Emerytura – w co inwestować małe kwoty

Wiele osób pyta jak zacząć inwestować? W co inwestować małe kwoty? Czy opłaca zainwestować się małą sumę pieniędzy? Pytanie często ważne w kontekście naszych przyszłych, dla większości z nas niskich emerytur. W tym artykule dowiesz się co jest kluczowym czynnikiem w inwestowaniu małych kwot oraz gdzie je inwestować. Znajdziesz również sposób na dobrą emeryturę.

Trzy najważniejsze informacje:

– inwestycje zacznij jak najwcześniej

– wyrób sobie nawyk regularnego inwestowania

– małe sumy to duży zysk – magia procentu składanego działa

Czas czy suma w inwestycjach, co się liczy?

W inwestowaniu nie tak bardzo ważne są kwoty, ale jak się zaraz okaże, najważniejsze jest to, żeby zacząć inwestować jak najwcześniej. W drugiej kolejności zastanawiamy się, w co włożyć środki. To dlatego, że im szybciej zaczniesz, tym mniej będziesz musiał inwestować. W przykładach poniżej zobaczysz, że wielkość potrzebnej inwestycji wzrasta z wiekiem. Dużo więcej będziesz potrzebował inwestować w wieku  30 i 40 lat a jeżeli mając 20 lat. Ja popełniłem ten błąd i przez wiele lat tylko mówiłem, że zacznę inwestować regularnie. Pamiętaj, że każdy rok działa na Twoją korzyść w kontekście wyższej lub wcześniejszej emerytury,

Teraz w prosty sposób udowodnię Ci, że tak jest. Jeżeli zapisałeś się na nasz newsletter to otrzymałeś za darmo kalkulator procentu składanego. W inwestycjach jest on tak ważny, ponieważ pokazuje, że małe sumy odkładane regularnie potrafią skumulować naprawdę pokaźną sumę przez lata. Oto kilka wyników, które uzyskacie używając naszego kalkulatora.

Weźmy na przykład podstawową inwestycje w wysokości 5000 zł zakładamy, że będziemy odkładać po 150 zł miesięcznie przez kolejne 30 lat. Jeżeli jesteś 35 latkiem tyle czasu będziesz potrzebował do emerytury. Ta suma plus regularne oszczędzanie pozwoli Ci na wygenerowanie blisko 170 000 zł. Zakładając 5% rocznego zwrotu z inwestycji. Jeśli podobną sumę, czyli  5000 zł i 150 zł miesięcznie regularnych wpłat zainwestujemy na poziomie 8%, czyli trochę bardziej ryzykowne inwestycji, to po 30 latach daje nam 250 000 zł.

A co ja z tego będę miał

Zakładając, że jako 65 letni mężczyzna statystycznie przeżyjesz około 10 lat to daję to dodatkowe 2 500 zł emerytury miesięcznie. Myślę, że większość osób na taką sumę 150 zł miesięcznej inwestycji jest sobie w stanie pozwolić. Jeżeli jesteś kobietą to będzie to odpowiednio mniej, ponieważ mężczyźni żyją w Polsce średnio 74 lata a kobiety blisko 82. A więc dzieląc te sumę na 17 lat daje nam blisko 1500 zł co również jest bardzo dobrym poziomem. To dlatego,  że dominująca emerytura kobiet to niecałe 1600 zł emerytury. W przypadku mężczyzny to nieco ponad 2270 zł. (Ile wynosi emerytura po marcowej waloryzacji? – Bankier.pl)

Pamiętaj, że możesz zacząć bez inwestowania kapitału początkowego, ważne, żebyś przyzwyczaił się do regularnego inwestowania. A to powód dlaczego. Zakładam, że masz przed sobą 30 lat inwestowania i wpłacasz po 150 zł miesięcznie przez ten okres. Przykładowa inwestycja poniżej to fundusz ETF S&P 500 ze średnią stopą zwrotu około 8%. Po 30 latach uzbierasz 220 tys. Zauważ jedno Twoje wpłaty przez cały okres wyniosły 54 tys. Magia procentu składanego przyniosła Ci dodatkowe 170 tys.!!!

Emerytura - jak inwestować małe kwoty, inwestowanie małych kwota czy warto? Wcześniejsza emerytura czy to możliwe? W co zainwestować na początku? Poznaj odpowiedzi

Czy warto korzystać z IKE/IKZE?

Warto pamiętać o tym, że pieniądze przekazywane na emeryturę w IKE czy IKZE podlegają specjalnym traktowaniu jeżeli chodzi o podatki. A oto dobre podsumowanie korzyści:

Środki na IKE lub IKZE można gromadzić na trzy sposoby,

  • poprzez wpłaty nieregularne – w wybranej kwocie i terminie;
  • regularnie, co miesiąc wpłacając stałą kwotę;
  • jednorazowo, całą kwotę.

Trzeba pamiętać o limicie, w roku 2021 limit ten wynosi:

w przypadku IKE – 15 777 zł

w przypadku IKZE – 6 310,80 zł

prowadzący pozarolniczą działalność – 9 466,20 zł

Obniż podatki w prosty sposób

IKE oraz IKZE są zaliczane do dobrowolnego III filaru systemu emerytalnego. Zaletą produktów jest zwolnienie oszczędności z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

  • W przypadku IKE, aby nie płacić 19% podatku należy czekać z wypłatą środków do ukończenia 60 lat
  • Na IKZE środki można wypłacić po osiągnięciu 65. roku życia, zostaną one obarczone zryczałtowanym podatkiem wysokości 10%, jeśli okres oszczędzania przekroczy 5 lat. Dodatkową zaletą IKZE jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej: wpłacane na to konto środki można odliczyć od podstawy opodatkowania (do wysokości ustawowego rocznego limitu wpłat).

Środki z IKE lub IKZE można wypłacać w całości, lub w ratach, podlegają dziedziczeniu i mogą zostać przekazane spadkobiercom w przypadku śmieci właściciela konta przed ukończeniem 60 roku życia. Inwestowanie na IKE jak i na IKZE można ze sobą łączyć.

I tym sposobem każdego roku nie dość, że płacimy mniej podatku to inwestujemy w naszą emeryturę.

Skąd wziąć pieniądze na dodatkowe inwestycje

We wcześniejszym artykule mogłeś przeczytać o tym jak zarabiać na zmianie naszych nawyków (Jak mieć więcej pieniędzy na inwestycje dzięki zmianie nawyków? – JAKINWESTOWAC.COM.PL) gdzie np. zmiana miejsca, gdzie robimy zakupy jest w stanie spokojnie wygenerować dodatkowe 150 zł miesięcznie. Możesz jeszcze obciąć koszt inwestycji i wspólnie jako gospodarstwo domowe odkładać takie pieniądze. Nie musisz tego robić pojedynczo lub jeśli nie jesteśmy w stanie, to jako para pewnie damy rady odłożyć po 75 zł miesięcznie przez 30 lat. 75 zł to naprawdę niewielka suma a pozwoli nam to na posiadanie trzeciej emerytury w domu tak jakby nasza babcia została z nami na zawsze 😊 Wiem, że to trochę zabawne porównanie natomiast przykład obrazuje nam jak niewiele trzeba by osiągać naprawdę dobry poziom oszczędności.

Baw się ryzykiem ale ostrożnie

Dodatkowo ciekawym sposobem jest łączenie portfela konserwatywnego czy też mnie ryzykownego z bardziej agresywnym. Jak również ze spekulacyjnym inwestycjami, bo przecież zawsze można trafić się nam Bitcoin czy CD projekt, który znacznie poprawi zwroty naszej inwestycji. Zakładam, że 90% kapitału inwestujesz w 5% do 8%, które daje nam ETF np. na S&P 500 a resztę 10% w bardziej ryzykowane instrumenty. Ale o tym pewnie przeczytasz w kolejnych artykułach. Tymczasem nie rezygnuj ze spokojnej oraz  wcześniejszej emerytury i zacznij działać już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *