Kredyt na fotowoltaikę – inwestycja w przyszłość czy strata?

kredyt na fotowolotaike - dom jednorodzinny z panelami fotowoltaicznymi

Jeśli chcesz wdrożyć w swoim domu ekologiczne rozwiązania, kredyt na fotowoltaikę stanowi dobrą opcję. W jakim banku znajdziesz to rozwiązanie, czym się cechuje i czy na pewno opłaca się z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy poniżej!

Kredyt na fotowoltaikę – koszt i oprocentowanie

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by zrealizować taką inwestycję przy pomocy zwykłego kredytu gotówkowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogłoby się to okazać mało opłacalne ze względu na wysokie koszty takiego rozwiązania. Na szczęście banki oferują specjalne kredyty na fotowoltaikę, które są osobnymi produktami bankowymi. Tym, co je odróżnia od innych kredytów i pożyczek, są wyjątkowo korzystne warunki. Mowa tu przede wszystkim o zwykle dość niskich oprocentowaniu kredytu na fotowoltaikę, jak również możliwość :

  • rozłożenia go na długi czas,
  • wzięcia go z niskim lub nawet zerowym wkładem własnym.

Jedyna trudność polega na tym, że pozyskane w ten sposób pieniądze można wydać tylko na cel zaakceptowany przez bank. Wiąże się to zatem ze sporą ilością formalności i dość długim czasem oczekiwania na ich załatwienie oraz przystąpienie do realizacji projektu.

Jakie banki udzielają kredytu na panele fotowoltaiczne?

Moda na ekologię i odnawialne źródła energii jest coraz popularniejsza, ku radości Matki Natury i inwestorów planujących zastosowanie takich ekologicznych rozwiązań. W związku z tym oferta kredytów na panele fotowoltaiczne wciąż się zmienia, a do i tak już pokaźnej listy dołączają kolejne pozycje.

W 2023 roku kredyt na fotowoltaikę oferują niemal wszystkie banki działające na terenie Polski, a w szczególności:

  • BNP Paribas (Kredyt Czyste Powietrze, Kredyt ratalny na finansowanie ekologicznych źródeł energii),
  • ING Bank Śląski (Ekopożyczka),
  • PZU (Ekopożyczka PKO),
  • Alior Bank (Kredyt Czyste Powietrze),
  • BOŚ (Kredyt Czyste Powietrze, Pożyczka Zielona, EKOkredyt na zakup i montaż, Kredyt termomodernizacyjny, EKOkredyt z dopłatami),
  • Pekao (Pożyczka na cele ekologiczne),
  • Santander (EKO kredyt gotówkowy),
  • Credit Agricole (Kredyt Czyste Powietrze).

Jedną z najciekawszych obecnie opcji stanowi kredyt Czyste Powietrze oferowany przez kilka różnych banków na mocy rządowego programu o tej samej nazwie. W ramach niego możesz wnioskować nie tylko o fotowoltaikę na raty, lecz również o inne rozwiązania podnoszące stopień ekologiczności domu poprzez wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe, będące mniej obciążające dla środowiska. W ramach programu Czyste Powietrze otrzymasz nie tylko sam kredyt, lecz również dofinansowanie w kwocie nawet do 135 tys. złotych, w zależności od tego, jakie warunki spełniasz. Pozwala na to gwarancja udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredytowanie fotowoltaiki – czy ta inwestycja się opłaca?

Jeśli nie masz aktualnie środków na zakup instalacji fotowoltaicznej albo nie chcesz wydawać na to całych oszczędności, możesz rozważyć wzięcie kredytu na fotowoltaikę. Tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania, stanowi on spore obciążenie dla domowego budżetu, bo opiewa na niemałą kwotę. Zwykle wynosi ona od 50 do nawet 150 tys. złotych. Spłata, w zależności od indywidualnych ustaleń, może zostać rozłożona na okres od. 5 do 10 lat.

Trzeba przyznać, że kredyt na instalację fotowoltaiczną to spore wyzwanie dla domowego budżetu. Warto jednak pomyśleć o nim jak o inwestycji. Chociaż teraz kosztuje Cię to sporo wyrzeczeń, to jednak w niedługiej perspektywie przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów energii elektrycznej, które z roku na rok rosną. Chociaż na początku różnica w opłatach za prąd na pewno nie będzie na tyle wysoka, by pokryć całą wysokość raty miesięcznej kredytu na fotowoltaikę, to jednak w długiej perspektywie możesz osiągnąć zdecydowanie większy zysk.

Banki podejmują ostatnio wiele „zielonych inicjatyw”, w ramach których powstają specjalne do tego przeznaczone produkty bankowe, czyli tanie kredyty na fotowoltaikę. Jeśli na dodatek uda Ci się uzyskać dofinansowanie z któregoś z rządowych programów, może się to okazać jeszcze bardziej korzystne.