Jak oszczędzać na emeryturę i już teraz gromadzić kapitał? 3 porady

jak zacząć oszczędzać na emeryturę - młody człowiek oszczędzający na emeryturę

Nawet jeśli dopiero niedawno zacząłeś pracować, warto, byś zabezpieczył swoją przyszłość. Także tę odległą. Emerytalna poduszka finansowa to coś, o czym powinien myśleć każdy, niezależnie od wieku. Sprawdź więc, jak oszczędzać na emeryturę i poznaj nasze pomysły!

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie finansową stabilność po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej, to dobrze trafiłeś! Choć wielu osobom wydaje się, że to skomplikowane zadanie, zapewniamy – to łatwiejsze, niż sądzisz. Pamiętaj, że jednym z najlepszych prezentów, jaki możesz sobie sprawić to spokojna i bezpieczna przyszłość. A żeby to zrobić, pewne działania musisz podjąć już dziś! Jak samemu oszczędzać na emeryturę?

Jednym z najskuteczniejszych i najłatwiejszych sposobów oszczędzania na emeryturę jest zastosowanie swego rodzaju automatycznego oraz regularnego odkładania pieniędzy. Zrobisz to, np. zakładając specjalne konto emerytalne, np. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Oba te rachunki umożliwiają oszczędzanie na emeryturę w sposób korzystny podatkowo. Jak to możliwe?

Oprocentowanie oszczędności na tych rachunkach jest zwolnione z tzw. podatku Belki. Jego zapłata jest konieczna tylko w przypadku wcześniejszego wypłacania pieniędzy. Co więcej, w przypadku IKZE, istnieje opcja odpisania kwoty wpłat od podatku PIT w rozliczeniu rocznym.

 

Jak inwestować? Przejdź do strony głównej!

 

Dużą zaletą obu kont jest to, że środki na nich zgromadzone są inwestowane, dzięki czemu mogą generować zyski. Aby zacząć, skontaktuj się z wybranym bankiem lub instytucją finansową, która oferuje tego typu konta, i dowiedz się, jakie są warunki ich założenia oraz dostępne opcje inwestycyjne.

Zastanawiasz się, jak oszczędzać na emeryturę bez zbędnych komplikacji czy procedur? Właśnie tak! Rachunki te są bardzo łatwe w obsłudze, nie wymagają od Ciebie dużego zaangażowania i poświęcania im czasu, którego przecież każdemu brakuje. Warto dodać, że IKE jest bardziej elastyczne pod kątem ewentualnego wcześniejszego wypłacania pieniędzy. Więcej o różnicach i podobieństwach IKE oraz IKZE znajdziesz w artykule: IKE czy IKZE – co wybrać? Poznaj różnice!

Ile odkładać na emeryturę?

Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę? Skutecznie! Oczywiście najlepiej odkładać duże kwoty, ale to nie zawsze jest możliwe. Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu na emeryturę jest przede wszystkim systematyczność. Postaraj się regularnie wpłacać środki na swoje konto emerytalne lub inwestować je na bieżąco. Najlepiej za każdym razem, gdy dostaniesz pensję. Dzięki temu unikniesz pokusy wydawania nadwyżek finansowych, a oszczędzanie stanie się dla Ciebie naturalnym nawykiem.

Jeżeli nie masz wysokich dochodów, zacznij od małych kwot , nawet od 50 zł miesięcznie. I pamiętaj o słynnej zasadzie: pieniądz robi pieniądz. To absolutna prawda. Zarobione pieniądze inwestuj dalej, a istnieje duża szansa, że na przestrzeni lat zgromadzisz naprawdę pokaźną sumę. Jak odkładać na emeryturę bez zbędnego ryzyka?

Stawiaj na rozwiązania uważane za stosunkowo bezpieczne. Do takich na pewno należy zaliczyć obligacje. Czym są? To instrumenty finansowe, które emitują różne instytucje, jak banki czy korporacje, ale także państwa.

Najpopularniejsze rodzaje obligacji:

  • skarbowe,
  • komunalne,
  • korporacyjne.

Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie samodzielnie, skorzystaj z pomocy eksperta. Pamiętaj jednak, że nawet inwestowanie niewielkich kwot w długiej perspektywie może przynieść Ci satysfakcjonujące oszczędności w wieku emerytalnym.

 

W co inwestować małe kwoty?

 

Inwestuj, by zapewnić sobie dochód pasywny!

Ostatnim z naszych pomysłów dotyczącym tego, jak oszczędzać na emeryturę jest zapewnienie sobie dochodu pasywnego.

Jedną z najpopularniejszych opcji jest inwestowanie na rynku nieruchomości. Zakup mieszkania lub domu i wynajmowanie ich przyniesie regularne wpływy z czynszu, które staną się Twoim dochodem pasywnym. Pamiętaj jednak, że przed zakupem nieruchomości warto dokładnie zbadać rynek, lokalizację oraz potencjał wynajmu, aby inwestycja była opłacalna i bezpieczna.

Kolejnym sposobem na osiągnięcie dochodu pasywnego jest inwestowanie w akcje spółek wypłacających dywidendy, czyli przekazujących zyski swoim akcjonariuszom (osobom, które kupiły akcje). Wybierając firmy o solidnej historii wypłacania dywidend, masz szansę zbudować portfel akcji, który będzie generował stały dochód.

Wiesz już, jak oszczędzać na emeryturę. Nie musisz ograniczać się tylko do jednej z naszych propozycji. Zarówno IKE/IKZE, obligacje, jak i dochód pasywny to sposoby zarobku, które z powodzeniem połączysz. Nie pozostaje nam nic innego niż życzyć powodzenia i dużych zysków, które zabezpieczą Cię po osiągnięciu wieku emerytalnego.