Dlaczego warto inwestować i po co mi w ogóle pieniądze?

Zanim zaczniemy zabiegać o coraz więcej pieniędzy, zastanówmy się po co nam one w ogóle. Właśnie nasz główny cel który przyświeca przy dążeniach finansowych będzie definiował jak i ile mamy robić pieniędzy.

 Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć w najbliższym miesiącu, roku, 5 czy 10 latach. Załóżmy, że w perspektywie miesiąca chcesz mieć więcej pieniędzy na udany weekend. W tym okresie raczej nie uda ci się znacząco zwiększyć swojego dochodu albo dokonać inwestycji które miałyby pomóc w tym.  Tutaj najbardziej rozsądnym będzie spojrzenie na twój wyciąg bankowy za ostatni miesiąc może dwa i znalezienie kilku powtarzających się wydatków, które możemy uznać za zbędne.  Osiągnięcia swojego celu będzie oznaczało natychmiastowe zastosowanie się do wyników krótkiej analizy swoich kosztów i w zasadzie “nie robiąc nic” będziesz mieć więcej.

Myśl perspektywicznie


 Inaczej ma się sprawa kiedy chcesz zdobyć pieniądze  na zakup nowego samochodu za 2-3 lata.  Tym razem pomyśl, co ten pojazd ma naprawdę realizować dla ciebie. Czy jest to spełnienie marzenia, budowanie lepszej pozycji społecznej, udowodnienie swoich osiągnięć czy może bardziej przyziemne potrzeby jak przemieszczanie się z punktu a do b czy wożenie swojej rodziny? Załóżmy jest to pojazd za 50 000 zł patrząc na to z perspektywy ekonomicznej (wartości pieniądza w czasie) rozsądnym rozwiązaniem będzie nazbieranie przynajmniej połowy tej sumy a drugiej połowy skredytowanie możliwie jak najtańszym kredytem gotówkowym lub samochodowym. I żeby  dojść do tego celu należałoby przynajmniej pobieżnie spojrzeć na to ile mamy przychodów: ile zarabiamy, ile możemy odłożyć w każdym miesiącu i czy wystarczy nam założony okres na uzbieranie tej sumy.  Sugestie te mogą wydać trywialne, ale są kluczowe w procesie osiągania naszych zamierzeń finansowych. Jeżeli wiemy ile chcemy poświęcić środków i jaki osiągnąć cel to możemy również rozważyć to ile jesteśmy w stanie zaryzykować, żeby ewentualnie ten proces przyśpieszyć. W okresie trzech lat inwestycje kapitałowe mogą nie spełnić naszych oczekiwań albo przynieść nam dużą stratę. W każdym razie będzie to raczej coś na zasadzie zakładów bukmacherskich aniżeli świadomego planowania swoich finansów.  A więc najrozsądniejsze rozwiązaniem będzie tutaj popularne oszczędzanie pieniędzy przy użyciu lokaty  w banku i to pewnie nie jednym ze względu na to że wpłacanie nowych środków na nowe konto zazwyczaj daje wyższe oprocentowanie niż trzymanie ich w tym banku, którym mamy konto od dłuższego czasu. A to akurat bardzo łatwo zrobić przy użyciu różnych stron internetowych.

Co z emeryturą?


 Jeszcze inną potrzebą finansową będzie odkładanie czy budowanie kapitału na czarną godzinę bądź na naszą emeryturę. Załóżmy, że chcesz iść na emeryturę za 25 lat. Policz ile pieniędzy będzie ci odpowiadać żeby żyć na godnym poziomie.  Jeżeli dziś jest to 3000 zł to za 25 lat biorąc pod uwagę inflacje potrzebne ci będzie koło 5 000 miesięcznie, jeśli nie więcej. Teraz jak ten kapitał zgromadzisz? Ile z tego da ci ZUS?A ile twoje własne inwestycje? Przyjmijmy, że od daty przejścia na emeryturę będziesz statystycznie żyć około 20 lat (według portalu forsal). Jeśli chcesz utrzymać standard życia jak wspomniany powyżej, potrzebujesz 60 000 zł rocznie a to znaczy że kapitał wartości 1 200 000 zł będzie w stanie cię odpowiednio zabezpieczyć.  Jak tego dokonać? Zakładając, że mamy na to 25 lat to musielibyśmy oszczędzać miesięcznie 2000 zł przy pięcioprocentowej lokacie .  Dzisiejsze lokaty mogą nam na to nie pozwolić, ale zawsze można wspomóc się obligacjami Skarbu Państwa bądź obligacjami korporacyjnymi, które potrafią tyle wypłacić a wciąż niosą za sobą niskie ryzyko.


 Powyższe ogólne rozważania na temat tego jak bardzo nasze potrzeby definiują w jaki sposób powinniśmy podchodzić do pieniądza, skąd go zdobywać, jak go odkładać, mnożyć czy zarabiać. A może też jak się nad tym zastanowimy przedefiniujemy swoje potrzeby najbardziej realne bliższe naszym wartościom a przez to nie będziemy zapracowywać sie na rzeczy. których nie potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *