Jak inwestować za granicą?

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia dotyczące Idea Banku (Pekao przejął Idea Bank. Co muszą wiedzieć klienci? – Bankier.pl) warto zastanowić się, jeśli nie nad porzuceniem polskiej giełdy, to chociaż dywersyfikacją inwestycji pod względem kraju, w którym kupujemy akcje.  Jeśli liczyłeś na odbicie Idea Banku, to niestety dziś nie zostało nic z Twojej inwestycji dzięki umorzeniu akcji po wykupieniu go przez państwo. Z tego powodu, żeby uniknąć podobnych sytuacji, choć nie sądzę, że będą się one zdarzać bardzo często (poczekajmy co stanie się z GetIn Bank) warto ponownie rozejrzeć się w poszukiwaniu alternatyw jak inwestować za granicą. Dobrą opcją może być rynek amerykański. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Amerykański rynek w pigułce

Amerykański rynek to najbardziej płynna i jedna z największych na świecie giełda, skupiająca spółki najsłynniejszych firm na świecie.

New York Stock Exchange (NYSE) to giełda papierów wartościowych z siedzibą w Nowym Jorku, założona w 1790 r. W kwietniu 2007 r. nowojorska giełda połączyła się z europejską giełdą papierów wartościowych, znaną jako Euronext, tworząc to, co obecnie jest NYSE Euronext. NYSE Euronext jest również właścicielem NYSE Arca (dawniej Pacific Exchange).(investopedia.com/ask/answers/08/security-market-usa.asp). Aby być notowaną na nowojorskiej giełdzie, firma musi mieć od 4 mln dolarów w kapitale własnym. Miejscowi i odwiedzający mogą również zobaczyć budynek giełdy na Wall Street w Nowym Jorku – choć ponad 80% obrotu odbywa się obecnie drogą elektroniczną.

National Association of Securities Dealers Automated Quotation System (Nasdaq) w przeciwieństwie do AMEX-a, Nasdaq jest największym rynkiem elektronicznego tradingu. Stworzony przez National Association of Securities Dealers (NASD) w 1971 roku, jest popularny ze względu na swój system komputerowy, który jest stosunkowo nowoczesny w porównaniu z nowojorską giełdą. Obecnie oferuje niższe opłaty za notowania niż NYSE i obejmuje jedne z największych firm, takich jak giganty technologiczne Apple, Google, Amazon i Microsoft.5

Dodatkowe giełdy w Stanach Zjednoczonych to m.in. Chicago Stock Exchange (CHX), Międzynarodowa Giełda Papierów Wartościowych (ISE) czy Krajowa Giełda Papierów Wartościowych (NSX)

Jak inwestować za granicą

Market Summary – US Stock Market Overview – Marketwatch

Kolejnym powodem dla którego warto inwestować za granicą jest to, że NYSE była największym operatorem giełdowym w 2019 r., a ‎‎kapitalizacja rynkowa spółek notowanych na giełdzie‎‎ wyniosła około 23,21 bln USD.‎

Inwestowanie w USA

Teraz gdy wiesz nieco więcej o giełdach w Stanach, zastanówmy się jak zacząć przygodę z inwestowaniem na rynku amerykańskim. Rozwiązania są trzy; albo wybierzesz jeden z polskich  domów maklerskich, zagranicznego brokera zlokalizowanego nie koniecznie w USA lub przekażesz nasze środki bezpośrednio do amerykańskiej firmy pośredniczącej w obrocie akcjami.


Otwierając rachunek maklerski na pewno natknęłaś się na możliwość skorzystania z kupowania zagranicznych akcji, natomiast rozpiętość cen na polskim rynku jeżeli chodzi o  dostęp do innych giełd jest dużo większa niż w przypadku akcji polskich.

Z tego powodu warto dobrze przyjrzeć się tabelom opłat w domach maklerskich. I tak w mBanku zapłacimy minimalnie 19 zł za kupno akcji w Nowym Jorku, Londynie czy Frankfurcie.

Jak inwestować za granicą
Jak inwestować za granicą
Kliknij grafikę aby ją powiększyć

Otwarcie konta maklerskiego wymaga aktywacji usługi jeśli jesteś klientem banku lub otworzenia rachunku w banku wcześniej.

Jak inwestować za granicą
Jak inwestować za granicą

Natomiast w Bossie będzie to już 10 zł, a z Santander minimum 12 $. Jednak pod względem opłat w czołówce jest firma – XTB.

Jak inwestować za granicą

Wpłynęła na to zmiana wysokości prowizji dokonana przez firmę. W tej chwili możemy inwestować w firmy takie jak Tesla, Netflix czy Amazon całkowicie bez prowizji.

Rachunek otworzymy w kliku prostych krokach:

Jak inwestować za granicą

To na co również warto zwrócić uwagę to mały druczek przy każdej z naszych umów jeżeli inwestujemy większe pieniądze. Na przykład 100 000 euro to XTB wysokość minimalnej transakcji będzie wynosiła już nie 0 a 10 € co jest znaczącą różnicą. W Santanderze nieważne jest jak wiele zainwestujemy, ponieważ teoretycznie zakup jednej sztuki amerykańskiej akcji nic nie będzie nas  kosztował, ale przy każdej transakcji musi to być minimum 12 $. Kolejną ważną informacją jest to czy inwestujemy w walucie giełdy, czy w polskich złotych, ponieważ ponownie inwestując w dolarach zapłacimy 5 $ za każdą transakcję, a przeliczając na kurs dzisiejszy 3,70 daje nam to jakiś 18,50 zł a jeżeli polskie złotych będzie to 19 zł. Ważny punkt do rozważenia to jak chcesz inwestować czy w polskich złotych, czy w USD, ponieważ w odniesieniu do ryzyka walutowego trzeba rozważyć obie opcje. Zakup dolarów i budowanie wartości w zakupionych “zielonych”. Nie tracisz na wahaniu kursu waluty lub inwestowanie polskich złotych i pogodzenie się, z tym że na każdej transakcji możesz w pewnym stopniu tracić, ponieważ będzie ona przewalutowana. Natomiast portfel będzie chroniony przed wahaniami kursów.

Więcej o tym jak otwierać rachunki maklerskie i inwestować również w artykule Jak kupić akcje?

Wspomnianą kolejną opcją jest wybór zagranicznego brokera. W moich transakcjach sprawdzonym i darmowym partnerem okazał się eToro. Więcej o nim pisałem również w artykule Czy da się zarobić na kopiowaniu portfeli innych inwestorów?

Ostatnia opcja to inwestowanie bezpośrednio z amerykańskim brokerem i niewątpliwe najlepszym brokerem jest Interactive Brokers. A oto kilka powodów dlaczego. Ma on najniższe prowizje za transakcje, które w tej chwili wynoszą tylko 1 $ w wersji PRO. Niestety darmowe konta dostępne są tylko dla osób mieszkających w USA.

za granicą

Ponadto daje on dostęp do wszystkich giełd na rynku amerykańskim,  a platforma, jaką oferuje Interactive Brokers jest czymś, co zadowoli najbardziej wymagających i profesjonalnych trederów. Krzywa uczenia dla początkujących inwestorów pewnie będzie dość wydłużona w przypadku tej platformy natomiast opanowanie jej przyniesie sporo nowych możliwości.

inwestowanie

Zachęcam do przetestowania możliwości platformy przed zainwestowaniem swoich pieniędzy (Free Trial | Interactive Brokers LLC)

Proces otwierania konta wymaga dostarczenia kilku informacji oraz dokumentów.

Jak inwestować

za granicą
Kliknij grafikę aby ją powiększyć

Ciekawą alternatywą jest również Lynx Brokers, aczkolwiek dużo droższy, bo za każdą transakcję zapłacimy minimum 5 $ a jeżeli ktoś jest np. treaderem dziennym, lubi inwestować często to wielkość prowizji może zjeść sporą część zarobionych pieniędzy. Wymaga również minimum 15 tys. zł wkładu. Ze względu na Brexit chwilo nie można otworzyć u nich konta. Postaram się opisać proces gdy przeniosą działalność z Anglii do Europy.

Jak inwestować za granicą
Kliknij grafikę aby ją powiększyć

Reasumując (u kogo warto inwestować)

Z osobistych doświadczeń wiem, że zarówno Interactive Brokers jak i Lynx pracują na tej samej platformie oferują najwyższy standard usług. Z polskich firm mBank czy też Bossa oferują dobry, może nie równie dobry poziom doświadczeń.  Firmą plasującą się pomiędzy powyższymi jest na pewno eToro i XTB, z których również korzystam. Udanego inwestowania na amerykańskim rynku.

1 myśl na temat “Jak inwestować za granicą?

  1. Pingback: Inwestowanie za granicą cz.2 - Chiny - JAKINWESTOWAC.COM.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *