Jak być bogatym dzięki inwestycjom i nie tylko?

jak byc bogatym

Niejeden z nas zadaję sobie pytanie jak być bogatym, jak zarabiać więcej, jak mieć więcej pieniędzy? Pieniądze wpływają na wiele aspektów naszego życia, to jak mieszkamy, co możemy kupić, co jemy, jak spędzamy wakacje. Ale, co znaczy tak naprawdę być bogatym?

Banki definiują bycie bogatym w bardzo prosty sposób i zależy to od poziomu naszych dochodów oraz wartości netto naszych aktywów. Czyli w sumie ile zarabiamy i ile mamy na koncie pieniędzy (akcji, obligacji i innych wartościowych rzeczy).


Teraz w Polsce przychód na poziomie 7 tysięcy netto miesięcznie może ustawić nas już w kolejce do klientów Premium a aktywa  powyżej 200 000 zł w zaszczytnym gronie osób  klientów private banking (najczęściej oferty zaczynają się jednak od miliona złotych w aktywach)


 Ciekawym faktem jest żeby być jednym z najlepiej zarabiających ludzi na świecie wystarczy osiągać 32 000 dolarów rocznie (około 120 000 złotych).

Jeśli twoje wynagrodzenie jest na poziomie minimalnej krajowej to faktycznie masz jeszcze kawałek drogi przed sobą jednak ale nie załamuj się bo będąc już powyżej średniej krajowej widzimy, że nie tak daleko nam do osób zamożnych. Na te liczby można spojrzeć również bardzo subiektywnie bo to my definiujemy sami kiedy czujemy się zamożni: czy jeżdżąc nowym VW czy może dopiero Porsche. Ja osobiście mam jeszcze inną definicję bogactwa.  Dla mnie ktoś jest bogaty gdy jego koszty życia są w pełni pokryte przez pasywne inwestycje, czyli jeśli koszty życia wynoszą 10000 zł i nieruchomości oraz wszystkie i inne formy pasywnego dochodu pokrywały by te koszty czułbym się bogaty.  Więc zanim odpowiemy sobie na pytanie jak być bogatym zdefiniujemy co znaczy dla nas być bogatym i ustawmy cel do którego zmierzamy.

Nieważne ile będziesz zarabiać najważniejsze jest mieć świadomość że twoje wydatki nigdy nie powinny przekraczać tego ile zarabiasz a najlepiej żeby stanowiły tylko część tego żebyś resztę mógł odkładać czy inwestować. W ten sposób będziesz budował prawdziwe bogactwo. Zwiększanie swojej zamożności zacząłbym od określenia tego co jest mi niezbędne do życia jakie są to koszty, ile wydaje na jedzenie, mieszkanie, ubrania czy życie towarzyskie a później ściśle się tego trzymał, po to by coraz więcej i coraz szybciej gromadził bez niepotrzebnego zwiększania wydatków.


Podstawową zasadą budowania bogactwa jest generowanie przepływu pieniężnego czyli zarabianie pieniędzy przez zakładanie firm lub prowadzenie innych dodatkowych działalności a następnie po zgromadzeniu jakich środków powinniśmy iść w kierunku ich inwestowania i utrzymywania wartości. Oczywiście do utrzymywania wartości, najlepsze będą obligacje ewentualnie lokaty czy konto oszczędnościowe. Ale te środki powinny stanowić kilkanaście procent naszych wszystkich aktywów żeby zachować płynność w razie nagłych wydarzeń natomiast resztę od 50 do 80% powinniśmy aktywnie „wkładać” w inwestycje które przyniosą nam możliwie jak największy zwrot przy stosownym ryzyku (a każdy ma na nie inną tolerancję).

A teraz konkrety. Załóżmy, że zarabiam średnią krajową ok. 5000 zł brutto i by osiągnąć zamierzony cel bogactwa 10000 zł netto powinniśmy teraz pomyśleć jak można w najlepszy sposób zmniejszyć tą różnicę. Zastanówmy się czy możemy w obecnej sytuacji zrobić coś żeby zwiększyć dochód? Poprosić o podwyżkę? Zrobić szkolenie (zainwestować w siebie), które pozwoli nam zarabiać więcej, znaleźć lepszą pracę? A może mamy pasje którą do tej pory trzymaliśmy dla siebie a okazuje się że można by ją całkiem nieźle ”zmonetyzować”. Tak właśnie często robią milionerzy i nie wahają się poświęcić mnóstwa czasu i zaangażowania w te aktywności ponieważ kochają to co robią. Więc pomyśl o tym jak możesz poszerzyć ilość źródeł swojego dochodu, nie koncentrować się na jednym czyli może to być pensja a do tego możesz dorobić przez korepetycje czy monetyzacje własnej pasji. Albo chociażby sprzedawać na Allegro. Kiedy zwiększysz swoje dochody zacznij regularnie inwestować. Wyznacz sobie cel, ile chcesz zgromadzić pieniędzy i w jakiej formie. Odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz może inwestować w nieruchomości, złoto, akcje, obligacje. A jeśli to dla ciebie zbyt skomplikowane rozważ fundusze inwestycyjne bądź ETF. Nieważne czym się zainteresujesz najważniejsze jest żebyś robił to regularnie. Ustaw sobie cel, policz  w ile czasu możesz osiągnąć z inwestycji w skali roku i przemnóż to przez czas jaki zajmie ci dana sumę uzbierać.

 Jeśli uda ci się zainwestować 2000 zł miesięcznie przy 5% to po 10 latach będziesz mieć ponad 300 000 złotych więc będziesz zaliczał się do grona bogatych. Jeśli Twoje inwestycje przyniosą Ci 10% to po 10 latach przekroczysz 700 000 a po 20 będziesz mieć ponad 1 500 000. W drodze do bogactwa należy być systematycznym i pamiętać mądre chińskie powiedzenie, że pieniądze rosną na drzewie cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *