Jak inwestować w alkohol?

whisky - inwestowanie w alkohol

Inwestowanie w dobra luksusowe jest znane nie od dziś i często wiąże się bezpośrednio z pasją inwestora. Miłośnicy motoryzacji kupują zabytkowe samochody, pasjonaci biżuterii lokują środki w luksusowych zegarkach. Jeszcze innym wyborem może być inwestowanie w alkohol. Na czym to polega?

Kiedy się czymś interesujesz i zgłębiasz wiedzę w jakiejś dziedzinie, może okazać się, że z czasem możesz zamienić czystą pasję w zysk finansowy. Wówczas oprócz materialnego zarobku mowa o tzw. dywidendach emocjonalnych. Czy inwestowanie w alkohol również może okazać się połączeniem przyjemnego z pożytecznym? Sprawdź, czym jest alkohol inwestycyjny i w jaki sposób możesz zarabiać na alkoholu.

Jak możesz zainwestować w alkohol?

Ludzie od lat inwestują w dobra luksusowe. Oprócz dzieł sztuki najpopularniejszą formą tego typu inwestycji jest oczywiście kupowanie złota. W pierwszej dekadzie XXI wieku w Polsce spopularyzowało się również inwestowanie w alkohol. W pierwszej kolejności tego rodzaju sposób lokowania środków pieniężnych można rozumieć tak samo, jak inwestycję w produkty luksusowe czy kolekcjonerskie. Kupujemy daną rzecz, żeby po czasie sprzedać ją z zyskiem lub przynajmniej bez utraty wartości nabywczej z powodu inflacji. To właśnie dlatego od lat kupujemy złoto, ponieważ słynne są już opowieści o tym, jak przez wieki nie zmieniła się siła nabywcza tego kruszcu.

Dlatego od około dekady popularyzują się takie określenia jak „lokata w wino”. Jednak fizyczne inwestycje w beczki whisky to nie jedyny sposób na inwestowanie w alkohol. Można też podejść do tego zagadnienia z drugiej strony i umieścić swoje środki w jednej z gałęzi biznesu związanych z alkoholem. Tego rodzaju inwestycje w alkohol mogą mieć m.in. postać kupna akcji firmy produkującej wyroby alkoholowe lub otwarcie sklepu, który posiada koncesję na sprzedaż alkoholu. Która z tych opcji będzie optymalnym rozwiązaniem?

Na co zwrócić uwagę, jeśli decydujesz się na alkohole inwestycyjne?

Na wstępie wspomnieliśmy o połączeniu pasji i inwestowania, gdyż nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w świecie inwestycji, wiedza zebrana w czasie interesowania się tą tematyką może okazać się najcenniejsza. Dlatego koneserom trunków z pewnością warto polecić inwestycje w whisky czy wina, czyli najpopularniejsze i najbardziej dochodowe formy inwestowania w alkohol.

Trzeba jednak wiedzieć, jakie whisky inwestycyjne przyniesie największy zwrot. Oczywiście nie jest trudnym zadaniem wpisanie w wyszukiwarkę hasła „whisky inwestycyjne sklep” i zrobienie zakupów w popularnej winnicy. Jednak podobnie jak w przypadku innych towarów kolekcjonerskich, największą wartość będą miały najrzadsze i najbardziej wyszukane whisky czy wina inwestycyjne. Dlatego zanim zaczniesz inwestycję w wina, zagłęb się w tym świecie i zdobądź jak najwięcej wiedzy na temat produktów, w których chcesz ulokować pieniądze.

W przypadku alkoholi jest to szczególnie istotne, ponieważ kluczowe mogą być chociażby warunki przechowywania. Jeśli nie zapewnisz beczce whisky czy butelkom wina odpowiednich warunków, produkt może szybko stracić na wartości.

Czy inwestowanie w alkohol jest bezpieczne?

Podobnie jak w przypadku innych dóbr luksusowych, inwestowanie w alkohol obarczone jest ryzykiem. Mowa tu zarówno o nabywaniu alkoholi inwestycyjnych, jak i angażowaniu się w biznes związany z alkoholem. Trzeba wówczas mieć na uwadze szereg aspektów związanych z tą branżą,

począwszy od zainteresowania klientów (młodsze pokolenie rezygnuje z napojów o wysokiej zawartości alkoholu na rzecz np. piwa bezalkoholowego. W Polsce piwa bezalkoholowe między 2021 a 2022 rokiem zanotowały 11-procentowy wzrost wartości sprzedaży rok do roku, a wina bezalkoholowe aż 42-procentowy wzrost).1 Ważne są też wszelkiego rodzaju regulacje prawne, począwszy od możliwości dystrybucji po marketing.

Z tego względu, jeśli już myślisz o inwestowaniu w alkohol, lepszym wyborem wydają się alkohole kolekcjonerskie, które najpewniej znajdą kupców wśród koneserów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ceny alkoholi inwestycyjnych również ulegają wahaniom i dobre wyniki historyczne nie muszą gwarantować zysku w przyszłości. Inwestycja w alkohol może być częścią zdywersyfikowanego portfela, ale jeśli wina czy whisky nie są Twoją pasją, lepiej nie lokować w tej branży całego kapitału.