpieczają paneli znajdujących się na posesji, a jedynie te, które znajdują się na elewacji budynku lub jej dachu.
Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatorów ubezpieczeń online. Dzięki nim porównasz oferty różnych towarzystw. Co ważne – po dokonaniu kalkulacji możesz od razu wykupić ubezpieczenie przez internet.