NFC w telefonie – co to za technologia?

NFC w telefonie – co to za moduł - telefon z funkcją płatności

Smartfony z powodzeniem zastępują nam coraz więcej przedmiotów codziennego użytku. W aplikacjach przechowujemy dokumenty, bilety, a także pieniądze. Żeby jednak zapłacić zbliżeniowo, potrzebny jest system łączności bezprzewodowej NFC w telefonie.

Wbrew pozorom komunikacji NFC nie używamy wyłącznie do płatności zbliżeniowych. Ten rodzaj technologii wykorzystywany jest także w innych codziennych przedmiotach. Sprawdź, jak działa moduł NFC i jak z jego pomocą płacić telefonem.

NFC w telefonie i nie tylko – jak działa?

Obecnie w świecie technologii dominują dwa rodzaje łączności bezprzewodowej o ograniczonym zasięgu: są to Bluetooth oraz Near Field Communication (NFC). Zasady działania obu systemów są podobne. Sygnał przekazywany jest z jednego urządzenia do drugiego, po wcześniejszym sparowaniu. Między Bluetooth a NFC są jednak dwie istotne różnice. Po pierwsze: zasięg. Bluetooth działa nawet na kilkadziesiąt metrów na otwartym terenie, z kolei NFC to typowe rozwiązanie krótkodystansowe, które w praktyce działa co najwyżej na kilka centymetrów.

 

Kup teraz, zapłać później. Poznaj usługę BNPL!

 

Druga różnica dotyczy parowania urządzeń. W przypadku Bluetooth jest to znacznie bardziej złożony proces. Wystarczy przypomnieć sobie, jak pierwszy raz paruje się telefon ze słuchawkami czy głośnikiem. NFC jest tego przeciwieństwem, ponieważ nie dość, że parowanie przebiega błyskawicznie, to jeszcze tylko jedno z urządzeń musi być aktywne w trakcie przesyłania danych.

Dlatego właśnie NFC w telefonie wykorzystuje się do płatności zbliżeniowych. Krótki dystans łączności zapewnia bezpieczeństwo transakcji, natomiast szybkie parowanie usprawnia cały proces. Na dodatek w przypadku płatności z NFC to terminal jest zazwyczaj aktywnym urządzeniem, dzięki czemu możemy płacić przy pomocy specjalnych naklejek, zegarków czy opasek z NFC. Wystarczy więc tylko podpiąć do modułu kartę płatniczą, żeby nawet tani smartwatch z NFC stał się zamiennikiem portfela.

Co ciekawe system NFC wykorzystuje się nie tylko do płatności. Moduły znajdziemy także m.in. w pastylkach czy kartach do otwierania drzwi klatki schodowej czy wiaty śmietnikowej.

 

kobieta płacąca zegarkiem z technologią NFC

Jak uruchomić NFC w telefonie?

Płacenie zegarkiem z NFC czy smartfonem może być bardzo wygodne za każdym razem, kiedy nie mamy przy sobie portfela. Mając taką możliwość, przy wychodzeniu z domu nie musimy już pamiętać o wszystkich rzeczach, które trzeba ze sobą zabrać, jeśli np. planujemy coś kupić.

Obecnie większość dostępnych na rynku nowych smartfonów wyposażona jest w moduł NFC. Nie zawsze jednak jest to funkcjonalność aktywna domyślnie. Dlatego na początku warto upewnić się, czy mamy NFC w telefonie, a następnie pozwolić urządzeniu na łączność bezprzewodową.

Kolejny krok do podpięcie karty płatniczej. Tutaj zazwyczaj z pomocą przychodzi aplikacja mobilna banku, w którym posiadasz konto osobiste. Wystarczy aktywować opcję płatności zbliżeniowych, żeby nie musieć zabierać ze sobą wszędzie plastikowej karty. Alternatywą mogą być takie rozwiązania jak Google Pay, które również pozwalają podpiąć do telefonu kartę, nawet jeśli bank nie daje nam takiej możliwości, ale mamy NFC. iPhone z kolei zapewnia Apple Pay.

Kiedy wszystko jest gotowe, pozostaje już tylko przyłożyć odblokowany smartfon do terminala, żeby zapłacić zbliżeniowo telefonem za zakupy.

 

płatność zbliżeniowa telefonem z NFC

 

5 pytań o technologię NFC

NFC to system krótkodystansowej łączności bezprzewodowej, który wykorzystywany jest m.in. do płatności zbliżeniowych telefonem.
Większość smartfonów jest wyposażona w moduł NFC, jednak nie zawsze jest on domyślnie włączony. W tym celu należy odnaleźć łączność NFC w ustawieniach systemu i uruchomić tę funkcjonalność.
Łączność NFC najczęściej wykorzystywana jest do płatności zbliżeniowych. Jeśli masz podpiętą kartę płatniczą, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego.
Jeżeli Twój smartfon nie posiada wbudowanego modułu NFC, alternatywą dla wymiany telefonu może być naklejka NFC. Jest ona stosunkowo niewielka, za to z powodzeniem może zastąpić moduł w smartfonie. Sprawdź, czy możesz uzyskać ją w swoim banku.
Trzeba mieć włączone NFC w smartfonie oraz podpiąć kartę płatniczą do aplikacji mobilnej banku lub rozwiązań takich jak Google Pay. Wówczas wystarczy odblokować telefon (ew. włączyć aplikację) i po zbliżeniu do terminala, płatność zostanie zrealizowana