Jak sprawdzić wysokość emerytury?

wysokość emerytury - człowiek siedzący na ławce, zdjęcie z tyłu

Niektórzy czekają na nią z wytęsknieniem, inni się jej boją. Stereotypy na temat emerytur są wszechobecne, natomiast dziś skupimy się na twardych danych i dowiesz się, jak sprawdzić wysokość emerytury.

Wszechobecne mity na temat niskich emerytur sprawiają, że coraz młodsi obywatele zaczynają długofalowo oszczędzać z myślą o jesieni życia. Czy faktycznie jest się czego bać? Sprawdź planowaną wysokość emerytury i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę? 3 metody

Lata pracy a wysokość emerytury – co składa się na Twoje świadczenie od ZUS?

Przepisy dotyczące praw emerytalnych zmieniają się, ale niezmiennie na wysokość emerytury mają wpływ dwa kluczowe czynniki – wysokość odprowadzonych do ZUS-u składek oraz staż aktywności zawodowej. Składki wiążą się bezpośrednio z zarobkami, zatem im więcej zarabiasz, tym wyższe będzie Twoje świadczenie emerytalne. Przejdźmy zatem do stażu pracy. Ile lat pracy do emerytury wymaga ZUS? Obecne przepisy mówią wprost, że staż pracy nie ma wpływu na samo prawo do emerytury, natomiast przekłada się na jej wysokość.

Od 1 października 2017 r. wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Kwota minimalnej gwarantowanej emerytury wynosi 1588,44 zł, jednak osoba ubezpieczona w ZUS otrzyma ją po spełnieniu wymogu stażu pracy. W maju 2023 roku Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS stwierdził, że około 400 tys. osób pobiera świadczenie poniżej kwoty minimalnej.[1] Osobne warunki emerytalne obowiązują dla płatników KRUS.

Gdzie sprawdzić wysokość emerytury?

Najlepszym źródłem informacji na temat własnej prognozowanej emerytury jest portal ZUS PUE. To właśnie tam znajdują się dane dotyczące odprowadzonych do ZUS-u składek na przestrzeni lat. Obecnie ZUS oferuje dwa narzędzia, dzięki którym każdy ubezpieczony będzie mógł sprawdzić prognozowaną wysokość emerytury.

Ile wynosi emerytura z KRUS-u? Sprawdź!

Dla osób, które ukończyły 35. rok życia ZUS przygotował dane o tzw. hipotetycznej emeryturze. Jest to oparte na nieskomplikowanym algorytmie wyliczenie prognozowanego świadczenia na bazie danych np. za ostatni rok składkowy. Żeby sprawdzić swoją przyszłą wysokość emerytury elektronicznie, niezbędne są następujące kroki:

  • zalogowanie się w systemie ZUS PUE,
  • wejście w zakładkę „ubezpieczony”,
  • przejście do zakładki „stan konta”,
  • wybranie okresu, czyli przykładowo „2022”,
  • wejście w zakładkę „szczegóły”,
  • wybranie opcji „hipotetyczna emerytura”.

W dalszym kroku system zapyta Cię o wybór wariantu Twojej przyszłości. Jeden z nich zakłada pracę do osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) z zarobkami na dotychczasowym poziomie. Drugi zakłada zaniechanie pracy zarobkowej i zaprzestanie odprowadzania kolejnych składek do ZUS. Zatem jeśli interesuje Cię, ile dostanę emerytury za 5 lat pracy, możesz to sprawdzić. Wówczas dowiesz się, czy lepiej postarać się o większe oszczędności, a może nawet poważne inwestycje.

Chcesz założyć konto dla seniora? Przeczytaj to!

Kalkulator emerytalny

Bardziej zaawansowane scenariusze można sprawdzić przy pomocy drugiego narzędzia w ZUS PUE, czyli kalkulatora emerytalnego. Dzięki niemu możesz poznać wysokość emerytury w przypadku różnych wariantów przyszłości. Przede wszystkim osoba ubezpieczona może wybrać, czy chodzi o emeryturę na nowych zasadach, starych zasadach (ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r. oraz ubezpieczeni z tzw. średniej grupy wiekowej, a więc urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., którzy spełnili warunki do tzw. wcześniejszej emerytury.) lub jeśli ubezpieczony jest nauczycielem, który planuje skorzystać z świadczenia kompensacyjnego.

IKE a IKZE. Poznaj różnice→

W kalkulatorze można wybrać deklarowana datę przejścia na emeryturę, a także uwzględnić środki zgromadzone na OFE. Po uzupełnieniu obecnego wynagrodzenia brutto, system oblicza, jaki procent średniego wynagrodzenia otrzymujesz. Następnie deklarujesz, czy Twoje zarobki do momentu przejścia na emeryturę utrzymają się na tym poziomie. Wówczas otrzymujesz prognozowaną wysokość emerytury.

Warto zaznaczyć, że warunki przejścia na emeryturę, jak i sam system składek przez lata mogą ulegać zmianom. Jeśli zatem nie planujesz przejścia na emeryturę w najbliższych latach, dane wyliczane przez ZUS najlepiej traktować czysto szacunkowo.

jak sprawdzić wysokość emerytury - infografika

[1] https://tvn24.pl/biznes/dla-seniora/polska-emerytury-w-roku-2023-ponizej-minimalnej-kwoty-dane-zus-komentarz-pawla-zebrowskiego-7128740