Jak zainwestować 1000 zł? Najlepsze pomysły

1000 zł jak je zainwestować

Wbrew pozorom inwestowanie nie wiąże się wyłącznie z obrotem dużymi sumami. Każdy kiedyś zaczyna przygodę z inwestycjami, dlatego dziś odpowiemy sobie na pytanie, jak zainwestować 1000 zł?

Bez względu na to, jaką kwotę chcesz zainwestować, możesz objąć zarówno zachowawczą, jak i bardziej agresywną strategię. Sprawdź, w co inwestować małe kwoty i czy w takich przypadkach lepiej działać dynamicznie, czy lepiej uzbroić się w cierpliwość.

Jak najlepiej zainwestować 1000 zł bez ryzyka?

W inwestowaniu często mawia się, że im mniejsze ryzyko chcemy podjąć, tym większą powinniśmy cechować się cierpliwością. Jeśli zastanawiasz się, jak zainwestować 1000 zł, jest to być może Twój pierwszy kapitał, który dopiero rozpoczyna przygodę z inwestowaniem. Dlatego dobrym sposobem na start jest uzbrojenie się w cierpliwość i zarobienie swoich pierwszych odsetek.

Te może zapewnić chociażby konto oszczędnościowe. Ten prosty rachunek przy koncie osobistym może wygenerować właścicielowi kilkuprocentowy zysk w skali roku – w zależności od aktualnego oprocentowania. Na początek takie rozwiązanie wydaje się dobrym pomysłem, ponieważ praktycznie bez ryzyka możesz wypracować sobie niewielki zysk, a przy okazji posiadać elastyczny rachunek, na który możesz w dowolnej chwili wpłacać nowe środki.

Za bezpieczne rozwiązanie uznaje się również obligacje Skarbu Państwa. Instrument ten również obarczony jest minimalnym ryzykiem, natomiast uwagę mogą przyciągnąć opcje obligacji indeksowanych inflacją. W tym wypadku należy jednak wykazać się największą cierpliwością, gdyż na realny zysk możesz liczyć po 2-3 latach oszczędzania.

Jak zainwestować 1000 zł na giełdzie?

Obrót akcjami wydaje się zarezerwowany dla osób, które posiadają większy kapitał niż 1000 zł. Przecież samo korzystanie z rachunku maklerskiego wymaga opłat, których raczej nie zrekompensują pierwsze udane transakcje. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie 1000 zł na giełdzie nie ma sensu. Trzeba się tylko rozeznać w platformach tradingowych, które oferują np. obrót akcjami ułamkowymi. Wówczas 1000 zł będzie kwotą wystarczającą do rozpoczęcia inwestowania, a przy okazji można zdobyć niezbędne doświadczenie na giełdzie.

Platformy dla małych inwestorów oferują również możliwość zarabiania na zmianach kursów walut. Rynek walutowy jest jednak skomplikowany i dynamiczny, dlatego przed wpłaceniem pierwszych pieniędzy na rachunek inwestycyjny, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat zasad działania rynków walutowych, a najlepiej spróbować swoich sił na koncie demonstracyjnym.

Gdzie inwestować małe kwoty?

Kolejną wskazówką dla każdego, kto zastanawia się, jak zainwestować 1000 zł mogą być niektóre produkty bankowe. Poza kontami oszczędnościowymi i lokatami, coraz częściej oferty banków zawierają m.in. lokaty łączące tradycyjny depozyt z funduszem inwestycyjnym.

Wreszcie można również skorzystać z instrumentów nastawionych na cele długoterminowe, jak chociażby Indywidualne Konto Emerytalne. IKE i IKZE zachęcają do regularnego wpłacania zwolnieniem z podatku Belki oraz w przypadku IKZE możliwością odpisania wpłaconej kwoty od podatku dochodowego.