Strategie inwestycyjne na dopalaczach, czyli inwestycje długoterminowe w oparciu o megatrendy

strategie inwestycyjne megatrendy inwestowanie na emeryturę inwestycje długoterminowe

Jeśli zabierasz się do inwestowania zwłaszcza długoterminowego czy inwestowania na emeryturę. Poza rozpatrzeniem obecnej sytuacji gospodarczej w kraju, na giełdzie, w Twoim portfelu, nie możesz zapomnieć o tym co będzie kształtować przyszłość. A przyszłość kształtują megatrendy. Czym są megatrendy? Jeśli wyobrazisz sobie jak wyglądał świat na przełomie XIX/XX wieku. Powstawały maszyny parowe, pierwsze pojazdy elektryczne, ludzi zaczęły w prostych pracach zastępować maszyny. Na drogach konie zastępowane były przez samochody – to był właśnie megatrend tamtych czasów. Świat wychodził z podejścia agrarnego do przemysłowego.

Dziś coraz częściej mówi się o gospodarce 4.0, która właśnie na miejsce. Elementy takie jak Internet rzeczy, elektromobilność oraz samochody bez kierowców, energia odnawialna to tylko kilka z tematów, które będą kształtować najbliższe lata, a nawet 10-lecia. Wiadomo, że Unia Europejska wspiera nasz region właśnie i w tych obszarach, powstają coraz to nowe firmy czy startupy. Dlatego Twoje strategie inwestycyjne długoterminowe muszą uwzględniać to jak będzie kształtować się przyszłość najbliższych latach. Nie ma sensu inwestować w firmy produkujące nowoczesne silniki spalinowe gdy Volkswagen zapowiada, że w 2030 żadne z jego aut nie będzie miało takiego silnika. Swoją drogą może to być bardzo ciekawy czas na inwestowanie w auta klasyczne, ale o tym może innym razem.

Megatrendy najbliższych lat.

Deloitte w swoim raporcie mówi, że „do najważniejszych rozwiązań napędzających rozwój Przemysłu 4.0 należy Internet Rzeczy (IoT), uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja oraz rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR)”. Inwestowanie w gigantów technologicznych, którzy już dziś działają w tym zakresie może mieć duży sens (Microsoft, Google). Ponadto również dostawców usług czy podwykonawców niezbędnych do wdrożenia tych technologii, jak Intel. Kolejne obszary sugerowane przez tę firmę consultingową to gospodarka o obiegu zamkniętym, mowa tu o ekologii i przetwarzaniu surowców.

Innym obszarem zaafektowanym przez te zmiany jest rynek pracy. Z jednej strony mamy przyspieszenie trendu pracy z domu wskutek pandemii, z drugiej coraz częstszą automatyzację i zastępowanie człowieka (rozmowy rządów o dochodzie podstawowym). Jeszcze ponadto, nieubłaganą demografię, czyli starzejące się polskie i europejskie społeczeństwo prowadzące do zmian w obszarze emerytur.

Tematem wspomnianym powyżej i pewnie  już oczywistym są samochody elektryczne oraz pojazdy autonomiczne. Prominentnym przekładem będzie tu firma Tesla, jej rosnąca sprzedaż, ale również niesamowite zainteresowanie jej akcjami wśród inwestorów.

strategie inwestycyjne megatrendy inwestowanie na emeryturę inwestycje długoterminowe

BlackRock, jedna z największych firm inwestycyjnych mówi o podobnych megatrendach, które powinniśmy uwzględnić w inwestycjach długoterminowych. Dokłada do nich nie tylko ekologie, ale ogólnie zmiany klimatyczne i ich potencjalny wpływ na naszą planetę, nas oraz inwestycje. Mają na myśli to jak zmieni się nasze życie jeśli temperatura na ziemi będzie ciągle rosła. Jedną z konsekwencji mogą być niedobry wody. Można odnaleźć potwierdzenie tych przewidywań choćby w akcjach Harvardu, który skupuje ujęcia wody-inwestycyjnie! Odnośnie światowych trendów inwestycyjnych. Blackrock mówi o drastycznie rosnącej populacji na świecie (o kolejny miliard do roku 2050 a w ponad 50 krajach średni wiek społeczeństwa przekroczy 60 lat). Kolejną kwestią jest nabierająca tempa urbanizacja świata, gdzie do 2050, 2/3 z nas będzie żyło w mieście. Ostatnim dużym trendem jest zmiana sił geopolitycznych – Chiny wyprzedzą USA a w 2050 roku dogonią je nawet Indie.

Dodatkowo ze swoich obserwacji dodałbym trendy, które już się rozpoczęły. 5G jako niezbędną technologię do przysłania danych w świecie rosnącej konsumpcji i przetwarzania danych. Oraz trochę mniej oczywista, ale rosnąca na znaczeniu medyczna marihuana. Jeszcze inny ciekawym kierunkiem jest rozwój urządzeń neuronowych.

Inwestycje długoterminowe w megatrendy w praktyce

Jeśli zastanawiasz się jak wejść temat megatrendów i jak najprościej w nie inwestować to najszybciej z odpowiedzią przychodzi platforma eToro. Za jej pośrednictwem możemy łatwo kupić gotowe fundusze z wcześniej wyselekcjonowanymi akacjami. Nie są one może idealne i nie zawierają wszystkich możliwych opcji, ale z pewnością ułatwiają inwestowanie w wybrane sektory. Haczyk jest taki, że trzeba minimum 1000$, żeby kopiować jeden portfel (przedstawię niebawem rozwiązanie jak z tym sobie poradzić). Można też kopiować innych inwestorów.

Inwestowanie w ETF  z megatrendami

Jeśli chcesz w łatwy sposób wejść w posiadanie portfela akcji w danym obszarze megatrendów możesz wejść na stronę justetf.com. Tam znajdziesz listę ETF-ów, które podążają za danym trendem. Poniżej kilka wybranych:

Jeśli chodzi o to gdzie je kupić? Rekomenduje platformę XTB, na której również zakup tych ETF-ów odbędzie się bez prowizji.

Inwestowanie na emeryturę z megatrendami

Jeśli planujesz inwestować długoterminowo pod emeryturę najlepiej megatrendy połączyć ze swoim kontem IKE/IKZE. Tutaj mamy korzyści podatkowe, ale i pewne ograniczenia, ale w perspektywie 20 lat jest to coś, co sam chętnie robię. Ja wybrałem do tego mbank, w którym mam swojej konto w tym maklerskie IKZE. Mankamentem są koszty transakcyjne na polskich akcjach 5 zł a na zagranicznych włączając ETFy to 19 zł za zlecenie. Dlatego zlecenia składam większe, raz na kwartał, żeby minimalizować wpływ tych kosztów.

Ile inwestować w megatrendy?

Inwestowanie w megatrendy nie jest panaceum na wszystkie nasze problemy, możliwe straty itp. Jest natomiast dobrym sposobem na dywersyfikacje naszego portfela. Jeśli wybierzemy kilka megatrendów możemy skutecznie podnieść zyskowność naszych inwestycji. Niemniej jednak, jak zawsze powtarzam wszystko z umiarem i nie wkładaj wszystkich oszczędności w jedno miejsce.

strategie inwestycyjne megatrendy inwestowanie na emeryturę inwestycje długoterminowe

2 myśli na temat “Strategie inwestycyjne na dopalaczach, czyli inwestycje długoterminowe w oparciu o megatrendy

  1. Pingback: Kuloodporny plany inwestycyjny - nie tylko na emeryturę. - JAKINWESTOWAC.COM.PL

  2. Pingback: W co zainwestować 1 000zł, 10 000 zł, a w co 100 000 zł? - JAKINWESTOWAC.COM.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *