Halving bitcoina – co to jest i kiedy będzie najbliższy? Zobacz!

Halving bitcoina – zdjęcie złotej monety bitcoin

Czy spotkałeś się kiedyś z terminem halving bitcoina”? Jeśli jesteś ciekawy, co to takiego, to trafiłeś we właściwe miejsce! Dowiedz się, jak może wpłynąć na Twoje inwestycje finansowe i kiedy nastąpi najbliższy halving. Zdradzimy, że to już całkiem niedługo.

Wiele osób, które zdecydowały się kupić bitcoiny, dużo na tym zarobiło. Oczywiście zakup kryptowalut zawsze wiąże się z ryzykiem i nie inaczej jest w przypadku inwestowania w bitcoiny. W związku z tym dobrze znać ten cyfrowy środek płatności jak najlepiej. Szczególnie warto dowiedzieć się, co to jest halving.

Co to jest halving bitcoina?

Bitcoin to cyfrowa waluta, która powstawała w 2009 roku. Wiele osób uważa, że kryptowaluta ta może być przyszłością finansów. Warto wiedzieć, że osoby, które ją gromadzą, nazywa się górnikami lub kopaczami.

Halving bitcoina polega na ograniczaniu częstotliwości powstawania nowych jednostek tego cyfrowego pieniądza. Nazwa nie jest przypadkowa – słowo halving w języku angielskim oznacza dzielić na pół. Dokładnie tak jest w tym wypadku, ponieważ nagroda dla górników zostaje zmniejszona o połowę.

Celem takiego działania jest kontrolowanie inflacji kryptowaluty i zwiększenie jej wartości. Jak to możliwe?

 • W momencie, gdy nagroda dla kopaczy zostaje zredukowana o połowę, proces wydobywania staje się trudniejszy i bardziej kosztowny.
 • Efektem jest zaprzestanie działań przez wielu z górników.
 • Ci, którzy pozostają, mają niższe nagrody za swoją pracę.
 • To z kolei może prowadzić do zmniejszenia podaży bitcoinów na rynku.
 • A to sprawia, że są one cenniejsze.

Jak kupić bitcoiny?

Jeżeli chcesz nabyć tę cyfrową walutę, skorzystaj ze specjalnej platformy. Wybór jest naprawdę duży. Oto kilka propozycji:

 • Binance,
 • Zonda (dawniej BitBay),
 • Coinbase,
 • Bitso,
 • eToro,
 • Gemini,
 • Kraken,
 • Coinfinity

Co ciekawe –  eToro udostępnia wersje demo. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy wygodnie korzysta Ci się z tej platformy oraz wypróbować swoje umiejętności inwestycyjne. Czy bitcoin halving w 2023 roku jest możliwy? Sprawdź.

Kiedy będzie halving bitcoina?

Eksperci spodziewają się, że najbliższy halving nastąpi w 2024 roku. Poprzednie 3 miały miejsce w 2012, 2016 i 2020 r. Od razu widać więc prawidłowość, że z halvingiem mamy do czynienia co 4 lata. W praktyce do tej pory zawsze było tak, że podział ten następował po wydobyciu 210 000 bloków. Warto dodać, że wspomniani już górnicy wykopują kryptowalutę w specjalnych blokach. Czym one są? Transakcje bitcoinowe są grupowane w specjalne struktury zwane blokami. Każdy z nich jest jak pojemnik, który przechowuje zbiór transakcji.

Możesz spotkać się z głosami, że najbliższy halving wydarzy się dopiero pod koniec 2024 roku. Poprzedni miał miejsce 11 maja 2020 r. Tego dnia miał miejsce spadek nagrody z 12,5 do 6,25 bitcoinów. Jak nietrudno się domyślić – po kolejnym halvingu wartość nagrody wyniesie 3,125.

Czy halving bitcoina jest konieczny?

Halving bitcoina jest czynnikiem wpływającym na jego wartość.  Dlaczego? Ograniczanie nowych bitcoinów dodawanych do sieci ma na celu kontrolowanie ich wartości. Nawet waluty cyfrowej nie można bowiem mnożyć w nieskończoność.

Dzielenie bitcoina ma wpływ na to, jak ludzie go traktują. Kiedy jego wartość jest wysoka, przyciąga ona inwestorów, którzy planują powiększyć swój majątek. Gdy ilość dostępnych bitcoinów się zmniejsza – sprzyja to utrzymaniu stabilnej ceny. Dla osób, które chcą używać go jako płatności, to jest korzystne, ponieważ cena nie będzie się gwałtownie zmieniać.