Kryptowaluty – kupować czy sprzedawać?

Dostaje w ostatnim czasie dużo zapytań od klientów i znajomych, którzy zaczęli inwestować w kryptowaluty czy to czas kupować czy sprzedawać. Odpowiedź jest prosta – to zależy.

Jeżeli inwestujesz w kryptowaluty to przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie dlaczego to robisz, co chcesz osiągnąć? A ponadto jak to finansujesz? Czy jest to forma zabawy, dywersyfikacji portfela, plan emerytalny czy po prostu forma dorobienia paru gorszy. To powinno determinować co dalej będziesz robił/a.

Moje ostatnie doświadczenia

Ja swoje pozycje w rynku crypto zawierałem od początku roku do rozpoczęcia wakacji. Wtedy urodził mi się syn i zrobiłem sobie przerwę w temacie, poza moimi pozycjami long term. Bilans delikatnie negatywny, a pozycje na moim rachunku w kryptowalutach były jednymi z najbardziej zmiennymi. Nie ważne czy kupowałem czy “szortowałem”. Bo takie właśnie jest inwestowanie w crypto. Jest to bardzo zmienny instrument.

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?

Niestety mitem jest,  że inwestowanie w kryptowaluty  uchroni Cię to od krachu na giełdzie. Już od jakiegoś czasu Bitcoin czy Ethereum poruszają się w tandemie z giełdą (np. S&P 500). Znaczy to że jeżeli amerykańska giełda zacznie tracić na wartości twój portfel walut cyfrowych również. Świetnie jest to opisane i udokumentowane w opracowaniu „Inwestycje alternatywne” Ilona Skibińska:

Badanie opisane w tej książce porusza trzy ważne elementy dotyczące kryptowalut:

  1. Kryptowaluty zachowują się w bardzo podobny sposób, dlatego zakup kilku nie doprowadza do dywersyfikacji w długim terminie ponieważ generalnie poruszają się one bardzo podobnie i prędzej czy później podążą w tym samym kierunku. Co jednak autorka nie wspomina a jest to ciekawą możliwością na zwiększanie zysku, to kupno tych tańszych licząc że dogonią lidera. Takie podejście proponuje świetny trader z poprzedniej epoki Jesse Livermoore.
  2. Udowodniono, że waluty cyfrowe poruszają się obecnie podobnie to aktyw tradycyjnych typu akcje czy ich grupy czyli indeksów. Czyli jeśli giełda idzie w górę to i krypto. Znów jedna dygresja. Jeśli spojrzymy na zwroty z S&P 500 i Bitcoin to zobaczymy jedną znacząco różnicę. S&P 500 dało zwrot 270% w ostatnie 10 lat a Bitcoin 2 050 065% (to nie pomyłka).
  3. Ostatnie, myślę że najistotniejsze, że kryptowaluty mają tendencja do formowania baniek spekulacyjnych jak miało to miejsce w 2017 i całkiem możliwe że jest teraz. Odzwierciedlają to komentarze JP Morgan: „Stratedzy JPMorgan spodziewają się ceny na poziomie 73 tysięcy dolarów. Uważają jednak, że bitcoin jest przeszacowany, a jego “godziwa wartość” to 35 tysięcy dolarów. Rośnie też wiara w siłę drugiej kryptowaluty świata – ethereum. Niektórzy zakładają, że do stycznia zwielokrotni swoją cenę.”

Prognozy

Od ponad dwóch lat napotykam się na prognozy, że Bitcoin osiągnie poziom 100 000$. I faktycznie dziś może być bliżej niż kiedykolwiek co sugerują nawet specjaliści z Forbes. Więc jeśli masz już bitcoina teoretycznie może oczekiwać jeszcze prawie 50% wzrostu. Tylko bądź ze sobą szczery. Jeśli spojrzysz na to ile w krótkim czasie może spaść kryptowaluta to równie dobrze może się okazać, że niebawem będziesz miał w portfelu 50% mniej.

Jakie i ile pieniędzy zainwestować?

Jak w każdych inwestycjach. Inwestuj pieniądze które możesz stracić. Tym bardziej w tak zmienny instrument jak kryptowaluty. Najlepiej z góry załóż na jaki poziomie chcesz wyjść i mniej więcej kiedy może to być. To będzie kluczowe dla twojego zysku.

Moje lekcje z inwestowania w kryptowaluty:

  • Lepiej zawierać transakcje rzadziej niż częściej. Jeśli bym po prostu zostawił swoje pozycje w spokoju zamiast jest zmieniać dziś miałbym więcej w portfelu,
  • Spread- jeśli kupujesz i sprzedajesz waluty cyfrowe to możesz zobaczyć jak ogromna różnica jest miedzy ceną zakupu i sprzedaży. Dlatego za każdym razem kiedy dokonujesz transakcji jesteś od razu na sporym minusie, w porównaniu do płynnych akcji, indeksów czy wymiany walut fiducjarnych,
  • Horyzont czasowy- ze względu na zmienność i spread, z mojej perspektywy lepiej jest handlować Bitcoinem czy inna walutą raczej w dłuższym niż krótszym terminie, myśląc  o perspektywie kilku to kilkunastu lat zamiast chwilowego zysku, zwłaszcza jeśli analiza techniczna jest Ci obca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *