Lokata dla dziecka: 5 powodów, dla których warto ją otworzyć

Dla wielu rodziców najważniejsze jest szczęście ich dzieci. Oprócz wspólnego spędzania czasu, zapewnienia warunków do nieograniczonego rozwoju i edukacji ważne jest zadbanie o przyszłość finansową. Często wybieranym sposobem na to, żeby wchodząc w dorosłość, pociecha miała zapewnione fundusze na dobry start, jest długoterminowa lokata dla dziecka! Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać 5 powodów, dla których warto ją założyć.

 

Czym jest lokata dla dziecka?

Założenie jej w banku polega na zamrożeniu sumy pieniędzy do określonej z góry daty. W tym czasie fundusze są zabezpieczone i oprocentowane z korzyścią dla klienta. To sposób na oszczędzanie dla dziecka, który może także przynieść zysk. Załóżmy, że założyłbyś lokatę dla dziecka o wysokości 10 000 gdy miałoby ono 5 lat i podpisałbyś umowę z bankiem na 13 lat, a oprocentowanie w skali roku wynosiłoby 6%. W momencie ukończenia 18 lat Twoja pociecha otrzymałaby aż 16 318 złotych!

1. Bezpieczny i wygodny sposób na oszczędzanie dla dziecka

Lokata dla najmłodszych jest alternatywą dla książeczki oszczędnościowej dla dziecka. W przeciwieństwie do niej, pieniądze wpłaca się tylko raz i wypłacenie ich przed końcem umowy skutkuje jej rozwiązaniem. Oznacza to, że po jednokrotnym zdeponowaniu środków właściwie możesz o niej zapomnieć aż do momentu, gdy Twoja pociecha otrzyma fundusze.

 

 

2. Wyższe oprocentowanie niż konto oszczędnościowe dla dziecka

Dzięki temu, że lokatę dla dziecka zakłada się na dłuższy okres, bank oferuje korzystniejsze oprocentowanie niż w wypadku zwykłego konta. Potrafi ono wynosić nawet 6.5% w skali roku. W praktyce oznacza to, że im wcześniej odłożysz pieniądze, tym więcej Twoja pociecha zarobi. Zakładając lokatę oszczędnościową dla dziecka na 18 lat od razu po jego narodzinach, możesz liczyć nawet na zysk rzędu 185%!

Dowiedz się, jak działają emerytury IKE!

3. Możesz założyć lokatę dla dziecka w dowolnym momencie

W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego dla dziecka, które można założyć dopiero gdy skończy ono 13 lat, wpłaty na lokatę dokonasz bez problemu od razu po jego narodzinach. Dzięki temu zysk z odsetek będzie dużo wyższy, a pieniądze bezpieczniejsze.

4. Lokata dla dziecka uczy odpowiedzialności

Zakładając rachunek oszczędnościowy dla dziecka, sprawiasz, że w chwili jego wejścia w dorosłość, otrzyma ono zdrowy zastrzyk gotówki. Bardzo prawdopodobne, że będzie to pierwszy moment w jego życiu, w którym będzie ono musiało zarządzać większą sumą pieniędzy. Twoja pociecha stanie przed wyborem na co przeznaczyć te środki i dzięki temu zacznie się uczyć, jak być odpowiedzialnym dorosłym.

Jeżeli właśnie uczenie przedsiębiorczości jest dla Ciebie najważniejsze, możesz zastanawiać się czy lepsza jest lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pieniądze otrzymane dopiero po wejściu w dorosłość sprawią, że Twoja pociecha zacznie samodzielne życie od poważnych decyzji. Z drugiej strony, zarządzanie książeczką oszczędnościową od 13 roku życia uczy rozsądnego dysponowania własnymi środkami i wydawania ich na właściwe rzeczy. Jeżeli oszczędzanie dla dziecka szczególnie się dla Ciebie liczy, zastanów się nad założeniem zarówno lokaty, jak i konta.

 

ręka wkładająca monetę do świnki skarbonki

 

5. Jedyny w swoim rodzaju sposób na zagospodarowanie nadwyżek finansowych

 

Zdarza się, że z powodu uroczystości takiej jak np. chrzciny albo przez wyjątkowo dobry okres w pracy otrzymujemy nagły zastrzyk gotówki. To często dobry moment na inwestycje, ale rynek nie zawsze sprzyja tego rodzaju przedsięwzięciom lub suma, którą mamy na zbyciu, jest zbyt mała. W takim wypadku warto zastanowić się, czy przeznaczenie jej na przyszłość swojej pociechy to dobry pomysł. Wpłacenie nawet 5000 lub 10 000 złotych na lokatę dla dziecka zapewni mu dużo lepsze finansowe wejście w dorosłość. Kapitał ulokowany na koncie będzie całkowicie bezpieczny i wyjątkowo korzystnie oprocentowany. Co więcej, nawet jeżeli Twój bank upadnie lub z jakiegokolwiek innego powodu zawiesi działalność, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci Ci 100% depozytu.