Jak kupić złoto czyli jak inwestować w złoto

Ten wpis będzie początkiem serii artykułów opartych o formy inwestowania które sami jako autorzy tego bloga stosujemy. Nie jest to rekomendacje inwestycyjna ale pomaga zobaczyć cały proces, zwłaszcza gdy jesteśmy na początku naszej drogi.

Dla ułatwienia formy inwestycji będą oparte o minimalną sumę załóżmy około 1000 zł w danym instrument po to żeby później było łatwo to mnożyć jeżeli byśmy proporcjonalnie zwiększali nasze zaangażowanie do dziesięciu, stu tysięcy czy może nawet miliona złotych. Jest to również swoiste ułatwienie dla tych którzy dysponują jeszcze w tym momencie mniejszym kapitałem.

złotow inwestycyjne, jak kupić złoto, jak inwestowac w złoto
Jak kupić złoto czyli jak inwestować w złoto

Pomimo ostatnio wyższego kursu złota postanowiłem zaangażować część środków w ten kruszec. Do tej pory inwestowałem w złoto przez kontrakty na różnicę typu CFD oraz fundusze ETF oraz spółki, które są w jakiś sposób uzależnione od wydobycia czy obrotu złotem. Mam również niewielką sztabkę którą otrzymałem w formie prezentu kilka temu.

Dziś wspólnie z Wami chciałem rozważyć opcję inwestowania w złoto inwestycyjne przez rożne mennicę, również zastanowić się nad tym czy można z tego zrobić jakąś regularną formę inwestowania. Przedstawia również poniżej dane odnośnie inwestowania w złoto przez ostatnie 20 lat. Jakie ryzyko się z tym wiązało, dlaczego niekoniecznie jest to inwestycja dla wszystkich ale na pewno warta uwagi jako forma dywersyfikacji i ochrony kapitału zwłaszcza w okresie kryzysu bo niekoniecznie wysokiej inflacji. W dalszej części przedstawię również jak kupić złoto w formie funduszu ETF czy akcji spółek zależnych od złota.

Zacznijmy od małych sztabek. Na stronie mennica.com.pl mamy do dyspozycji firmy z całego świata zajmujące się rafinerią czy obrotem złota. Główne które mamy do wyboru to Mennice Polskę, niemiecki Heraeus, szwajcarski Umicore i australijski Perth Mint. Sztabki zagraniczne zaczynają się od 5 g czyli w obecnej cenie od około 1300 zł. Sztabki z można znaleźć od jednego grama w cenie poniżej 300 zł. Przeglądając oferty zauważymy, że na mennica.com.pl, www.mennicaskarbowa.pl czy goldenmark.com jest różnica miedzy portalami w cenie. Mennica.com.pl ma najwyższą cena zakupu (na sztabkach 1g 30 zł drożnej, później meninicaskarbowa a najtaniej goldenmark) Do tego mennicaskarbowa i goldenmark oferuja sztabki zagraniczne juz do 1g.

Sprawdzam jeszcze czy mogę zainwestować w inne produkty i na przykład ciekawa ofertą są również monety bulionowe który w przyszłości mogą nabierać na wartości nie tylko ze względu na wartość złota ale również limitowaną ich produkcję a przez to w przyszłości będą być może bardziej poszukiwane przez kolekcjonerów. Dostępne mamy monety polskie i zagraniczne okolicznościowe na przykład z okazji stulecia niepodległości naszego kraju . To jednak zaczyna się małe wyzwanie ponieważ wartość tych monet zaczyna się od około 2000 zł ze względu na ich masę.

Dla osób z większymi portfelem i chęcią inwestowania regularnie w złoto inwestycjne w mennicy.com.pl jest opcja programu „Uncja Złota” który został stworzony dla klientów, którzy przez regularne zakupy planują zgromadzić większą ilość złota inwestycyjnego. Kontaktujemy sie mailowo z firmą i deklarujemy okres oraz wartość naszej regularnej inwestycji w złoto.

Sprzedaż złota Mennica Polska gwarantuje odkupienie zakupionego jedynie w Mennicy Polskiej złota inwestycyjnego ale za to z góry wiemy za ile: cena z London Bullion Market Association  Gold Price AM, wyrażona w złotówkach, minus 2%. Na dziś podają cene 225 zł. Cena o 90zł niższa niż sprzedawany jest tam dziś 1 gram złota. Mennicaskrabowa oferuje cenę ponad 60 zł niższa na 1 g złota od swojego obecnego kursu sprzedaży. Goldenmark da nam 212 zł przy dzisiejsze wycenia na ich stronie skupzlota24.pl. Trzeba zauważyć, że marże przy zakupie złoto mają mniejszy stosunek do wartości nabytego złota jeśli kupujemy większe ilości wiec bardziej korzystna cena zakupu a później sprzedaży będzie gdy kupimy sztabki 5 czy 10 gramowe niż te najmniejsze.

Poniżej przedstawiłem proces zakupu sztabek 5g na goldenmark.pl oraz mennica.com.pl goldenmark.pl.

Goldenmark zakup złota krok 1

Image 1 of 10

jak-kupic-zloto-goldenmark-1

jak-inwestowac-zloto-mennica.com_.pl-1

Image 1 of 11

A poniżej jeszcze finał historii. Żeby dokonać zakupu na goldenmark trzeba wykonać przelew w przeciągu 24 godzin od zakupu, ja tego nie zrobiłem i moje zamówienie mogło być anulowane. Co zniechęciło mnie do finalizacji zakupu na stronie tej firmy to, że nie mogę się do niej dodzwonić by potwierdzić, czy mogę jeszcze wykonać przelew. Czekałem dosyć długo na linii drugi w kolejce. Nikt nie odebrał, dostałem odpowiedz mailowa kilka godzin później, że jeszcze mogę dokonać przelewu ale jakoś nie miałem już przekonania. Na mennicy.com.pl okazało się, że moja płatność nie chciała przejść gdy próbowałem wykonać ją kartą więc również stwierdziłem, że zapłacę za produkt na następny dzień. Dostałem jednak maila, że transakcje muszę wykonać w przeciągu dwóch godzin inaczej moje zlecenie jest anulowane. Wskutek moje opieszałości wylądowałem z niezakupionym złotem oraz stratą potencjalnego zysku ponieważ z dnia na dzień moje sztabki byłyby warte więcej o parę złotych.

 Postanowiłem powtórzyć transakcje i tym razem go nagrać yo dla was oraz nie kupować już złota na goldenmark a na mennica.com.pl  oraz mennicaskarbowa.pl.

A w windlass części artykułu pokazuje kilka opcji zakupu złota niefizycznego w formie CFD i ETF. Załączam jeszcze filmy z zakupu złota w formie kontraktu CFD na platformie eToro. Zrobiłem to na demo ponieważ obecnie nie chciałem  składać transakcji dla tego typu kontraktu ponieważ wymaga to większego kapitału, który ten artykuł nie opisuje oraz niesie ze sobą wyższe ryzyko. Do tego pokazała również jak można zakupić ETF na platformie eToro. Zdecydowanym plusem jest to że nie płacimy żadnej prowizji na tej platformie cena jeszcze delikatnie odbiega od ceny kruszcu. Można było zauważyć że rynek dziś szedł w górę a wartość ETF jeszcze spadała ale to wynikało z tego iż ETF jest aktualizowany w momencie w którym otwierają się giełdy amerykańskie a złożyłem zlecenia oczekujące które zostanie zrealizowane w momencie otwarcia rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *