W co zainwestować 1 000zł, 10 000 zł, a w co 100 000 zł?

Zależnie od tego ile możesz przeznaczyć pieniędzy na inwestycje, czy chcesz zainwestować 1000 zł, ulokować 10 000 zł czy pomnożyć 100 000 zł powinieneś odpowiednio dobrać narzędzia i sposób inwestowania. Nie bez znaczenia również jest skąd pochodzą pieniądze i w jakim celu je inwestujesz.

Jeśli jest to Twoje jedyne 1000 zł czy 10 000 zł które chcesz przeznaczyć na inwestycje, to zwyczajnie tego nie rób. Trzymaj pieniądze na koncie lub lokacie. Jeśli jednak są to wolne środki których nie boisz się stracić przynajmniej częściowo możesz zacząć myśleć o inwestowaniu. Dlaczego to mówię? Ponieważ zwrot z inwestycji jest bardzo skorelowany z ryzykiem. W mojej praktyce zawodowej natykam się na klientów, którzy chętnie inwestują gdy widzą historyczne zwroty na poziomie 30% rocznie lub więcej natomiast bardzo szybko tracą zapał lub popadają w popłoch, podejmują pochopne decyzje i tracą a ich realne straty bywają jeszcze większe. A więc po kolei.

Jak zainwestować 1000 zł?

Można zacząć od szalonego pomysłu i kupić sobie akcje obiecującego strat up-u na new connect, możliwe, że za parę lat będzie wart dużo więcej (to tak pół żartem, poł serio ale są tacy którym się udaje ustrzelić „jednorożca”). Jeśli natomiast chcesz odzwierciedlić sugestie jednego z lepszych inwestorów (Warrena Buffeta) to można kupić akcje Coca Coli (dziś starczyło by to na jakieś 5 akcji).

Jeśli jednak nie chcesz sam angażować się w otwieranie rachunku maklerskiego żeby kupować akcje, 1000 zł wystarczy żeby kupić jednostki funduszu inwestycyjnego, który nie tylko będzie inwestował taniej to jeszcze zapewni dywersyfikacje ryzyka. Pewnie rozsądne będzie wybranie funduszu mieszanego w miarę równym stosunkiem akcji do obligacji (bądź połączenie dwóch). W moim doświadczeniu daje to najlepszy stosunek zysku do ryzyka. Wiecej w poprzednim artykule.

Jak zainwestować 10 000 zł?

Suma 10 000 złotych daje nam już dużo większe pole do popisu. Z pewnością można rozważyć opcje wymienione powyżej. Zwłaszcza tą ostatnią. Duży wpływ ma to czy chcesz zainwestować je na 1, 2, 5 lat czy może 20 lat. Generalnie im krótszy okres inwestycji tym niższe ryzyko powinno być rozważne. Jeśli inwestujesz na rok wybierz fundusz pieniężny lub inny który inwestuje w obligacje. Jeśli myślisz o 5 latach pewnie możesz już wybrać fundusz mieszany 50/50 akcji i obligacji. Nie ważne czy kupisz fundusz przez TFI czy sam na giełdzie w formie ETF. Jeśli jest to 20 lat możesz spokojnie rozważyć inwestycje w 100% bądź blisko wyłącznie w akcje. Zastanów się jednak czy teraz jest na to najlepszy moment bo rynki są bardzo wysoko od jakiegoś czasu. Dobry rozwiązaniem może być zabezpieczenie siebie i rodziny a do tego odkładanie na emeryturę.

Jak zainwestować 100 tysięcy zł?

Jeśli inwestujesz 100 000 zł to już naprawdę masz wiele możliwości. Zależy oczywiście na jak długo i jaka jest Twoja akceptacja ryzyka. W zasadzie propozycje opisane przy inwestycji 10 000 zł mogą być tu spokojnie skopiowane. Natomiast dochodzą jeszcze nowe. Z pewnością opcja inwestowania w trendy przyszłości może być tu już bardzo opłacalna zwłaszcza relatywnie do kosztów. Jeśli nie wiesz jak  zainwestować sam na giełdzie a nie chcesz korzystać z funduszy inwestycyjnych możesz zawsze podążać za inwestorami w Internecie Innym rozwiązaniem godnym uwagi jest na przykład zakup kilku garaży, zależnie gdzie mieszkasz i jak wysokie są ceny nieruchomości. Może uda ci się nawet kupić kilka miejsc, ewentualnie jeśli nie chcesz mieć kilku garaży, kup małe mieszkanie do remontu. Pewnie kolejną alternatywą może być inwestycja w złoto, o której pisałem wcześniej. Jeśli lubisz dywersyfikacje czy różnorodność inwestycji z pewnością warto również dołożyć do tego zakup dobrej beczki czy butelki alkoholu z nieistniejącej już rozlewni.

Wybór nie jest łatwy, dlatego tym bardziej dobrze jest ten temat z kimś omówić.

Owocnych inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *