Jak inwestować żeby płacić mniejsze podatki?

Zastanawiałeś się kiedyś jak płacić mniej podatków? Ja również zwłaszcza po rozliczeniu mojego ostatniego “pit-u” zacząłem szukać różnych możliwości i okazuje się, że nawet nie prowadząc firmy możemy znacząco obniżyć płacone podatki a przy tym zarobić i jeszcze może zrobić coś dobrego.

Dawaj a dostaniesz z powrotem

Osobiście jestem zdania, że powinniśmy dzielić się tym co mamy i lubię pomagać innym osobom czy instytucjom. Okazuje się, że możemy całkiem sporo odzyskać z naszego podatku jeżeli będziemy odpowiednio nazywać to co i komu dajemy. Możesz też w pewny sposób “zarabiać” na swojej religii, jeśli lubisz chodzić do kościoła to może częściej zamiast dawać księdzu pieniądze zacznij robić przelew konto. Według informacji na stronie US:

Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym . Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny. W przypadku darowizn na cele krwiodawstwa – przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew lub jej składniki, określonego odrębnymi przepisami.

Jeśli robicie przelew na konto parafii najłatwiej zatytułować go “Darowizna na rzecz kultu religijnego” (ewentualnie budowa kościoła, wyposażenie kościoła itp. zależnie od potrzeb)

Tutaj więcej opisane przez parafie w Lublinie. Jeśli wyznajcie inne religie również możecie przekazywać darowizny (dajcie znać w komentarzu jeśli potrzebujecie wsparcia)

Inwestycje emerytalne odpłacają

Kolejna metodą są konta IKE i IKZE.

Sam otworzyłem jedno w moim banku ponieważ mogę odliczyć wpłatę dokonaną w danym roku. Roczna suma wpłat na IKZE nie może przekroczyć 1,2-tności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego – w 2020 r. limit wpłat wynosi 6 272,40 zł. i będzie to odjęte od wartości podatku jaki zapłaciłem danym roku proporcjonalnie do mojej stawki podatku czyli przy 17% 1066.31 zł a 2007.17 przy stawce 32%.

Mało tego, od moich zysków kapitałowych na transakcjach giełdowych czy obligacjach nie zostaną pobrane podatki od nich dopiero na sam koniec jeśli będę chciał je wypłacić.

IKE działa inaczej, limit jest wyższy bo w 2020r. wynosi 15 681 zł ale ta suma nie jest odliczana od naszych podatków, ale zyski kapitałowe nie są opodatkowane i nie są już pobierane przy wypłacie na końcu podczas rozwiązania rachunku (chyba, że zrobimy to przed 60 rokiem życia wtedy zapłacimy 19% podatku od dochodów kapitałowych, tak jak w przypadku innych lokat). W IKE jedyny minus, który tutaj widzę to, że jednak jest to konto emerytalne i zajmie nam dobre parę lat żeby je utrzymać. Pociesza fakt, że nie jesteśmy z nimi związani na całe życie, możemy wypłacić środki po prostu zapłacimy wcześniej od nich podatek. Ja osobiście byłem prawdę zachwycony tym rozwiązaniem kiedy pomyślałem jak mogę obniżyć ilość podatków które płacę.

A wy jak płacicie mniej podatków? Podzielcie się!

2 myśli na temat “Jak inwestować żeby płacić mniejsze podatki?

  1. Pingback: Twoja emerytura będzie na pewno za niska! - JAKINWESTOWAC.COM.PL

  2. Pingback: Kuloodporny plany inwestycyjny - nie tylko na emeryturę. - JAKINWESTOWAC.COM.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *