Jak rozliczyć PIT z małżonkiem? Wskazówki krok po kroku

rozliczenie pit z małżonkiem - dokument PIT

Coroczne rozliczanie podatku to dla wielu osób niełatwy obowiązek. Na szczęście, jeśli żyjesz w związku małżeńskim i masz wspólnotę majątkową, możesz wypełnić PIT tylko raz i rozliczyć się wspólnie. Kiedy warto skorzystać z takiej możliwości?

Żeby jednak rozliczenie PIT z małżonkiem było możliwe, trzeba spełnić kilka kryteriów, które definiuje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022.2647). Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i co możesz zyskać na wspólnym rozliczeniu.

Rozliczenie PIT wspólne z małżonkiem – dlaczego warto to zrobić?

W trakcie rozliczenia podatków cel prawie każdego podatnika jest jeden – zapłacić jak najmniejszy podatek. Taka idea przyświeca również rozliczeniu PIT z małżonkiem. Przypomnijmy, że zgodnie z Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 obowiązuje 12% podatku w pierwszym progu dochodowym (do 120 000 zł rocznie) oraz 32% w drugim progu.

Dla wielu małżeństw, w których panuje duża dysproporcja dochodów oznacza to, że przy osobnym rozliczaniu jedno z nich zapłaci 32%, a drugie 12-procenotwy podatek. Najlepiej zobrazować to na przykładzie.

Anna i Jan pracują na umowy o pracę. Anna zarobiła w 2022 roku 130 000 zł, natomiast Jan 50 000 zł. Przy osobnym rozliczeniu oznacza to, że Anna weszła na drugi próg podatkowy i zapłaci 32% podatku. Jeśli jednak możliwe jest rozliczenie PIT z małżonkiem, sytuacja zupełnie się zmienia. Razem zarobili bowiem 180 000 zł, co podzielone na 2 daje 90 000 zł na osobę. W ten sposób oboje mieszczą się w pierwszym progu podatkowym i zapłacą od wspólnego dochodu 12% podatku.

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Samo rozliczenie PIT z małżonkiem jest stosunkowo łatwe i różni się jedynie uzupełnieniem danych obojga podatników w jednym formularzu. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy rozliczenie PIT z małżonkiem jest możliwe. Trzeba bowiem spełnić kilka kryteriów:

  • oboje posiadacie polskie obywatelstwo i podlegacie obowiązkowi podatkowemu,
  • rozliczanie się według tych samych zasad podatkowych (żadne nie wybrało podatku liniowego 19% bądź ryczałtu),
  • złożycie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów, wyrażone w zeznaniu podatkowym.

Nie zatem znaczenia, że jedno z małżonków pracuje na etacie, natomiast drugie prowadzi działalność gospodarczą, dopóki rozliczają się według tych samych zasad podatkowych. Małżonkowie muszą również posiadać wspólnotę majątkową, a także oczywiście pozostawać w związku małżeńskim w całym roku rozliczeniowym.

 

Jak podzielić majątek po rozwodzie? Kliknij →

 

Jeśli wybraliście e-PIT, rozliczenie z małżonkiem wymaga uwierzytelnienia. Niezbędne będą takie dane osobowe jak:

  • PESEL albo NIP,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu z ubiegłego roku,
  • jedna z kwot przychodu z rozliczenia sprzed dwóch lat (np. PIT-11),
  • imię ojca małżonka.

Przypadkiem, który warto wyjaśnić jest również rozliczenie PIT emeryta z małżonkiem. Taki scenariusz jest możliwy, jednak warto pamiętać o tym, że emeryt, który planuje rozliczenie PIT z małżonkiem, musi złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie.