Czy da się zarobić na kopiowaniu portfeli innych inwestorów?

Dziś opiszę jedną z relatywnie nowych form inwestowania czyli kopiowanie innych inwestorów, czy też portfeli inwestorów jako alternatywną metoda inwestowania. Dzięki tej metodzie nie musisz mieć wiedzy jak Buffet, ale możesz łatwo zainwestować w te sam akcje, które kupuje amerykański guru inwestowania.

Portfel Warrena Buffeta na wyciągnięcie ręki

Ta innowacyjna opcja inwestowania pojawiła się wraz z rozwojem tak zwanego społecznego tradingu i jej popularność ciągle wzrasta.  Dzieje się tak dlatego, że jest to stosunkowo łatwa forma inwestowania i nie wymaga tak wielu umiejętności jak trading na własną rękę. Atutem, który przemawia za inwestowaniem w portfele innych inwestorów jest to, że możemy sprawdzić ich historyczne wyniki. Dwie platformy, które oferują tę formę inwestowania to eToro oraz ZuluTrade.

eToro – czyli kopiowanie zyskownych portfeli w łatwy sposób

Na eToro możemy kopiować portfele zarówno traderów indywidualnych jak i portfele przygotowane przez samą firmę eToro. Inwestycje, które tam znajdziemy są to portfele głównie oparte o rynek akcji. Najlepsze z nich osiągnęły wyniki przekraczające 70% w ciągu ostatniego roku, co biorąc pod uwagę inne formy inwestowania, chociażby indeks WIG, wydają się z perspektywy zwrotu świetną inwestycją. Co prawda wspominany portfel Warrena Buffeta pozwolił zarobić jedynie 6% rocznie, ale trzeba zauważyć, że nie jest to agresywny portfel. Jednym z mankamentów inwestowania na eToro jest to, że wymagana jest inwestycja minimalna na poziomie przynajmniej 2000 $ tak, żeby móc rozpocząć inwestycje.  W celu weryfikacji inwestycji postanowiłem na razie na koncie demo wybrać 5 portfeli by zdywersyfikować inwestycje i trzymać ją przez najbliższe 3 miesiące do pół roku. W ten sposób będę w stanie ocenić czy inwestowanie właśnie w ten sposób się opłaca (11.07.2020).

Tak przedstawiają się wyniki z ostatnich 20 dni kiedy założyłem portfel (21.07.2020):

Oczywiście jeśli chcemy zainwestować mniejszą sumę możemy taki portfel odtworzyć sami, ponieważ składowe inwestycji są widoczne na stronie. Ważnym argumentem jest to, że eToro nie pobiera prowizji za kupno lub sprzedaż akcji. (Czytaj dalej żeby zobaczyć wyniki na realnym koncie)

Dla inwestorów, którzy bardziej cenią rynek walut czy też rynek Forex ZuluTrade przygotowało identyczną formy inwestowania.

Podobnie jak na eToro wybieramy portfele, które nas interesują pod względem stopy zwrotu oraz ryzyka i inwestujemy swoje środki. W przyszłości również poddamy testom tę formę inwestowania.

Tymczasem zapraszam do artykułu za dwa tygodnie gdzie zobaczymy wyniki z pierwszego miesiąca. Zyskownego kopiowania 😊

Update 26.07.2020

Zobaczmy jakie zyski przyniosła inwestycja w portfele inwestorów na eToro po niecałym miesiącu:

I tak shoppingCart dał zarobić ponad 11%, InTheGame 8,81%, WarentBuffet 2,15%SharpTraders, 2,14% a jednym będącym pod kreską jest CRISP-Tech.

W realu portfele też dają zarobić

W związku z tym, że pierwsze 2 portfele radzą sobie całkiem dobrze postanowiłem zainwestować w nie realne pieniądze i zareplikować portfel kwotą po 200$ oraz dodatkowo odtworzyć portfel Crypto i BigTech inwestując 800$ (27.07.2020).

12% w 2 tygodnie – kopiowanie portfeli na razie daje zarobić

A tak prezentuje się portfel po 2 tygodnia od zakupów 10.08.2020. 96$ z 800$ w dwa tygodnie daje blisko 12 % zysku. Czekam jednak z zamknięciem inwestycji do września, ponieważ w odróżnieniu do rachunku demo, założyłem 1 miesięczny horyzont czasowy ze względu na niepewnością związana z 2 fala COVID.

A jak radzi sobie wciąż otwarty portfel na demo?

1 760$ z 16 000 $ to bardzo podobny wynik ale w dłuższym okresie, bo po miesiącu przyniósł 11%

Wiemy, że trwa odbicie na giełdach po COVID-owym spadku, ale wciąż w ten bardzo prosty sposób kopiowanie portefli dało zarobić jak dotąd ponad 10%, a na lokatach próżno możemy obecnie szukać takich zysków. Potrzymam jeszcze portfel do końca sierpnia i podzielę się z Wami wynikami.

Świetne wyniki portfeli po miesiącu

W tym tygodniu zamknąłem wszystkie skopiowane portfele (31.08.2020), wygodnie przy użyciu aplikacji, bo akurat byłem w drodze i wyniki przerosły moje oczekiwania, 15% w 5 tygodni, ponad $125 z $845 w portfelu to naprawdę dobry wynik z inwestycji. Trzeba jednak przyznać, że kolejne 3 tygodnie przyniosły “tylko” 3% dodatkowego zysku. Poniżej załączam historię transakcji:

Jest jednak łyżka dziegciu, bo timing też grał tu znacząca rolę. Gdybym zamknął pozycje 3 dni później wynik byłby mniej spektakularny ze względu na spadek spółek technologicznych. Widać to na przykładzie portfela na koncie wirtualnym, które przyniosło mniejszy zwrot niż 3 tygodnie temu. 9% (5.09.2020) vs 11% (10.08.2020).

Z drugiej strony jak mogliście przeczytać wyżej antycypowałem, że wrzesień może przynieść zmianę nastroju na giełdach i po woli dochodzę do wniosku, że 3.09.2020 stanie się datą, która będzie jeszcze wielokrotnie przywoływana w odniesieniu do trendu w jakim zmierza rynek akcji.

Wracając do przygody z portfeli eToro, uważam, że było to dla mnie fascynujące doświadczenie i od teraz zamierza częściej korzystać z tej uproszczonej formy inwestowania i mam nadzieję realizować podobne wyniki.

6 myśli na temat “Czy da się zarobić na kopiowaniu portfeli innych inwestorów?

  1. Pingback: 3 alternatywy dla lokaty bankowej - JAKINWESTOWAC.COM.PL

  2. Pingback: Jak inwestować za granicą - JAKINWESTOWAC.COM.PL

  3. Pingback: Strategie inwestycyjne na dopalaczach, czyli inwestycje długoterminowe w oparciu o megatrendy - JAKINWESTOWAC.COM.PL

  4. Pingback: Kuloodporny plany inwestycyjny - nie tylko na emeryturę. - JAKINWESTOWAC.COM.PL

  5. Pingback: W co zainwestować 1 000zł, 10 000 zł, a w co 100 000 zł? - JAKINWESTOWAC.COM.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *