Jak płacić telefonem w sklepie? Instrukcja krok po kroku

jak płacić telefonem - kobieta płacąca telefonem w sklepie

Dzięki technologii na zakupy nie musimy już brać ze sobą portfela. Smartfonem możesz płacić zbliżeniowo i bezpiecznie. Dowiedz się, jak podpiąć kartę płatniczą do telefonu i cieszyć się większą swobodą, kiedy wychodzisz z domu.

Płatności zbliżeniowe telefonem to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na regulowanie należności w sklepach stacjonarnych. Zobacz, jak łatwo możesz zacząć płacić smartfonem, a także jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie.

Dlaczego warto płacić telefonem?

Pierwszym argumentem za korzystaniem z aplikacji bankowej do płacenia telefonem jest komfort. Wychodząc z domu, nie musisz już zabierać ze sobą portfela. Wystarczy wsunąć do kieszeni smartfon i nie musieć się martwić, że może jednak przydałaby się gotówka albo karta. Drugi argument wiąże się z bezpieczeństwem. Załóżmy, że złodziej wyciąga Ci z torby portfel i chce skorzystać z jego zawartości. Jeśli znajdzie tam gotówkę, będzie praktycznie bezkarny i bez ryzyka wyda Twoje pieniądze. Jeśli znajdzie kartę, będzie mógł płacić zbliżeniowo bez podawania kodu PIN do kwoty 100 zł do momentu, kiedy zablokujesz kartę. A telefon?

Poziom bezpieczeństwa smartfonów jest na bardzo wysokim poziomie. Możesz odblokowywać urządzenie czytnikiem linii papilarnych albo skanowaniem twarzy. Złodziej musiałby znać wzór lub kod do smartfona, żeby w ogóle myśleć o płaceniu nim w sklepie. Dlatego też płatności zbliżeniowe telefonem należą do najbezpieczniejszych opcji, z jakich możemy skorzystać.

Jak płacić kartą z telefonu, czyli wymagania techniczne

Jeśli chcesz płacić telefonem, podstawowym wymogiem technicznym smartfona jest moduł NFC. To właśnie ta krótkodystansowa łączność bezprzewodowa umożliwia zbliżenie telefonu do terminala, w celu opłacenia zakupów czy obiadu w restauracji. Domyślnie opcja płatności NFC może być w telefonie nieaktywna, dlatego pierwszym krokiem powinno być znalezienie zakładki NFC w ustawieniach telefonu.

Najczęściej płatność zbliżeniowa telefonem polega na aktywowaniu podpiętej do telefonu karty płatniczej – tej samej, która znajduje się w Twoim portfelu. Zazwyczaj najprostszym rozwiązaniem jest więc instalacja aplikacji mobilnej Twojego banku. Alternatywnie możesz skorzystać z takich rozwiązań jak Google Pay. W tym przypadku również podpinasz do konta swoją kartę, jednak jej dane są dodatkowo szyfrowane. Jak płacić telefonem Google Pay?

Najpierw musisz pobrać aplikację Portfel Google i podpiąć swoją kartę poprzez wpisanie jej danych. Wówczas w sklepie możesz uruchomić aplikację, wybrać kartę, którą chcesz zapłacić, a następnie przyłożyć telefon do terminala.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem na co dzień?

Kiedy już karta została podpięta do wirtualnego portfela lub jest przypisana do Twojego urządzenia poprzez aplikację mobilną banku, możesz bez trudu płacić za codzienne zakupy. Warto wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa, aby dokonać płatności musisz odblokować urządzenie. W zależności od wybranej aplikacji czy też banku czasami wystarczy tylko przyłożyć smartfon z włączonym NFC do terminala, żeby uiścić należność. Czasami konieczne jest uruchomienie aplikacji banku lub dedykowanej aplikacji, jak w przypadku Google Pay.

Płacenie zbliżeniowo telefonem jest niezwykle wygodne, a przy tym wyjątkowo bezpieczne. A jeśli korzystasz z aplikacji bankowej, masz również stały podgląd na historię transakcji, do których doszło za pośrednictwem karty.

FAQ

Żeby płacić telefonem bez konta potrzebny tzw. wirtualny portfel, czy środki przelane do operatora, który umożliwia płacenie zbliżeniowo smartfonem.
Tak. Jest to możliwe, ale należy wybrać inną metodę płatności, np. kod BLIK.
Tak. Zasięg NFC to zaledwie kilka centymetrów, dlatego płacenie telefonem jest nawet bezpieczniejsze niż przy użyciu zwykłej karty, gdyż smartfon musi być odblokowany.
Do płatności telefonem potrzebujesz: modułu NFC w telefonie, aktywnej opcji płacenia NFC, aplikacji banku lub innego operatora płatności.