Jak być bogatym dzięki inwestycjom i nie tylko?

Niejeden z nas zadaje sobie pytanie, jak być bogatym, jak zarabiać więcej, jak mieć więcej pieniędzy? Pieniądze wpływają na wiele aspektów naszego życia, na to jak mieszkamy, co możemy kupić, co jemy, jak spędzamy wakacje. Co tak naprawdę znaczy być bogatym?

Bogactwo to nie tylko dochód

Banki definiują bycie zamożnym w bardzo prosty sposób i zależy to od poziomu naszych dochodów oraz wartości netto naszych aktywów. Czyli w sumie ile zarabiamy i ile mamy na koncie pieniędzy (akcji, obligacji i innych wartościowych rzeczy). Teraz w Polsce przychód na poziomie 7 tysięcy netto miesięcznie może ustawić nas już w kolejce do klientów Premium, a aktywa powyżej 200 000 zł w zaszczytnym gronie osób klientów private banking (najczęściej oferty zaczynają się jednak od miliona złotych w aktywach).

Ciekawym faktem jest, żeby być jednym z najlepiej zarabiających ludzi na świecie, wystarczy osiągać 32 000 dolarów rocznie (około 120 000 złotych).

Sam decydujesz, kiedy jesteś zamożny

Jeśli twoje wynagrodzenie jest na poziomie minimalnej krajowej, to faktycznie masz jeszcze kawałek drogi przed sobą. Jednak nie załamuj się, bo będąc już powyżej tej średniej, widzimy że nie tak daleko nam do osób zamożnych. Na te liczby można spojrzeć również bardzo subiektywnie, bo to my definiujemy sami, kiedy czujemy się zamożni: czy jeżdżąc nowym VW, czy może dopiero Porsche. Osobiście, mam jeszcze inną definicję bogactwa. Dla mnie ktoś jest bogaty, gdy jego koszty życia są w pełni pokryte przez pasywne inwestycje. Czyli jeśli koszty życia wynoszą 10 000 zł, a nieruchomości oraz wszystkie i inne formy pasywnego dochodu pokrywałyby te koszty, czułbym się bogaty. Zanim odpowiemy sobie na pytanie „jak być bogatym”, zdefiniujmy, co to dla nas oznacza i ustawmy cel, do którego będziemy zmierzać.

Nieważne, ile będziesz zarabiać. Najważniejsze jest mieć świadomość, że twoje wydatki nigdy nie powinny przekraczać całkowitej kwoty dochodu, a najlepiej, jakby stanowiły tylko jego część tego, tak żebyś resztę mógł odkładać, czy inwestować. W ten sposób będziesz budował prawdziwe bogactwo. Zwiększanie swojej zamożności zacząłbym od określenia tego, co jest mi niezbędne do życia. Zastanów się, ile wydajesz na jedzenie, mieszkanie, ubrania, czy życie towarzyskie, a później ściśle się tego trzymaj, po to, by coraz szybciej gromadzić kapitał bez niepotrzebnego zwiększania wydatków.

Najważniejsza jest płynność finansowa

Podstawową zasadą budowania bogactwa jest generowanie przepływu pieniężnego. Jest to nic innego jak świadomość, ile powinniśmy zgromadzić środków, prowadząc firmę lub inne dodatkowe działalności, by móc ruszyć w kierunku ich inwestowania i tym samym utrzymywania wartości zarobionych pieniędzy. Oczywiście do utrzymywania wartości najlepsze będą obligacje, ewentualnie lokaty, czy konto oszczędnościowe. Te środki powinny stanowić kilkanaście procent naszych wszystkich aktywów, żeby zachować płynność w razie nagłych wydarzeń, natomiast resztę od 50 do 80% powinniśmy aktywnie „wkładać” w inwestycje, które przyniosą nam możliwie jak największy zwrot przy stosownym ryzyku (a każdy ma na nie inną tolerancję).

Pasjonaci mają łatwiej

Przejdźmy do konkretów. Załóżmy, że zarabiam średnią krajową ok. 5 000 zł brutto i by osiągnąć zamierzony cel bogactwa 10 000 zł netto, powinniśmy teraz pomyśleć, jak można w najlepszy sposób zmniejszyć tę różnicę. Zastanówmy się, czy możemy w obecnej sytuacji zrobić coś, żeby zwiększyć dochód? Poprosić o podwyżkę? Zrobić szkolenie (zainwestować w siebie), które pozwoli nam zarabiać więcej, znaleźć lepszą pracę? A może mamy pasję, którą do tej pory trzymaliśmy dla siebie, a okazuje się, że można by ją całkiem nieźle „zmonetyzować”? Tak właśnie często robią milionerzy i nie wahają się poświęcić mnóstwa czasu i zaangażowania w te aktywności, ponieważ kochają to, co robią. Zastanów się, jak możesz poszerzyć liczbę źródeł swojego dochodu, nie koncentrując się na jednym. Może to być pensja, a do której dorobisz, udzielając korepetycji, inna umiejętność, którą można spieniężyć, a jeśli nie, to chociażby sprzedawanie na Allegro jest jakąś opcją.

Systematyczność obowiązkowa

Kiedy zwiększysz swoje dochody, zacznij regularnie inwestować. Wyznacz sobie cel, ile chcesz zgromadzić pieniędzy i w jakiej formie. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz może inwestować w nieruchomości, złoto, akcje, obligacje. Jeśli to dla ciebie zbyt skomplikowane, rozważ fundusze inwestycyjne, bądź ETF. Nieważne, czym się zainteresujesz, najważniejsze jest, żebyś robił to regularnie. Ustaw sobie cel, policz, w jakim czasie, ile możesz osiągnąć z inwestycji w skali roku i przemnóż to przez czas, jaki zajmie ci uzbieranie danej sumy.

Jeśli uda ci się zainwestować 2 000 zł miesięcznie przy 5%, to po 10 latach będziesz mieć ponad 300 000 złotych, więc będziesz zaliczał się do grona bogatych. Jeśli Twoje inwestycje przyniosą Ci 10%, to po 10 latach przekroczysz 700 000, a po 20 będziesz mieć ponad 1 500 000. W drodze do bogactwa należy być systematycznym i pamiętać mądre chińskie powiedzenie, że „pieniądze rosną na drzewie cierpliwości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *