Chcesz założyć konto dla dziecka poniżej 13 lat? Przeczytaj!
Założenie pierwszego konta często kojarzy się nam z wejściem w dorosłość czy pierwszą pracą. W rzeczywistości jednak przygodę z finansami można zacząć znacznie wcześniej. Po spełnieniu określonych warunków swoje konto mogą mieć nawet niemowlaki. Jak to możliwe?
Zgodnie z art. 58 Prawa bankowego oraz art. 8 § 1 kodeksu cywilnego nie istnieje limit wieku, od jakiego można założyć dziecku konto. Niemniej każde konto dla dziecka poniżej 13 lat charakteryzuje się pewnymi ograniczeniami w zarządzaniu środkami, zgromadzonymi na rachunku. Co na ten temat mówi polskie prawo?
Konto dla dziecka poniżej 13 lat – kto może otworzyć rachunek?
Na pierwsze konto bankowe nie trzeba długo czekać. Z racji braku limitu wiekowego, można chociażby założyć konto dziecku tuż po urodzeniu i np. odkładać na nim środki, które potem młody człowiek będzie mógł wydać wedle własnych potrzeb. Niemniej zarówno w przypadku konta bankowego dla dziecka poniżej 13 lat, jak i starszych nieletnich, do założenia rachunku niezbędna jest obecność rodziców lub opiekunów prawnych.
Chociaż po ukończeniu 13. roku życia młodzież zyskuje nieco więcej praw w zakresie dysponowania własnym majątkiem czy zarabiania, nadal jeśli nastolatek chce otworzyć np. konto dla dziecka z kartą, musi udać się do oddziału z przynajmniej jednym rodzicem/opiekunem. W przypadku konta dla dziecka poniżej 13 lat, obecność właściciela nie jest konieczna, gdyż wszelkich formalności dopełniają rodzice/opiekunowie.
Ważne jest to, że prawo do założenia konta bankowego dla dziecka mają wyłącznie rodzice/opiekunowie prawni. Nie jest możliwe, żeby do oddziału banku zgłosili się np. dziadkowie lub ciocia z zamiarem otwarcia rachunku na nazwisko dziecka, którego nie są prawnymi opiekunami. Zresztą rola rodziców nie kończy się w momencie nadania numeru konta i wydania karty dla dziecka. Każde konto dla dziecka poniżej 13 lat jest przypisane do rachunku rodzica, dzięki czemu może on monitorować finanse swoich pociech.
Kto może zarządzać finansami dziecka?
Chociaż zgodnie z art. 8 § 1 kodeksu cywilnego każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną, nie należy tego utożsamiać ze zdolnością do czynności prawnych, którą nabywa się dopiero w wieku 13 lat. W związku z tym chociaż w świetle prawa pieniądze zgromadzone na koncie dla dziecka poniżej 13 lat są jego własnością, nie może nimi samodzielnie dysponować. W tym czasie pełną kontrolę mają rodzice/opiekunowie prawni. Dziecko w tym wieku nie może również starać się o kredyt ani żadne inne zobowiązanie finansowe.
Z pomocą rodziców/opiekunów na podstawie art. 58 ustawy Prawo bankowe, młody posiadacz konta może za to otworzyć przy koncie rachunek oszczędnościowy lub założyć lokatę terminową. Podejmowanie gotówki, zlecanie przelewów czy płacenie kartą to jednak przywileje dostępne wyłącznie starszym dzieciom. Warto również zaznaczyć, że także w przypadku dzieci powyżej 13. roku życia rodzice mogą ograniczyć czynności osoby małoletniej.
W ocenie możliwości dzieci w zakresie posiadania konta bankowego kluczowe jest rozróżnienie na posiadanie zdolności prawnej a zdolność do czynności prawnych. Nie ma jednak przeszkód, żeby za pośrednictwem rodziców stawiać pierwsze kroki w świecie finansów i bankowości.